Návody s otazníkem

Alternativní léčba

Skutečné léky na coronavirus jsou k mání v nemocnicích, tedy alespoň ty, které snad alespoň snižují utrpení závažně nemocných. Ale i mimo ně mnohý z nás možná zauvažuje o případné alternativní léčbě, když by, nedej Bože, došlo k nejhoršímu.

Profimedia.cz Sociální sítě jsou podobnými radami doslova zaplavené do té míry, že Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala varování před zveřejňovanými mýty. Společně s novým koronavirem se objevil bezpočet šarlatánských léků, pochybných rad, jak nákaze předejít, i konspiračních teorií kolujících po sociálních sítích.

Dlužno podotknout, že jimi propagované lidové „léčebné“ prostředky se liší v závislosti na místě, kultuře a tradici. Žel tyto falešné léky nemocným léčebně či preventivně nepomohou. Video s názvem „Sněz jeden banán denně, zažene koronavirus zaručeně“, kolovalo po internetu a odvolávalo se na údajnou zprávu propagující banány jako způsob, jak zlepšit imunitní systém díky obsahu vitamínu B6 v tomto tropickém ovoci.

Nakonec se ukázalo, že video spojilo dohromady dvě zprávy – jednu z australského televizního kanálu, která se ovšem ani v náznaku nezmiňovala o banánech. A co česnek? List South China Morning Post informoval o případu ženy, která snědla asi kilogram a půl česneku a skončila v nemocnici s hrdlem popáleným tak, že nemohla mluvit.

Zatímco jeden prezident povzbuzuje obyvatele své země, aby v rámci boje proti koronaviru pili vodku, jiný, a sice madagaskarský prezident Andry Rajoelina uvedl na trh vlastní bylinný čaj nazvaný Covid-Organics, který podle něj nákazu virem má léčit. Prodávat se má v supermarketech i lékárnách, a povinně ho budou pít žáci po návratu do školy.

Člověk by neřekl, co všechno lidé vymyslí v souvislosti s pandemií koronaviru. V Indii například propagují kravskou moč jako lék proti nemoci covid-19. Párty, na nichž se pila kravská moč, navštívily v Indii stovky lidí, skoro se mně při čtení této medikace „sbíhaly“ sliny. Někteří hinduisté totiž věří, že moč od krav, které jsou pokládány za posvátné, má léčivé účinky. V Kalkatě byl zatčen jakýsi funkcionář, že zorganizoval soutěž v pití kravské moči v době, kdy vědci varovali, aby se lidé vyvarovali jakýchkoliv shromažďování.

V Tanzanii zase prezident údajně slíbil, že svaté přijímání v kostele virus „vypálí“. Tentýž prezident přes Velikonoce zastavil všechny mezinárodní lety, uzavřel školy a univerzity a uvalil povinnou karanténu na všechny návštěvníky z ciziny. Ale zatímco se snažil omezit shromažďování lidí, zároveň obyvatele vyzval, aby navštívili kostely a mešity a hromadně se modlili. „Virus nedokáže přežít v těle Kristově, shoří,“ řekl davu věřících před Velikonocemi.

„Proto nepanikařím, když jdu ke svatému přijímání,“ dodal. Objevila se také pochybná tvrzení ohledně technologií zjišťování nákazy. Íránské revoluční gardy oznámily, že vyvinuly zařízení, které je schopné zjistit koronavirus na vzdálenost 100 metrů s pomocí magnetického pole a „bipolárního viru“. A v Británii spousta lidí má oprávněné obavy z konspiračních teorií spojujících spuštění 5G mobilních telefonních sítí s koronavirem.

Náboženská shromáždění všech druhů víry se opakovaně stala zdrojem nákazy. Věřící jsou často přesvědčení, že je jejich víra ochrání a kongregace následují příklad svých vůdců. Vlivný izraelský ultraortodoxní rabín Chaim Kanievski původně odmítl uzavřít synagogy a náboženské semináře. „Tóra chrání a zachraňuje,“ prohlásil 92letý rabín. Koncem března ale od tohoto postoje ustoupil a vyzval věřící k modlitbám v soukromí.

V Brazílii kazatel Letničního hnutí a kongresman Marcos Feliciano vyzval ke „dni abstinence“, k němuž se měli všichni připojit v neděli 5. dubna. Tvrdil, že půst zajistí zázrak a uzdraví Brazílii. Jeho výzvu podpořil i brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro, jehož reakci na koronavirovou krizi odborníci označili za lehkovážnou, paranoidní a nevědeckou.

Naštěstí výrobci koňaku Hennessy pro změnu varovali obyvatele Keni, aby nevěřili, že je jejich produkt ochrání před nemocí covid-19. Guvernér Nairobi Mike Sonko totiž před tím vyzval obyvatele, aby pili alkohol - a začal přidávat lahve koňaku do potravinových balíčků pro potřebné.

Člověk si musí na alternativní léčbu, holt, udělat názor sám!

06.04. 2024 15:01:08
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 176245
Týden: 1169
Dnes: 46
  přihlásit poslední změna: 22.05. 2020 13:35:13