Lednové pranostiky

Lednové pranostiky

Na pranostiky se v současné době už mnoho spoléhat nedá. Podnebí se mění, ať už přirozenou formou nebo působením lidské činnosti. Přesto je zajímavé se jimi občas zaobírat. A oceňovat schopnost našich předků posuzovat povětrnostní děje. A sem tam přece jenom nějaká ta pranostika může vyjít. Vezměme to na od počátku!

Prý když připadne Nový rok na pondělí, má být krutá zima. To tedy nechápu, jak může mít pondělek vliv na charakter zimy. Takže to není pranostika, nýbrž jenom pověra. Skutečná naproti tomu předvídá, že je-li novoroční noc tichá a jasná, bude úroda krásná. Jenže, na Nový rok a tichá noc? Ta je na Silvestra k zastižení snad jenom v hlubokých lesních hvozdech.

Jinak rámus do ranních hodin, jak se patří. A jasná tento pondělek také nebyla. Takže vyhlídky na úrodu nic moc. Další vize našich předků předpovídá: „Jak na Nový rok, tak po celý rok“. Ach Bože! Bylo víc jak pošmourno, kdo nemusel, tak nevycházel. Takže krajina mlékem a strdím zřejmě ve vegetační sezoně zřejmě oplývat zase nebude. V podobném duchu jedna z pranostik varuje. „Začne-li rok vodnatě, bude bídou bohatě“. Na Nový rok sice jenom mžilo, ale voda je voda.

A co říct na pranostiku „Na Nový rok déšť, o Velikonocích sníh“? Spoléhá se v ní totiž na kompenzaci počasí. Jenže meteorologové už nyní předpovídají brzký nástup jara, snad prý už v březnu. A to pak má být sníh o letošních Velikonocích koncem dubna? To by byl asi zázrak, ale možné je dnes všechno. Takže suma sumárum to zatím současným vývojem počasí začátkem ledna na úrodou se skvoucí pole nevypadá, ale sečkejme času! A co říkají pranostiky na další dny.

Prý „O sv. Erhartu 8. 1. má zima zebat do nártu“. Ono se má v příštích dnech ochladit, takže o prochladlých končetinách může být řeč. Sv. Hilarius 11. 1. dokonce doporučoval k tomuto dni vyndat saně a schovat vůz. Má tedy napadnout množství sněhu. Možná se tak stane, kdo ví. Spíše ale na horách, ale u nás v nížinách a pahorkatinách o přívaly asi nepůjde.

Naproti tomu nadějně vyznívá další pranostika: „Na sv. Fabiána 17. 1. má být stromům opět dána míza“. Proč ne, ale ona se ta míza po předcházejících teplých týdnech vůbec někam ztratila? Vždyť jsou mnohé větvičky keřů napučené již nyní, tak nevím. Takže pranostiky berme jenom s rezervou! Čo bylo, to bolo, terazky je jiná doba.

Takže s určitostí bude jen platit: „Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o krok dále“.

Ale dobré něco, nebo ne?

06.04. 2024 15:01:08
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 175468
Týden: 812
Dnes: 236
  přihlásit poslední změna: 07.01. 2019 10:43:56