Živly řádily

Sabina

Ano, jde, respektive šlo, o orkán, který zasáhl i naši republiku. Již s předstihem bylo obyvatelstvo sdělovacími prostředky varováno před obrovskými poryvy větru. Měli jsme se připravit na nejhorší. Údaje ze západní Evropy hovořily samy za sebe, padané stromy, narušené střechy, kolabující doprava.

A tak jsem stejně jako ostatní lidé uklízel a upevňoval vše venku nezpevněné a konal tím přípravy na tu přicházející „hrůzu“. Začala z neděle na pondělí. Vítr ohýbal stromy do nebezpečných pozic, skučel jak pominutý.Ráno nám bylo masmédii mimo jiné dáno na vědomí, že na silnici k Bánovu je větrem převrácený kamion.

Můj ty Bože, pěkně to začíná, pomyslel jsem si. Ráno se naštěstí vítr poněkud ztišil, a tak jsem usoudil, že se přece jenom vypravím do města za nákupem. Vydal jsem se do něho krajně neuváženě parkem, před takovým nezodpovědným konáním by oprávněně leckdo kroutil hlavou.

Já také tak činil, neboť jsem se neustále díval nahoru do korun stromů a prosil větve, aby zůstaly na svém místě. Mé prosbě milostivě vyhověly. Po opuštění parku jsem si přece jen oddechl.Jen však na chvilku.

Obyčejně dobíhám autobusový spoj, tentokrát jsem asi padesát metrů pádil po chodníku a přilehlé silnici za svým kloboukem. Nakonec ho dostihl, ale dalo to práce. Chůze proti větru byla téměř nemožná. Vzduchem lítalo všechno možné, novinové papíry, krabice, plastové tašky atd. Kmeny stromů vydávaly kvílivé zvuky.

Po příchodu do prodejny zeleniny jsem upozornil prodavačku, aby nevycházela ven, pokud nemá alespoň sedmdesát kilo, jinak ji bude hrozit „odlet“. Já sám přikoupil z tohoto důvodu pro jistotu pytlík brambor. Druhá vlna vichřice, radarem avizovaná, přišla do našeho kraje před polednem.

Byla trochu vlídnější než ta první, navíc přinesla trochu deště. Po ní se obloha dokonce rozjasnila, vítr ale setrvával. Co setrvával, on se zase rozbouřil. Holt, našinec není na taková vyvádění přírody, tedy v tomto případu orkánu Sabina, zvyklý. Jen tak mimochodem, ještě relativně nedávno se tyto živelné katastrofy nazývaly ženskými Jmény.

Pokud na škole přišla řeč na tuto skutečnost, přítomným kolegyním jsem se omlouval. Někdy si však nebyl omluvou zcela jistý… Ženy ve světě vehementně proti tomuto zvyku meteorologů, tedy ženskému pojmenování přírodních živlů, protestovaly.

Oprávněně, takže nyní je i v tomto ohledu zavedena rovnoprávnost. Na internetu jsem si ráno nalistoval i význam jména Sabina. Krom jiných přirovnání bylo psáno, že tímto pojmenováním byla v raných fázích křesťanství obdařena mučednice Svatá Sabina.

Tentokrát ale Sabina mučednicky zkoušela nás. Škody na majetku budou jistě obrovské a to ještě nevíme, jak si s tímto živlem poradily naše lesy už dost tak postižené kůrovcovou kalamitou. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že příroda má své zákony, které bychom měli v plné míře respektovat.

Není vyloučeno, že tyto úkazy se stanou v budoucnosti četnějšími a méně vyzpytatelnými. Vyhnout si jim samozřejmě nedá, připravit na ně alespoň částečně ano.

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187689
Týden: 1027
Dnes: 35
  přihlásit poslední změna: 12.02. 2020 07:41:11