Za šafránem bělokvětým

Šafrán bělokvětý

Předjaří velmi pomalu předává štafetu nejkrásnějšímu období roku, jaru. V přírodě jsou ke spatření sedmikrásky, podběly, fialky, sem tam ve vlhčích místech i devětsil. Nechybí an do fialova zabarvené šafrány. Ty však mohou být i bílé. Ano, existuje totiž i šafrán bělokvětý. Ten je původní v Alpách, u nás v oblasti Šumavy.

Jsou však i v našem kraji místa tomuto kvítku zasvěcená. Jde o lokality přísně chráněné. Veřejnosti je známá jejich výskytem je louka u Lačnova na Valašsku. Jen zasvěcení však vědí, že i v Bílých Karpatech jedna taková lokalita existuje.

A tak posledního velikonočního dne jsem se k ní vydal. Autobusem sjel do Korytné, vystoupal od ní po rozlehlých pastvinách k rozhledně Obecnice, u které jsem se pokochal panoramatem Uherskobrodska.

A bylo co obdivovat.

Horní Němčí, Slavkov, Dolní Němčí, v dáli Uherský Brod a za ním ještě vzdálenější Komonecké vrchy ležely jak na dlani.

Obraz krajiny mě opět nutil nejednou k zastavení a pohledům do podhůří Bílých Karpat. Po hřebenovce se pak pustil cestou ke známé Kamenné búdě, od ní pak zamířil do svahů kopce Lesná. Občas zrak pozvedl, abych se pokochal pohledem na blízkou Javořinu, abych vzápětí  hlavu  sklonil k zemi a očima začal prozkoumávat travnatý terén.

Nedaleko ode mě se něco v zaschlé loňské vegetaci zabělalo.

Ano, byly to ony.

Panenského vzezření květy šafránu bělokvětého. Na ploše 10x10 metrů, ne větší, jeden vedle druhého. A vedle něho další a další exempláře. Své okvětní lístky žádostivě vzpínaly ke slunci. Očekával jsem bílou barvu květů s příměsí fialové.

Mýlil jsem se, všechny okvětní lístky byly sněhobílé. Nádherně kontrastovaly se žlutými prašníky a oranžovou barvou pestíků. Vyňal jsem fotoaparát a fotil a fotil.

Vestoje, vkleče i vleže.

O chvíli později mě dělala společnost dva studenti, on a ona ze Starého Města. I oni byli krásou této květné oázy uneseni. Pobývat uprostřed ostrůvků těchto šafránů bylo nádherné.

Jen nerad se odhodlával k odchodu, nebylo však zbytí, musel jsem stihnout ve Strání autobus. Sestoupal jsem proto lesem k potoku Klanečnice a podél něho směřoval do obce.

Doprovázely mě jehnědami obtížené vrby a olše, jejich podrost mně nabídl k ochutnání i první listy česneku medvědího.

Vydařený den.

01.09. 2024 10:54:06
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 191562
Týden: 429
Dnes: 50
  přihlásit poslední změna: 30.03. 2016 08:30:07