Vůně země
Je jen málo lidí, kteří nerelaxují v přírodě ať už v podobě sportu, turistiky anebo práce v zahradě.
Zejména starší občané při jakékoliv příležitosti za příznivého počasí vyrážejí do svých sadů, aby opečovávali stromy, přesazovali květy, pěstovali zeleninu, pleli záhony a vůbec aby se věnovali zeleni jako takové.
A tak je možno vidět mnohé z nás, jak téměř každý vhodný den s hráběmi či zahradnickým nůžkami, pracujeme ve stoje, vkleče, někdy i na žebříku či přímo v korunách stromů.
Ano, jsme národem zahrádkářů. Plné prodejny zájemců o zahradnické potřeby to dokazují den co den.
Proč tak činíme, je v pozadí jenom naše snaha vyzískat zdravé domácí ovoce, natrhat ozdobné kytice do domácích váz anebo se pochlubit kolem procházejícím jakou že máme upravenou zahrádku
Platí prakticky všechno z výše uvedeného, bezesporu však významný je i jen pobyt na čerstvém vzduchu a snaha něco prostě dělat, nezahálet.
Práce v zahradách probíhají od jara do podzimu a prakticky se v tomto období nezastaví. Vždyť přece víme, něco upravíme a za pár dnů abychom to dělali znovu. Je to vlastně nekonečná zájmová práce, která nám ale přináší radost a nesporně prospívá našemu zdraví.
Na jaře všechno exploduje svým růstem, voní nespočetnými vůněmi, vzduch je přímo opojný a optimismus tohoto ročního období se přímo vlévá do našich žil.
V létě začínáme po přírodě vyzvídat, jakéže to bude s nastávající úrodou, obcházíme stromy a pozorujeme dozrávání plodů naší práce na záhonech.
Jistě, naše představu úrody může narušit ještě celá řada faktorů, nemoci rostlin, škůdci i nevhodné klimatické podmínky často zhatí naše úmysly.
A co podzim?
Není krásné pohlížet do korun stromů jak se vybarvuje ovoce, jak se plní košíky tím, co vyrostlo na našich pozemcích.
Ale čas se nedá zastavit. Přicházejí první chladná rána a je třeba připravit zem k odpočinku.
A tak se chopíme rýčů a začneme prokypřovat úrodnou zem jako přípravu na rok příští.
Rýče se do země zarývají, obracejí ji, a v tu chvíli zažívá člověk závěrečný tón přírody. Ucítí jak voní půda, ano voní , kouzelně a nenapodobitelně.
Všechny ty mikroorganismy, zbytky rostlin v půdě přítomné, jako kdyby se s námi chtěly podělit o svůj život pod povrchem, který jsem sice tušili, ale který teprve nyní vůní země vystupuje navenek k našemu chřípí.
Je to vůně přírody, kterou nedokáže napodobit žádná esence kupované v drogeriích, je to vůně, která je známkou současné, ale i následné plodnosti krajiny.
Snad bude platit tvrzení, že dokud budou vonět půdy, nebude to s naší budoucností tak zlé!
Jaromír Slavíček