Všeho s mírou...

Sportem ke zdraví?

No, jak se to vezme.

Jistě, pohyb lidskému organismu rozhodně neuškodí. Posiluje srdečně cévní systém, má vliv na imunitu, a nesporně disponuje dalšími benefity. Ale je opravdu tím, co naše zdraví vždy vylepší? Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně. Existují sporty nebo činnosti, které jsou nepochybně pro lidské tělo přínosem.

Takové plavání, chůze nebo cyklistika, mohou člověku jenom prospět. Jiná je situace u atletických disciplín. Ty svým na fyzičku náročným pojetím kladou velký důraz na součinnost všech tělesných orgánů. A jak je to s míčovými sporty? Kopanou, ledním hokejem, házenou, basketbalem atd. Tam už se úrazy vzájemným kontaktem stávají běžnějšími.

Já se ale nyní chci vyjádřit k tenisu. Tomu jsem se závodně věnoval celý svůj život. Jde o nádherný sport, všeobecně oblíbený. Když jsou přenosy ze světových tenisových arén, tak je sledují v masmédiích statisíce diváků, samozřejmě i hlediště jsou plná. Ta souhra svalů, šlach i kloubů, je u tenistů obdivuhodná. I jejich myšlení musí být u tohoto sportu na výši.

No jo, ale co udělá toto sportovní odvětví po mnoha letech s organismem? To už je věc jiná. A tak se člověk s odstupem doby dočte, že wimbledonský vítěz Jan Kodeš je po transplantaci srdce, a Ivan Lendl, velikán tenisových courtů, má kyčelní endoprotézu. Stejně jako mnohonásobný wimbledonský vítěz Boris Becker.

Endoprotézu kyčle má i Jimmy Connors, a to byl nějaký pan tenista. Chlubil se, že jezdí po turnajích i ve čtyřiceti. Endoprotézy mají i daviscapoví vítězové Pavel Šmíd i Jiří Hřebec. Před několika dny jsem se dočetl, že i Steffi Grafová si podle jejího vyjádření nemůže kvůli bolavé kyčli ani pořádně sednout.

Její manžel, velmi známý Andre Agassi, zase pokulhává, má problémy s páteří, stejně jako náš tenisový šoumen Štěpánek. Každou chvíli někdo z vrcholových tenistů odstupuje z turnajů pro velké pohybové potíže, někdy bílého sportu i zanechává. Naposledy Andy Murray. A tak bych mohl pokračovat dál a dál.

Jaké je tedy resumé?

No, asi takové, že za úspěch ve vrcholovém sportu se téměř vždy zaplatí a to nemalá cena…

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 183221
Týden: 1093
Dnes: 139
  přihlásit poslední změna: 21.03. 2019 16:21:35