Nezvyklé počasí
Člověk zažil v minulosti všelijaké přemety povětrnosti. Vzpomínám si na mrazy těsně pod třicítkou, stejně jako na teploty vysoko na uvedenou teplotou. Až tak velké překvapení to ale nebývalo. Stejně jako několika denní srážky, které zpravidla vyústily v mohutné povodně. Ani sucho se naší republice nevyhýbalo. A tak si počasí asi řeklo, co tak to zkusit s větrem.
A toho je v současnosti opravdu požehnaně. Padají stromy, nejednou i na auta, občas se utrhne nějaká ta střecha. Chůzi proti větru bývá hodně obtížná. Ale kde se vlastně tato zvláštní povětrnost bere? Odborníci jsou zajedno.
Meteorologové jsou toho názoru, že „pachatelem“ současné větrné kalamity je polární vír. Polární vír neboli vortex, který je letos nezvykle silný a rotuje značnou rychlostí, přinesl do Evropy relativně mírnou a teplou zimu, protože drží ledový vzduch v arktické oblasti.
Jeho působení a zesílení ale může mít i destruktivní účinky. Kvůli velkému teplotnímu rozdílu mezi studenou arktickou vzduchovou hmotou, kterou nad Arktidou ‚uzamkl‘ letos silný polární vortex, a teplejší vzduchovou hmotou mírných zeměpisných oblastí, se v oblasti Islandu vytvářejí hluboké tlakové níže, které postupují do nitra Evropy. Vzniká v nich velký tlakový gradient, který se pokouší omezit právě výše uvedený vítr, který má pak snahu tento takový tlakový rozdíl setřít.
Důsledkem je pak bouřivé a často nepříjemné povětří, které nám komplikuje běžný život. Letos je polární vortex podle odborníků na klima vskutku neobvykle intenzivní a nevykazuje žádné známky oslabení. Spojuje se s ním i jiný vzácný úkaz, jde o tzv. žihadlo, tedy extrémně silný vítr,“ Žihadlo je obtížné předpovídat – jde o silné a prudké větry foukající z výšek k zemi.
Jev se vyskytuje obvykle v úzkém pásu území do 50 kilometrů v průměru a trvá jen asi tři až čtyři hodiny. Avšak s poryvy větru často přesahujícími 160 km/h může způsobit značné škody. Názorně to vidíme v našich pohraničních oblastech, kde o rozsáhlé vývraty není nouze. Útěchou by mohly být nezvykle vysoké teploty na únor, ale i ty příroda asi nepřijímá s vděkem.
Leccos může předčasně vyrašit a po případném vpádu ledového vzduchu přijít vniveč.