Vánoce s otazníkem

 

Ne, nemyslím covidovou situaci, i když mnohé nasvědčuje, že virová nákaza bude i nadále prolínat našimi životy. Jde mně o počasí ve svátečních dnech. Kdo by si nepřál Ladovskou zimu s bělostnou pokrývkou krajiny, našich domovů, sáňkující děti či noční mrazivou oblohu protkanou jiskřením hvězd. Ale taková přání jsou realitou v posledních desetiletích spíše výjimkou.

Většinou se v těch dnech setkáváme s pošmournou oblohou, deštěm, blátem, a vůbec nepřívětivostí, jak si jenom dokážeme představit. Takže jaké bude povětrnostní dění za několik týdnů? Snad by nám v jeho výhledu mohly napomoci pranostiky. Nemusíme je přece zavrhovat jako něco přežitého, i když je pravdou, že v posledních dobách nevycházely podle našich představ.

Něco věrohodného na nich přece jenom může být. Meteorologové totiž naznačují, že průběh povětrnosti se musí kompenzovat, tedy doplňovat. Jinými slovy, tužší zima koncem listopadu musí být vyrovnávána vlídnějším počasím v prosinci. A s tímto faktem počítají i některé listopadové pranostiky. Je jich několik, ale asi nejznámější z konce listopadu je Kateřinská.

Zná ji mnohý z nás. „Je-li Kačenka 25. 11. ucouraná, je Baruška naškrobená“. Přeloženo: Je-li konec listopadu blátivý, počasí na Báru 4. 12. bude se sněhem. S Vánocemi spřaženou bychom brali spíše pranostiku: „Martin a Kateřina na blátě – Vánoce na ledě“, méně žádoucí by byla „Když Kateřina po ledě už chodívá, Eva potom blátem oplývá“. Takže jak vlastně bylo letos na Kateřinu?

No, nemastně, neslaně. Převládal chlad s blátem, sníh byl k zastižení spíše ve vyšších polohách. Takže Vánoce taky budou tak nějak? Něco bláta, něco sněhu, tedy jako obvykle? Těžko říct, Sibyla mezi námi není. A tak musíme věřit v lepší varianty pranostik, nic jiného nám nezbývá. Anebo rezignovat a říci si: Co se nám má stát, to se také stane.

Záleží na každém z nás. Tak aspoň, že se blíží zimní slunovrat. A ještě před ním, tedy 13. 12. povzbuzení v podobě pořekadla: „Lucie noci upije (dne ještě nepřidá)“.

Aspoň něco se bude lámat…

06.04. 2024 15:01:08
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 180483
Týden: 1208
Dnes: 13
  přihlásit poslední změna: 01.12. 2021 18:59:26