Tu bratia vždy...
Velká Javořina - symbol jednoty a bratrství
Hora, která se stala a nadále stává téměř posvátnou pro všechny, které od brzkého rána do pozdních večerních hodin uchvacuje svým nezapomenutelným vzhledem..
Vždyť její majestátné obrysy jsou patrny z velikých dálek našeho i slovenského vnitrozemí.
Její vrchol spatříme nejenom z blízkých Chřibů, ale i ze vzdálených končin Beskyd, směle do výšin se vypínajících slovenských pohoří i jihoslovenských nížin.
Je symbolicky obklopena věncem mohutných hradů, ať už je to Tematín, Beckov, Vršatec, Brumovský hrad anebo impozantní Buchlov.
Její svahy jsou pokryty obtížně proniknutelnými hlubokými a tajemnými pralesy, kterým dominují nejenom masivní staleté buky, ale řada vzácných rostlinných a živočišných druhů.
Kolem Velké Javořiny se v dávné minulosti vinuly významné obchodní stezky, ale podél ní směřovaly do dálav i výpravy bojechtivých válečníků
Osudy podjavořinské krajiny nebyly tedy jen obdobími klidu a míru, ale prolínaly se i s událostmi protkanými nelítostnou bitevní vřavou .
Ale vždy, za všech uvedených okolností, shlížela Velká Javořina na tyto pohnuté děje se vznešeností sobě vlastní a dodávala svou majestátností naději vesnicím i městům, ležících v jejím dohledu.
I ona však musela odolávat celé věky běsnění živlů,náporům vichřic i přívalům deště, avšak i ona, obrazně řečeno, doufala v lepší budoucnost.
Je nejenom nejvyšší horou Bílých Karpat, je v současnosti i místem, kde se setkávají příslušníci dvou bratrských národů, národa českého a národa slovenského.
Oba národy prožívaly a i nyní prožívají složité a nelehké etapy svého vývoje. Nezřídka se historickým vývojem ocitly v područí národů jiných, ale vždy se dokázaly znovu a znovu z cizího jha vymanit a ubírat se svou vlastní cestou.
V minulém století se staly i součástí jednotného celku, aby se následně od sebe odloučily a směřovaly poklidnou cestou k plné samostatnosti.
Mezi nimi však vždy bylo a zůstává pouto vzájemné pospolitosti, blízké kultury i obdobného stylu života.
A tak není divu, že v červenci každého roku se na vrcholu Velké Javořiny setkávají tisíce přátel z obou stran hranice, aby si podali ruce a slíbili, že i nadále si budou co nejvíce blízcí, ať už slunce obdařuje svými paprsky překrásnou karpatskou krajinu, či skrápí ji déšť.
Nezáleží v uvedeném místě až tak na přítomnosti těch kterých celebrit, na jejich výzvách a plamenných projevech. A už vůbec není důležité, s jakými politickými úvahami oni přicházejí na tento nám srdcem blízký horský vrchol.
Mnohem více jak řečníci, oslovují shromážděný lid zpěváci a hbití tanečníci ze Slovácka a Pováží, kteří svými hlasy a tanečními kroky vnášejí mezi přítomné v úchvatné přírodní scenerií pocity krásy, jednoty a harmonie.
Jejich umění je však nejenom ukázkou bohatých lidových tradic, ale je i dokladem neobyčejné kulturní a společenské spřízněnosti obou národů.
Velká Javořina je tedy nepochybně pojítkem mezi lidmi na obou stranách hranic, kteří, i když žijí odděleně, vědí, že bude-li jeden národ v ohrožení, bude mu druhý v řešení jeho obtíží nápomocen.
Ano, Velká Javořina je Blaníkem našich společných pohraničních hor – Bílých Karpat.
Věřme, že bude-li nejhůř, že její svahy, skryté v závoji hustých lesů, se otevřou a z nich vyjdou šiky bojovníků, šířící šlechetnou ideu vzájemného bratrského souznění.
I po rozchodu účastníků slavnosti zůstanou u všech z nich v srdcích vzpomínky na příjemně strávené chvíle na vrcholu naší společné Velké Javořiny.
A ti všichni, co se tuto neděli z jejího vrcholu rozhlíželi do všech stran na malebná okolní pohoří s údolím mezi nimi, budou jistě souhlasit s názorem, že ve střední Evropě žijí dva národy, které osud spojil nejenom do geografické blízkostí, ale dal jim do vínku i vědomí vzájemné sounáležitosti a spolupráce, realizované v těchto místech v duchu Hurbanovho hesla
„Tu bratia vždy stretať sa budú, tu vernosť prisahať si budú"
Jaromír Slavíček