Tak přece přišli

Tak přece přišli

Kdo?

No přece „ledoví muži!", Pankrác, Servác a Bonifác – 12. 13. 14. května. Kdo by je v minulosti ze starší generace neznal. Téměř v polovině května se téměř pravidelně rázně ochlazovalo a zejména ranní mrazíky leckoho v tyto dny překvapily. Příčiny tohoto jevu byly a jsou vysvětlovány různě. Nejpravděpodobnější je názor, že při tání arktických ledů jsou jím vzniklé ledové kry zanášeny vodními proudy do nižších zeměpisných šířek, ochlazují nad nimi ležící vzduch, a tento se pak dostává do našich končin.

Nejvíce ranní mrazíky páchaly škody na ovocných stromech a vinné révě. Ráno totiž nezřídka klesaly teploty i hluboce pod nulu, na což především doplácely citlivější ovocné dřeviny. Ovocnáři se bránili proti těmto zloduchům vším možným, třeba zadýmováním, postřiky, pokryvem textilií, zpravidla bez většího výsledku. Člověk si v současnosti klade otázku, nejsou tato opatření už trochu zbytečná? Vždyť v posledních letech „ledoví muži" tak nějak nepřicházeli.

Někam se nám zatoulali. Že by to souviselo s klimatickými změnami, anebo šlo jen o jejich několikaletý odpočinek? Jinak se jedná o jev v tomto ročním období dosti běžný, mimochodem často prezentovaný v mnoha lidových pranostikách. Jedna z nich třeba říká: „Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta." Ne že by letos mrazíky už nebyly. V dubnu se jim podařilo zničit květy meruněk a nejenom je. Takže zdálo by se, že ledoví muži už nebudou mít, pokud vůbec letos mají přijít, nízkými teplotami už co „na práci“.

Masmédia v posledních dnech ale varovala. V úterý mělo podle nich dojít k velikému teplotnímu zlomu. Z příjemných dvacítek jsme se měli připravit na ranní teploty blízké nule. Mnohé z nás tato předpověď znepokojila. Divné, vždyť v těchto májových dnech máme kolem poledne příjemné teploty, které se blíží 25 stupňům Celsia.

Opravdu to letos myslí ledoví muži s návratem doopravdy? Většina stromů sice již dokvetla, ale i malé plůdky jsou na mráz citlivé, není-liž pravda? Tak jaká byla skutečnost? V pondělí to ještě šlo, až na ten vítr, ale v úterý ráno by se zimník uplatnil. Tři stupně nad nulou, na Velké Javořině nebyla o sněhové vločky nouze, v Beskydech a Krkonoších dokonce napadlo 10 „cenťáků“ nového sněhu. K poledni sotva deset stupňů Celsia.

Pěkný teplotní sešup! „Pankrác“ o sobě tedy dal citelně vědět! Konečně ale zapršelo, hlavně v Čechách. V Uherském Brodě málo, holt, jsme „nad peklem“, jak se u nás říká. Tak snad páteční, podle pranostik „ počuraná Žofka“ něco deště přidá, jindy se uvádí, že „Pankrác, Servác a Bonifác jsou ledoví muži a Žofie je jejich kuchařka“.

Tak uvidíme!

06.04. 2024 15:01:08
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 180483
Týden: 1208
Dnes: 13
  přihlásit poslední změna: 13.05. 2020 11:45:59