Tajemná světla
Otevírám Slovácký deník a co nečtu. Občané Slavkova i Horního Němčí jsou údajně vystrašeni tím, že v noci jsou v jejich zahradách k vidění záhadná, pohybující se světla. Nějaké osoby s nimi na jejich pozemcích chodily a pátraly.
Ale po čem?
Co vedlo tyto tajemné bytosti k tomu, že domorodci nemohou obavami spát?
Jsou to tipaři, kteří si vyhlížejí nemovitosti, které by s nekalým úmyslem v budoucnu navštívili? Anebo jde o „šmíráky“, kteří chtějí co nejvíce vyzvědět z intimního života místních? Noc by se k tomu účelu přímo nabízela. Světla po určité době zase mizela. Jejich držitelé údajně nasedli do auta a spěšně odjeli.
Přivolaní policisté zatím nezjistili nic podstatného. Moje vysvětlení je docela prosté. Když jsem scházel na Silvestra z Velké Javořiny na Silvestra, kde se v tu dobu konaly Slavnosti bratrství, tak jsem si to mířil z vrcholu lesní cestou do Horního Němčí. Zprvu mě doprovázelo množství těch, kteří se slavností účastnili.
Ti však u Kamenné búdy nasedali do svých aut. Já pěšky pokračoval lesním cestou dál. Z ničeho nic jsem zahlédl v tmavém lesním porostu světlo. Říkal jsem si, co proboha tam dotyčný dělá? Vždyť bylo ještě hodně denního světla. Přišel jsem blíž a uviděl dva mladší muže. Jeden z nich měl v ruce baterku, druhý…krátký detektor.
Takže něco hledali. Ale co?
Archeologové to určitě nebyli, v těch vyšších nadmořských výškách se nepředpokládají dávná lidská sídliště.
Auto hledačů stálo opodál. Pak mě ale napadlo. Tudy na konci druhé světové války přece procházela fronta. V okolních lesích se tady občas nacházejí zbytky zrezivělé munice i jiných stop válečných hrůz.
Rovněž pak i hroby vojáků, jejichž život byl v těchto končinách uzavřen. Takže vysvětlení záhadných světýlek je nasnadě. Je však třeba v těchto souvislostech připomenout, že „detektoráři“ svým počínáním hodně riskují. Ojediněle mohou narazit na nevybuchlou munici, takže nebezpečí při nalezení něčeho by bylo mimořádně velké.
Nad nedalekou Nivnicí na konci války dva chlapci manipulovali s podobným nálezem a nepřežili. V jiném ohledu pak amatérské užívání detektorů taktéž páchá velké škody na místech dávných lidských kultur, na které je náš kraj velice bohatý.
Při nedávné mé návštěvě Holého kopce u Buchlova bylo na informační tabuli napsáno, že hodně nálezů se nepochybně ocitlo v nepovolaných rukou.
Takže suma sumarum! Ne tedy tipaři nebo šmíráci, ale s největší pravděpodobností se jedná u tajemných světýlek o ty, co se domnívají, že bude něco k nalezení i na soukromých parcelách. Svým vstupem na ně však evidentně porušují zákon.
Navíc Slavkovjanům hrozí i konkrétní nebezpečí.
Pokud mají na zahradě zakopaný soudek slivovice s nějakou kovovou přezkou, pak se mohou při jeho „vyzvedávání“ dočkat nemilého překvapení…