Slivovice je lék

Košt slivovice

Košty slivovice přináleží k předjarnímu období jak jeho první květy. Odloučit se prostě od sebe nedají. No, a právě v těchto týdnech se to košty v naší krajině jenom hemží. Snad v každé vesnici, ale i městě je možné je navštívit a vychutnat jejich jedinečnou atmosféru.Nejeden z nás uplynulou sobotu upřednostnil košt slivovice v Bojkovicích. Malebné město se nachází na rozhraní Slovácka a Valašska a nápojový rejstřík tak mohl mít svými odlišnostmi něco do sebe.

Kdo tedy vstoupil v uvedený den po šestnácté hodině do bojkovického kulturního domu, rozhodně nemusel litovat. V tom času se totiž z něho stávala „svatyně“ ochutnávání lahodného to moku, který svou pověstí nemá široko daleko konkurenci. V sálu už posedávaly desítky osob v družném hovoru, stejně tak živo bylo i v přísálí, kde hloučky přítomných zrakem doslova „hladily“ vystavené vzorky křišťálově průzračných tekutin. A že těch nebylo, jak už ostatně tradičně, málo.

Snad stovky sklenic s destiláty stály na stolcích v pozoru jako vojáčci v zákrytu, přičemž kolem nich doslova „nábožně“ procházeli jejich ctitelé. Jinými slovy řečeno, vystavené vzorky se stávaly v těch chvílích jakýmisi magnety, jejichž obsah k sobě neodolatelně vábil chuťové buňky všech svých obdivovatelů. Lidskému jazyku lze tak jenom závidět to nepřeberné množství  smyslových buněk, z nichž každá touží být při takových příležitostech polaskána životadárným mokem.

V příkladném záklonu hlavy a následném pak si počínání byla tato „nebeská“ mana vkládána do úst příjemců, ať již zdatných profesionálů nebo amatérů. Výrazy v obličejích koštujících pak nenechávaly nikoho na pochybách, že dotyční prožívají v těch okamžicích pocity víc jak blažené. Atmosféru setkání hned zpočátku navodila mládím oplývající Cimbálová muzika Bojkovjan poutavou lidovou hudbou a zpěvem pod vedením půvabné primášky Terezky Koběrské. Melodie z jejich hudebních nástrojů  jakoby svou náplní rezonovaly s jiskřivým mokem, čekajícím na své ochutnávání.

Úvodního slova se pak s profesionalitou jí vlastní ujala paní Květoslava Orgoníková, která účastníky slivovicového „summitu“ přivítala a popřála jim co nejpříjemnější zážitky. Pak již netrvalo dlouho a došlo k vyhlašování výsledků koštu, neboť oficiální soutěžní degustace vzorků byla uskutečněna již s předstihem. Jako prvním se dostalo poct pěstitelům slivovice. Ano, toho nápoje , který je spolu s folklorem nepopiratelným symbolem celé naší krásné jihovýchodní Moravy.

Jistě, jedná se o alkohol, ale slivovice je přece jenom něčím více. Skrývá v sobě objímavé teplo letních dnů, konejšivé sluneční paprsky babího léta, a především vůni dozrávajících modravých plodů švestek a durancií. Tato tekutina má tedy ve svém tajemnu i něco, co se nedá jen tak vyjádřit jednoduchým chemickým vzorcem. A hovořit o zdravotních účincích slivovice a jí příbuzných tekutin je přece pro každého rozumného člověka nošením dříví do lesa.

A tak jeden za druhým vystupovali vítězové jednotlivých kategorií destilátů na podium a přebírali do svých rukou diplomy a odměny za výsledky své celoroční práce v sadu a následného dění. Být mezi prvními je samozřejmě cenné, ale obměnou výroku Pierra Coubertina parafrázujme:„Důležité je sice vyhrát, ale stejně tak významná je vlastní hodnotná soutěž!“ a tou se bojkovický košt s jejími výsledky nesporně tuto sobotu stal.

Mezi gratulanty nejúspěšnějším patřili starosta města, pan Mgr. Petr Viceník, exhejtman Zlínského kraje, pan Bc. Libor Lukáš, a za SK Slováckou Viktorii Bojkovice, pan Ing. Jaroslav Kopper. Slivovice se sice tímto aktem stala „královnou“ koštu, ale stejného uznání se v podobném duchu dostalo i pěstitelům hrušňovic, calvadosu, meruňkovic, ale i mnohých jiných z ovoce vytvářených lahodných tekutin. Fotografie vítězů a gratulantů pochopitelně nemohly chybět, stejně jak uznalý potlesk z řad početného diváckého obecenstva.

Cimbál s housličkami i nadále mezi přítomnými udržovaly skvělou náladu, aby posléze doušky „ohnivé vody“ dle očekávání poněkud více rozvazovaly nejednomu z přítomných jazyk. Ale tak to přece při podobných událostech má být. Byl tímto setkáním přece dán jedinečný důvod si popovídat s přáteli a známými, pochlubit se a podělit o své dojmy a zkušenosti.

Gratulacemi program koštování zdaleka nekončil. Na příjemně se bavící ještě čekala obsažná a lákavá tombola, večer pak vystoupení hudební skupiny Kasanova s tradičním a oblíbeným repertoárem. To vše se dělo na počest tekutiny, která, obrazně řečeno, každým rokem k naší nemalé radosti „stéká“ z prosluněných strání východní Moravy. Snad každý z dlouhověkých občanů může potvrdit, že „slzy“ této tekutiny v přijatelném množství vlévají život do žil a činí jej nepopiratelně příjemnějším.

A tuto skutečnost košt v bojkovickém kulturním chrámu v plné míře potvrdil!

Jaromír Slavíček v.r.

/v osmdesátých letech člen protialkoholické komise na gymnáziu v Uherském Brodu/

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187690
Týden: 1028
Dnes: 36
  přihlásit poslední změna: 04.03. 2018 18:22:07