Školní jídelna

Vzpomínky na školní jídelnu.

Jak je to již dávno, kdy po zazvonění zvonku jsem záměrně pomalu scházel schodištěm k jídelně s rozpaženýma rukama, a to proto, abych zabránil davům hladových studentíků v divokém běhu  k pultu výdejny jídla..

Jak je to už dávno, kdy jsem  v těchto místech při dozoru varovně šermoval kuchyňskými noži, aby ti, co stáli v čekací frontě, se stali ukázněnými a nepředbíhali podobně jako učitelé...

Při uvedené nedobrovolné funkci prémiové pomeranče z ruky do ruky, jenom abych oběma uvedeným skupinám zpestřil čekání při vydávání nezbytných živin.

Pak teprve i já jsem se pokorně odebral k výdejně stravy a následně se odpotácel ke stolům kolegů.

Ani nevím, proč se kolegyně smály, když jsem se jich slušně při příchodu zeptal, jestli si mohu „přičapnout?"

Jindy zase, stojíc s plným tácem v rukou u stolu, jsem se již sedících otázal, koho zase pomlouvají s dodatkem, že jim odměnou za jméno kritizovaného zase řeknu, co jsou oni.

Většinou pravili, že pomlouvají mě. Opáčil jsem, že jim schválně nesdělím co jsou, neboť  bych se vystavoval na mě podanému trestnímu oznámení.

Při příchodu ke stolům jsem rovněž často pečlivě zvažoval, ke kterému si mám vlastně přisednout?

Ke stolu s plachou kolegyní, anebo na židli vedle slovně brutálního kolegy?

Řešil jsem tento problém podle své momentální nálady!

Do dneška nevím, proč si lidé odsedali, když jsem se sešel u oběda s Petrem Vránou.

Prý nepokoje na Blízkém Východě byly slabým odvarem toho, co se mezi mnou a Petrem dělo při následném rozebírání jednotlivých, pro chod školy tak důležitých problémů!

Při konzumu stravy jsem se ale dozvěděl za ta dlouhá léta neskutečné množství příběhů.Téměř každý den jsem si rovněž kladl otázku, proč na základě „slyšeného" neuvažuje  vedení škol o okamžité demisi.

Já jsem se ho ale zastával. Říkal jsem přítomným, že právě ono při řešení potíží přemýšlí za nás jak ztohoven.

Respektoval jsem v této souvislosti i skutečnost, že vedení škol sedalo v jídelně prakticky vždy zvlášť, neboť mělo evidentně jiné žaludky jako my - ostatní pedagogové!

A vše výše popisované doprovázel hluk mnoha desítek studentů, kteří při jídle charakterizovali své vyučující slovy, která by se snad mohla vyslovovat v jiných místnostech a souvislostech.

Často proto některý z pedagogů musel vstát a křiknout „ticho!" Akorát jsem tenkrát občas nevěděl, pro koho tato výzva platí, jestli pro žáky nebo naopak pro kantory.

Podávaná jídla byla kvalitou převížně velice dobrá, přesto ti, co byli znechuceni vyučovacím procesem anebo neměli úplný chrup, se výjimečně kriticky vyjadřovali i k tomu, co měli před sebou.

Já jsem jen zřídka kdy něco špitl k solení a horkosti polévky, načež mně bylo zpravidla sděleno, že kromě Slavíčka jsou v jídelně i jiní strávníci, a to se zcela opačným názorem.

Jídlo jsem snědl vždy celé, na rozdíl od některých studentů, které jsem tedy musel pravidelně kárat, když  nesli nedojezené živiny k umývacímu boxu.

Upozorňoval jsem je v těchto souvislostech na hladomory v Somálsku, leč marně.

U příjmu použitého nádobí jsem byl ale často peskován i já za to, že talíře nedávám na žádoucí, nápisem obdařené místo. Hluboce jsem se styděl, někdy i červenal!

Pak už mně zbylo jenom zamávat na věčně usměvavou paní vedoucí, která mě dokázala vždy uzemnit, a to se dařilo opravdu málokomu, a  které jsem kdysi věnoval porcelánový dobový váleček, a pak už následoval většinou ztížený odchod  s plným žaludkem schodištěm opět do návykového procesu.

Dnes, když jdu kolem školní jídelny, jen smutně vzpomínám...

Pravda, jsem občas vyzýván, abych jako důchodce chodil na výše uvedené obědy tam, kde jsem páchal svou ironií občasné škody, ale jsem asi zvláštní člověk, alespoň to říkají ti, co mě dobře znají.

Je mně totiž líto penzistů - učitelů - věchýtků, kteří, již tak trochu nahrbeni, cupitají s provinilým úsměvem den co den ke škole se svými kastrolky...

To si raději vařím sám i za cenu podstatného zkrácení svého života!

Jaromír Slavíček

26.06. 2024 16:22:01
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 186835
Týden: 1243
Dnes: 31
  přihlásit poslední změna: 14.10. 2011 10:46:57