Školáci jdou příkladem

Úklid přírody

Lidé si často stěžují na nepořádek v okolí jejich bydliště. To, co kolem nás nejednou vidíme, mnohého zarmoutí. Věci, které do přírody absolutně nepatří a nemají tam co dělat. Plastové i skleněné lahve, plechovky, obaly od pochutin a jídla, části oblečení, krabičky od cigaret, kartonové krabice od nápojů, kelímky od kávy, plastové či papírové nádobí atd.

Většinou se spokojíme jen s tímto konstatováním a jdeme dál. Ano, to jsme celí my, zpravidla jen remcáme, nadáváme, ale neuděláme nic pro to, abychom to napravili. Existuje spousta lidí, kteří si na nepořádek v přírodě stěžují……. ale aby něco udělali pro to, aby tomu tak nebylo, příliš nevidíme. Možná by úplně stačilo, kdybychom občas ohnuli svůj hřbet a tu petlahev sebrali a odnesli ji do odpadkového koše.

Když jsme přece schopni si to s sebou do přírody přinést, tak bychom si to zase měli umět odnést, ne? Takové chování by mělo být přece samozřejmostí pro každého z nás. Ale s ekologickou výchovou bychom měli začít už u naší mládeže. Vždyť právě naše děti bychom měli vychovávat, jak se mají k přírodě chovat. Je naší odpovědností naučit je, že odpadky patří do koše a ne kamkoliv jinam. Je radostné, že většina rodičů už od mala učí děti takovým správným návykům.

Buďme jim vděčni, že své děti obeznamují s tím, že použitá žvýkačka se na zem nehází a že obal od tatranky, která byla zkonzumována na výletě, se dá do kapsy a příležitostně vyhodí do koše. Mnohdy ale rodinná výchova nestačí, v tom případě by se této role měly ujmout školy. A že se tak děje, vidíme naštěstí už poměrně často.

Není vzácnosti vidět školáky pod vedením učitelek, kteří pobíhají po městě nebo parcích s taškami v rukou a sbírají odpadky. Tak jak to bylo vidět tento pátek poblíž „svobodárek“ v Uherském Brodě. Asi by se měli mnozí dospělí zastydět, že mládí jim musí ukazovat, jak je důležité dbát o čistotu naší přírody.

Je to i zásluha vedení škol, konkrétně ZŚ Mariánské náměstí, že tuto aktivitu umožňují a dávají tímto příklad společnosti.

Buďme rovněž rádi, že nejde o chvilkovou či přechodnou záležitost, ale nezvratitelný společenský trend.

Jaromír Slavíček

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187688
Týden: 1026
Dnes: 34
  přihlásit poslední změna: 04.05. 2022 11:39:50