Sklizňový úplněk

Polostínové zatmění Měsíce

V pátečním večeru, jak už bylo s předstihem avizováno, došlo k u nás viditelnému polostínovému zatmění Měsíce. Úplné zatmění Měsíce, jak jistě víme, vzniká při průchodu našeho kosmického souseda zemským stínem.

Teoreticky by k takovému úkazu mělo dojít pokaždé, když je Měsíc v úplňku a nachází se v tu dobu přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Pokud je Měsíc v úplňku na obloze od zemského stínu ve vzdálenosti menší, než jeho úhlový průměr, můžeme spatřit pouze jeho polostínové zatmění.

Těšil jsem se na ten astronomický úkaz s předstihem, akorát jsem si přál, aby se přicházející frontální systém opozdil o nějakou tu hodinu.Vyšlo to o fous.

Mračna na západním obzoru už hrozila. Následně jsem byl trochu zklamán z toho, co jsem uviděl. Levá horní část Měsíce byla těsně před devátou hodinou večerní jen trochu začouzená, skoro to nestálo za řeč.

Ale co, bylo to vlastně svým způsobem štěstí. Pokud by totiž došlo k úplnému zakrytí měsíčního kotouče, tak běda nám, běda! Obecně se zatmění Měsíce považuje za špatné znamení, tento jev totiž bývá nejednou  spojován s katastrofickými a hrůzostrašnými událostmi.

V jedné mayské legendě se například setkáváme s tvrzením, že Měsíc je při zatměních požírán obrovským jaguárem, který si po své vydatné hostině pochutná i na lidech.

Zjevení zatmělé luny mohlo rovněž mít za následek převratné dějinné události.Tak například zatmění Měsíce z 27. září roku 14 našeho letopočtu údajně oznamovalo smrt prvního římského císaře Augusta Caesara, který se s tímto světem rozloučil o čtyři týdny dříve.

Je ale s podivem, že pověry a mýty o zatměních se nevyhýbají ani době současné. Ale proč tyto chmurné úvahy v tyto chvíle rozvádět, vždyť v uplynulý páteční večer šlo přece jen  o polostínové zatmění?

Takže věřme, že se snad v nejbližších dnech ve světovém dění nic až tak dramatického nestane, vyloženě černě nevidím ani pondělní zasedání brodského zastupitelstva. A kdyby přece jenom všechno nevyšlo podle našich představ, tak rozhodně nepůjde o zkázu naší civilizace.

A ještě jedna zajímavost se týká těchto dnů. Páteční úplněk byl zároveň součástí i tzv. sklizňového měsíce.

O co vlastně jde?

Sklizňový úplněk, který nastává v září nebo v říjnu, by měl být velmi důležitý pro ty, co pracují na polích. Měsíc totiž za tohoto úplňku začíná vycházet jen chvilku po západu slunce a svým světlem poskytuje dostatek času sběračům ke sklizni plodin.

Jen aby to byli jejich vlastníci, s obavou dodávám!

06.04. 2024 15:01:08
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 176424
Týden: 1192
Dnes: 26
  přihlásit poslední změna: 17.09. 2016 07:19:41