Šikovní psíci

Den dětí na Azylovém domu v Uherském Brodu

Krásný a vydařený, ostatně jako tomu bylo i v předcházejících letech. A to přes horoucí teploty přesahující třicítku a hrozivě se tvářící bouřková mračna na obloze. To ale neplatilo pro atmosféru na nádvoří „azyláku“. Desítky dětí, hlavně těch nejmenších, si zkoušely jednu pečlivě pracovnicemi azyláku připravenou atrakci za druhou.

Od tradičních houpaček se dítka rychle zájmově přesouvala ke skluzavkám, od nich zase k prolézačkám či jiným dětským radovánkám. Řeklo by se, to všechno je přece k vidění téměř na každém dětském hřišti. To jistě ano, ale ne v takovém hemžení jako tento pátek na azylovém domu. Tam, kde bylo třeba odbornějšího vedení, tam zasvěcení pracovníci uvedeného zařízení obětavě přispěchali na pomoc.

Učili ty malé chodit na mini chůdách, hráli s nimi poznávací soutěže, ukazovali, kudy a kam mají vhazovat míče, prostě všude se něco dělo. Zdaleka největší a nejobdivovanější atrakcí však bylo vystoupení cvičených psíků z kroužku Punťa klubu z Nivnice. Na dvorku byly předem rozmístěny několikametrové tunely z umělé hmoty, mezi nimi pak rozestavěny překážky nejrozmanitějšího zaměření.

A pak došlo k tomu nej! Psíci, vedení mladými děvčaty, na jemné pokyny rukou svých cvičitelek obratně probíhali tunely, skákali přes překážky, kličkovali po vyznačených drahách, aby pak hbitě dobíhali do cíle pro nějaký ten pamlsek. Děti s „očima navrch“ byly u vytržení. I dospělí kroutili hlavami, co všechno je možné psíky naučit. A tím že mělo všechno skončit?

Ale zdaleka ne. Ta dítka, nejednou i předškolního věku, z ničeho nic začala dovádět se psíky sama. Zvířata byla z nastalé situace zprvu nesvá, ale posléze si na změnu „páníčků“ zvykla. Nejeden „dospělák“ pak nestačil rozlišovat, který psík je veden kterým dítětem. No, takto vzniklý „mumraj“ plný radosti byl tento předvíkend více jak působivý.

Skoro se zapomínalo na stoly naplněné dobrotami, mimochodem pocházející ze sponzorského daru obchodního domu Tesco. První červnový den mají radost děti asi všude na světě. Vždyť se jedná o Mezinárodní den dětí. Udělat radost jiným je vždy více jak chvályhodné. A u dětí to platí dvojnásob. My všichni bychom si měli umět najít čas, abychom děti potěšili alespoň malou pozorností. Je všeobecně známo, že dětské oči rozzáří především takové programy, ve kterých mohou uplatnit svoji vitalitu, svoje schopnosti.

A pokud jsou k uvedenému konání přidávána ještě naše milá slova a pohlazení, může být společnost na svůj přístup k mládeži hrdá. Ať už se vymýšlí jakýkoliv činnost, nejdůležitější je čas, který je dětem věnován. Na dění v něm prožité budou děti s odstupem určitě vzpomínat nejraději. Tak tomu jistě bylo tento den na mnoha místech u nás i ve světě.

Ale u azylového domu je viděná a všemi sdílená radost mezi malými i velkými zvláště potřebná a tím i cenná!

26.06. 2024 16:22:01
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 186837
Týden: 1245
Dnes: 33
  přihlásit poslední změna: 09.06. 2018 11:24:59