Rok spěje ke konci

Ale že by lidská srdce zaplesala, o tom nemůže být ani řeči. Opět stoupají počty nakažených, žel i zemřelých. Zdá se, že rozvolňování v polovině listopadu bylo unáhlené. Jistě by ale s tímto mým zdůvodněním situace mnozí nesouhlasili.

Zejména mezi živnostníky stoupal a stoupá neklid, což je pochopitelné. Nově zaváděné restrikce totiž opět „svazují“ ruce mnohým z nich. Některým z nich už došla trpělivost a uvedená nařízení začali bojkotovat. Konkrétním případem v našem městě se stal bar Restart, jehož majitel jej otevřel přes zákaz. Policisté v něm provedli kontrolu… a odešli.

V dalších dnech byl provoz restaurací a barů sice znovu povolen, ale pod konkrétními a přísnými podmínkami. Pokud ale bylo možné pozorovat, rozhodně tyto nebyly zahlceny množstvím návštěvníků. Pár štamgastů do nich pochopitelně přišlo, ale o před epidemické době se mohlo restauratérům jenom zdát. Divný čas.

Počasí rovněž nastejno, člověk by psa ven nevyhnal. Tedy s výjimkou nařízeného protiepidemického systému PSA, ten funguje včetně svých problémových partií i nadále. Nádherně vyzdobený vánoční strom spolu se světelnými girlandami na obvodu Masarykova náměstí jsou duše pohlazením, ale v dalších večerech je kolem něho většinou poloprázdno.

Organizované adventní trhy s doprovodným programem se ve své původní a tradiční podobě letos nekonají. Na náměstí v průběhu měsíce probíhají za dodržení hygienických podmínek jen běžné vánoční prodejní trhy. Ty sestávají jen z několika stánků s prodejem kožešin a rozmanitých výrobků ze dřeva, ale to je pomalu všechno.

I akce, tak běžné pro adventní čas, se realizovaly ve skromném měřítku. Mikuláš s andělem a čertem městem jenom projížděli, takže děti s nosíkem přitištěným na okenní skla pohledem na černokněžníka strach asi velký neměly. Čtrnáctého prosince ve čtrnáct hodin začalo v místním kulturáku 14. plánovité zasedání brodského parlamentu. Nebylo na škodu ho na monitoru počítače sledovat v plném časovém rozsahu.

Jeho úvod příliš nepotěšil. Hned zpočátku jeho jednání se totiž konala dvacetiminutová diskuze o nesrovnalostech v brodském pohřebnictví. Jako kdyby jiných pochmurných zpráv v těch hodinách nebylo dost. Kolem 17. hodiny měly být vyhlášeny zpřísněné restrikce na základě opětovného „spadnutí“ Česka do čtvrtého stupně PSA.

A o pár dnů později dokonce do pátého. Ani Geminidy, tedy meteorický roj v polovině měsíce, nebyl kvůli zatažené obloze k vidění. A jako na „potvoru“, byl nám v nižších polohách rovněž z téhož důvodu upřen pohled na mimořádně zajímavý astronomický děj - vizuální sblížení planet Saturnu a Jupitera. Najbližší takový děj má nastat až za osmdesát let, kdo má ale tak dlouho čekat, že ano? Na Štědrý den je předpovídáno oteplení s deštěm.

Malou útěchou má být, že v dalších dnech po něm se má rapidně ochladit i s možností sněžení. To se zase asi nebude líbit cestářům.

Holt, doba zlá.

26.06. 2024 16:22:01
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 186837
Týden: 1245
Dnes: 33
  přihlásit poslední změna: 22.12. 2020 11:43:35