Předvánoční Uherský Brod

Předvánoční Uherský Brod

Tak jako v jiných městech, tak i v Uherském Brodě se v těchto dnech rozprostřela sváteční vánoční atmosféra.

Pozvolna utichají shony nákupní horečky, neboť dárky jsou většinou již nakoupeny a na příhodných místech pečlivě ukryty. Na každém kroku je cítit, že se blíží toužebně očekávaný Štědrý večer.

Vánoční atmosféra na nás nejvíce zapůsobí zejména v pozdních večerních hodinách, kdy se město zklidňuje, ubývá chodců i aut a většina přípravných předvánočních aktivit se přesunuje do tepla našich domovů.

V mnoha domácnostech se dokončuje náročný úklid a leckde je již cítit vůně hospodyňkami připravovaného vánočního pečiva.

Co nevidět se budou stavět vánoční stromky, a co si budeme namlouvat, jejich strojení patří mezi nejoblíbenější předvánoční činnosti, a to nejenom dětskýma rukama.

Zatímco otec rodiny má tradičně na starosti ukotvení smrčku nebo jedličky, vlastní  „obohacování" stromků vánočními ozdobami povětšině zůstává na ženách a dětech.

Všechny ty baňky, hvězdičky, zvonečky, figurky a jiné ozdoby je třeba přece na stromečku co nejlépe rozvěsit, a to vůbec není snadný úkol.

S pomocí háčků se na větvičky zavěšují kromě tradičních foukaných ozdob cukrovinky, stříbřité, pozlacené řetízky a nezbytným doplňkem „výstroje" jsou samozřejmě prskavky a svíčky.

U posledně jmenovaných je škoda, že jejich klasický vzhled je stále více nahrazován světelnou elektronikou, u které sice můžeme obdivovat její barevnost a relativní bezpečnost, ale vůně vosku a pohled na planoucí svíčku je něčím, co je neodmyslitelně spojeno právě s Vánocemi.

Na vrchol stromku se nasazuje ozdobná  špice, čímž se završuje naše pracné dílo, a pak už  zbývá jenom přemýšlet, jakým způsobem přemístit pod něj dárky tak, aby byly včas dopraveny na vyhrazené místo.

Ženy mají již jistě promyšlenou přípravu štědrovečerního kapra s bramborovým salátem, přičemž ryba asi tráví své poslední chvíle pod dozorem dětí někde v koupelnové vaně.

Děti, případně i dospělí, se v relativním klidu těchto poetických večerů dívají na starší nebo i novější pohádky a možná, že prostorami už zaznívají i melodické koledy.

Mnozí lidé si rovněž v těchto dnech do svých domovů opatrně přinášejí i betlémské světlo, dopravené k nám ze vzdálené „biblické" krajiny.

Do poslední chvíle se asi všichni budeme těšit na sníh, ten přece k Vánocům taktéž tradičně patří, ale bohužel právě na Vánoce často dochází k oteplení a tak s bělostným pokryvem krajiny se setkáme zřejmě opět jenom ve vyšších polohách Bílých Karpat.

Kdyby bylo alespoň sem tam vidět snášející se sněhové vločky, ale marnost nad marnost, Vánoce pravděpodobně zase  budou jenom na „blátě" a o „ladovských" laděných svátcích si budeme muset nechat nějakou dobu zase jenom zdát.

Tak si alespoň nenechejme si ujít večerní procházku vyzdobenými předvánočními ulicemi našeho města!

Už jenom Masarykovo náměstí s přilehlými ulicemi je přehlídkou variací barev světel a stejný pocit jistě budeme mít při zvědavém nahlížení do vánočně vyzdobených výkladních skříní obchodů se všemi těmi nasvícenými stromečky a jinými ozdůbkami.

Četné domy, byty, někdy i předzahrádky našich spoluobčanů již řadu dnů přímo září nejbizarnějšími světelnými obrazy, vytvářenými snad stovkami různě barevných svítících žároveček a řetízků.

Spolu s běžnými neonovými světly a rozzářeným vánočním stromem na Masarykově náměstí je našimi zážitky kouzelný obraz Vánoc v našem městě doslova vetkáván do naší paměti.

U téhož stromu uprostřed náměstí byly s předstihem postaveny jesličky, poblíž kterých je již připravena ohrádka pro ovečky.

I radniční věž se v těchto dnech po rekonstrukci odívá do nového šatu, a tak znovu na ní ve výklenku můžeme spatřit legendární sošku Černého Janka a na samém jejím vrcholu sochu Spravedlnosti.

Pokud pozvedneme oči směrem k obloze jen kousek dál, můžeme se pokochat malebně osvětlenými věžemi brodských chrámů, nad kterými někde vysoko se snad budou i jiskřit zimní souhvězdí.

V našem kraji se uchovávají silné náboženské tradice a tak na půlnoční mši Štědrého dne se do kostelů jistě chystá přijít velké množství lidí, a to i nevěřících!

Lidé mají v tuto dobu k sobě tak nějak blíže, vycházejí si svými prosbami více vstříc, přibývá úsměvů, tisknou si navzájem ruce a přejí klidné Vánoce a šťastný nový rok. Kéž by nám tato pohoda vydržela i do dalších dnů a měsíců!

Spíše na vesnicích nežli v našem městě se ještě možná v domácnostech udržují prastaré zvyky, uskutečňované zejména na Štědrý den a doprovázené věštěním budoucnosti – krájením jablek, rozlouskáváním ořechů, házením střevíců, pouštěním lodiček a pod.

Přirozeně tyto tradice nemají rozumovou podstatu, ale navozují soudržnost mezi bližními a dotvářejí nenapodobitelnou rodinnou atmosféru.

I v restauracích, kulturních zařízeních a vůbec tam, kde se setkává větší množství lidí, je na každém kroku cítit jedinečnost těchto dnů a nemusí to být jenom výzdobou těchto míst.

Pořádají se početné výstavy betlémů, organizují klasické i benefiční koncerty. Vystoupení tanečného souboru „Olšava" nebo pěveckého sboru „Dvořák" dokáží každoročně přilákat do hlediště Domu kultury značné množství zájemců.

Ale domov je domov, a tak se budeme snažit strávit tyto svátky především v kruhu svých nejbližších, i když bychom neměli zapomínat rovněž na ty, kterým v životě štěstí nepřeje, tedy na nemocné, přestárlé, a to jejich návštěvami, eventuálně i zvaním do našich rodin.

A tak prožijme tento krásný předvánoční a vánoční čas v pohodě, vzájemné soudržnosti, lásce a zdraví!

Jaromír Slavíček

16.03. 2024 09:13:07
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 173108
Týden: 421
Dnes: 43
  přihlásit poslední změna: 21.12. 2011 06:23:30