Předkové věděli, že...

Naši předkové věděli, že...

Při předpovídání počasí si můžeme pomoct i sledováním jistých přírodních úkazů.

Některé z nich se váží na chování živočichů v souvislosti s povětrností, jiné mají spíše fyzikální podstatu.

Mají svá odborná vysvětlení, která ovšem našim předkům v tehdejší době v plné míře známa nebyla.

Konkrétně některé jejich tehdejší postřehy, které jsem si mnohokráte taktéž ověřoval.

Třeba tvrdili, že při blížícím se ochlazení a zhoršení počasí dráty telefonního vedení hučí, hvězdy se při očekávání zhoršeného počasí neobyčejně třpytí, kolem měsíce nebo slunce vznikají barevná okruží – halové jevy a na kamenech se vyráží vlhkost.

Člověka asi nepotěší, když po dešti vystupují z lesů vodní páry, to má být i nadále nevlídně.

Na druhé straně si po takovém pohledu asi mnou ruce houbaři, vypadá to totiž na slušně houbami naplněné košíky.

Za těchto klimatických podmínek jsou rovněž ve zvýšené míře cítit kanály a septiky, mám podobné zkušenosti.

Údajně také před zhoršením počasí vlhne sůl, tak tu moc nepoužívám, tak nevím.

Je dobře slyšet i vidět na velkou vzdálenost, pachy jsou pocitově výraznější, pokud se „paří" lesy, tak bylo podle našich předků možné očekávat i nadále deštivo.

Rovněž ke zhoršení počasí dochází, když zvířata bývají neklidná, konkrétně když koně ržou, kočky si myjí čenich a uši, krtci dělají větší krtince, dobytek lačně žere trávu, vrány a kavky létají pohromadě a drůbež se popelí.

Stejně tak musíme být ve střehu, když se husy a kachny koupají a silně ve vodě kejhají, když holubi neodlétají od holubníků a mravenci utíkají do mraveniště, anebo když kozy a ovce obracejí hlavu ve směru větru atd.

Na druhé straně nebude prý trvat déšť dlouho, když kapky padají kolmo k zemi.

No, nedá se říct, že bych zmoknutý zrovna chtěl měřit úhel dopadajících dešťových kapek.

Ale když prší a na hladině kaluží se u dopadajících kapek vody dělají bubliny, opravdu déšť nemusí trvat dlouho...

Naopak na zlepšení počasí se usuzovalo při následujících jevech, a sice: když v noci je tepleji v lese jak na poli, když kouř stoupá kolmo do výše a když se při výstupu do vyšších nadmořských výšek  znatelně otepluje.

Mělo být pěkně, když: skřivani a vlaštovky vysoko létají, hmyz po západu slunce neobtěžuje člověka, je patrna intenzivní činnost pavouků, žába je na povrchu těla vlhká, večer létají netopýři a je slyšet cvrkot cvrčků, motýli sedají na květy s rozevřenými křídly, rosnička vylézá na křovinách výše atd.

V zimě zase když padají velké vločky, blíží se obleva, stejně jako když sníh ve šlápotách černá.

No, jenom jestli to není tím, že soused topí nějakým svinstvem.

Těch znaků, podle kterých lze usuzovat na průběh nastávajícího počasí, je velké množství.

Člověk by mohl prognózovat počasí i podle směru a rychlosti větru, směru tahu vysokých oblaků, na mnohé může usuzovat i ze vzhledu oblaků všech typů, zajímat by ho mohly i výskyty mlhy a rosy, dohlednost a již zmíněné chování živočichů, ale i rostlin.

Samozřejmě, odborníci se dnes řídí při předpovědích počasí směrem a rychlostí větru, tvarem a polohou oblak, dohledností, změnami tlaku a teplot, družicovými snímky apod.

Ale uznejte!

Nebylo pozorování naší přírody našimi předky kouzelné a v mnohém poučné i pro současnost. Dáte mně zajisté za pravdu. Jednoznačně bylo!!

Jako raritu dávám na závěr k dobru zajímavý pokus. Dáme-li prý do horké kávy cukr a mícháme-li jí, vystupují bubliny na povrch kávy, tvoří-li tyto pěnu a zůstávají-li ve středu koflíku, pak prý najisto můžeme očekávat pěkné počasí.

Zůstanou-li bubliny mezi okrajem a středem koflíku, bude počasí proměnlivé, usadí-li se pěna  okolo kraje nádoby, prý přijdou veliké lijáky, teče-li, aniž by se rozdělila, k jednomu místu na okraji koflíku, bude pouze mírný déšť.

Tak nevím, ještě jsem to nezkoušel...Tady fyzikální podstatu netuším...

Summa summarum: Jsme dnes vědeckými poznatky oproti minulosti o mnoho dále, ale poněkud jsme se přírodě něčím vzdálili, co myslíte?

16.03. 2024 09:13:07
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 173769
Týden: 545
Dnes: 121
  přihlásit poslední změna: 20.03. 2014 11:29:53