Podivný začátek jara

Dubnové počasí

Negativních zpráv je už drahnou dobu v masmédiích přebytek. Kam se jenom člověk podívá, do čeho se začte, tam se jeho tvář většinou zachmuří. Ne, není třeba hovořit o covidu, bylo by to nošení dříví do lesa. Chci se jenom okrajově zmínit o nepříliš běžném povětrnostním začátku jara. V téměř polovině dubna by člověk čekal krásné jarní počasí, kvetoucí trnky i mnohé květy obdařené býlí by měly být k vidění. Pravda, sem tam nějaká kytka už rozkvetla, ale pořád to není ono.

A to počasí? Darmo mluvit. Ranní teploty klesají dost pod nulu, odpolední se pohybují kolem pěti šesti stupňů, silný chladný vítr do morku kosti se vkrádající. To přece není v tuto roční dobu zcela normální. Ovocnáři mají pochopitelně za těchto okolností veliké obavy o květy ovocných dřevin, zejména meruněk. V některých lokalitách, jako například v Buchlovicích, už v meruňkových sadech zapalují bečky s dřívím, aby se květy těchto stromů alespoň částečně před mrazy ochránily.

Jinde zase zkoušejí postřiky vodou nebo provlhčení půdy po stromy, ale většinou jsou tato opatření zejména u větších sadů málo účinná. Naštěstí se ještě hodně květů neotevřelo, takže určitá naděje na úrodu ovoce zůstává. Také mnohé pranostiky svým pojetím nevyznívají až tak chmurně. Tvrdí například: „Dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší“.

Nebo také: „Pakliže mokrý a zimavý duben, jest úroda na víno“. Ještě lépe vyznívá pranostika: „Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy“. I co se týká pranostik úkazů prvních hromů a blesků se mnohá tvář rozjasní. „Hrom v dubnu - dobrá novina, mráz květů více nepostíná“, „Když se ozve v dubnu hrom, chyť si kámen nebo strom“. „Hřmí-li v dubnu, konec mrazům“, či „Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto“. A tento čtvrtek popoledni na Brodsku opravdu poprvé, a navíc silně zahřmělo, aby následně ledové krupky oděly dosud neduživý travní porost do bílého hávu.

Pohled v tu chvíli do přírody byl takřka zimní. Ano, duben je aprílový měsíc, výkyvy teplot bývají běžné, ale člověk si klade otázku, nepřehání to tento měsíc s chladny přece jenom trochu?

Asi ano, ale příští dny přece jenom naději dají, sluneční paprsky se přece nedají zahanbit, jinak by se musely stydět.

26.06. 2024 16:22:01
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 186803
Týden: 1365
Dnes: 141
  přihlásit poslední změna: 13.04. 2021 07:29:40