Pekařství

Pekařství „Javor"

Když se řekne tento pojem, každý hned ví nebo alespoň tuší o co jde. Prodej rohlíků, chlebů a vůbec pečiva, samozřejmě.

Takových prodejen je v Uherském Brodě celá řada. Některé jsou větší, jiné menší, nabídka jejich sortimentu bývá rovněž různorodá.

Chtěl bych se dnešní úvahou zabývat pekařstvím „Javor"  na Moravské ulici.

Už celková atmosféra uvnitř této prodejny je pohodová. Tlumené osvětlení se zanořenými světly ve stropu, dva stolky s možným posezením po straně a očekávané skleněné vitrínky s nabídkou zboží.

Vpravo nahoře na stěně řádek četných vyznamenání a certifikátů, svědčící o úspěšnosti této oblíbené prodejny.

Za pulty doslova „kmitají" slušivě oblečené mladé prodavačky v červených halenkách a okrově zbarvených sukničkách s firemním znakem.

Člověk se až diví, jak tyto ženy dokáží v rychlém pohybu vydržet na nohou celé dlouhé hodiny, jejich kroky se prakticky vůbec nezastavují.

„Snad si alespoň najdou chvilku na odskočení si do přístavku na kávu," říkám si.

Co se týče nabídky vystaveného zboží, „tak ta je, vážení, opravdu záviděni hodná.

Jenom chlebů se zde na policích nabízí několik druhů, tradiční kmínový, cibulový, lněný, já mám ale nejraději žitný, ten je měkoučký a vydrží konzumovatelný i několik dnů.

Vyjmenovat celý sortiment dalších vystavených dobrot je nad možnosti tohoto článku. Koláčky s náplní tvarohovou, makovou, čokoládovou a je nevím jakou ještě, voňavé hřebeny tvarově i obsahem rozdílné, no, sliny se na jazyku jenom a jenom sbíhají.

Kdo by chtěl ještě něco sladšího, tak tomu se pohledově nabízí ke koupě vpravo ve vitríně dlouhá řada zákusků a dortíků. Mnozí z občanů města si nechávají těmito sladkostmi ke slavnostním příležitostem naplnit celé krabice.

Ti co touží po vitaminech, očima pak bloudí po početné nabídce zeleninových salátů a pomazánek. Já sám se každé pondělí těším na drožďovou pomazánku, vitaminy B téměř přesycenou.

Beru ji tak pravidelně, že se blíží čas, že jakmile se objevím ve dveřích, tak už paní prodavačka možná zamíří do mnou vyhlédnutého místa.

Není divu, že v této nevelké místnosti je vždy téměř plno, malé i větší frontičky doplňují celkový ráz těchto míst.

Pravda, mezi kupujícími převládají většinou ženy se svými mlsnými jazýčky.

A tak někdy až žasnu, jak jsou některé dámy vybíravé.

„Prosím tři koláčky tady dole a ještě jeden makový hřeben, ááá ještě dva croisanty s čokoládovou náplní, ne, dejte mně raději tři!  A víte co, ještě pět rohlíků!"

Jediné, co se dá snad prodejně vytknout, je stísněný prostor při placení zboží. Člověk nestačí dávat koupené zboží do tašky a už se na něho zleva tlačí další zájemci se zlaťáky v ruce.

Myslím si, že ostatní prodejny ve městě by se mohly u této lokality učit čím přilákat návštěvníky  a jak je rychle k plné spokojenosti obsloužit.

Vždyť ve městě je řada i jiných prodejen, kde nejednou však vládne pochmurná atmosféra a  prodavačka musí po zazvonění zvonku na otevíraných dveřích s komisním výrazem vycházet ke své práci. A to je smutné...

Takže přejme, my spokojení zákazníci, pekárně „Javor," aby se jejich zaměstnancům dařilo i nadále a návštěvníci odcházeli z této prodejny s plnými taškami a úsměvy ve svých tvářích.

Mgr. Jaromír Slavíček

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187688
Týden: 1026
Dnes: 34
  přihlásit poslední změna: 15.06. 2012 07:05:34