Otužilost

Každý jistě ví, o co se jedná.

Přesto připomenu, že má jít o zvýšenou odolnost vůči chladu. Každý člověk je v tomto směru různě odolný. Někomu doma stačí 19 stupňů celsia, jiný potřebuje 22. Stejně tak venku. V našem klimatickém pásu jsme patrně v sezoně vděčni za příjemných 15 – 20 stupňů, mnozí by však brali i vyšší teploty.

Na druhé straně jsou i takoví, kteří rádi vystavují odolnost svého organismu vůči nepříznivým teplotám očím přihlížejících. Třeba při tradičním vánočním setkávání otužilců, kteří se koupou v ledové tříšti za pohledů stovek lidí na březích nebo mostech.

Je to jistě k obdivu, ale sluší se připomenout, že většina otužilců, jak mužů, tak i žen, má nějaké to deko tuku na sobě navíc. Ten je důležitou tepelnou ochranou, tuleni i velryby vědí svoje. Že je otužování víceméně zdravé, o tom není třeba pochybovat, i když by se k těmto úkonům mělo přistupovat pozvolna a nejlépe s doporučením lékaře.

Ne každý rychlý přechod organismu do ledové vody by mohl nejeden z nás snášet dobře. Obdivujeme tedy ty naše otužilce, ale co říci na podobnou vlastnost lidí v Jakutsku na východní Sibiři? Tam prý při méně čtyřiceti stupních místní říkají, že se dost oteplilo.

Děti tam pak nemusí do školy až při 56 stupních pod nulou. Brr! Olšavu s otužilci jsem neviděl, ale oči mně mohly vypadnout z důlků, když jsem kolem mého domu 18. listopadu odpoledne viděl po chodníku přecházet hezkou dívčinu s nahoře skoro bez, tedy s minimem svršků na sobě. Podotýkám, že venku bylo 6 stupňů nad nulou při chladném východním proudění.

Rychle jsem vyběhl na dvůr s fotoaparátem a prosbou na ni, aby se nechala vyfotit. Odmítla, ale já ji přece jenom zezadu přes pletivo vyfotil. Stalo se tedy, ale následně jsem musel rychle s mikinou na sobě do tepla, neboť mně drkotaly zuby. Co mám říct, záviděl jsem jí, i když nevylučuji, že se chtěla stát pro své okolí zajímavou.

Ale široko daleko nikdo nebyl, tak nevím. U takových lidí musí mít covid komplexy. Nerad bych se mýlil. Jiný důvod může být, že se chce tato teenagerka s předstihem tímto způsobem adaptovat na progredující energetickou krizi. Stejně se mně ale zdá, že tak nějak přibývá exotů mezi námi.

Nebo se zase mýlím?

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187691
Týden: 1029
Dnes: 37
  přihlásit poslední změna: 26.11. 2021 09:12:30