Otazníky nad výjimkami

Doba výjimek

Roušky ovládly svět kolem nás. Jedni jsou jejich příznivci, jiným se už při vyslovení tohoto slova dělá zle. Podle nedávných nařízení nosit roušky bylo nutné ve všech vnitřních prostorách, kromě místa bydliště nebo například hotelového pokoje. Dále pak byly nutné v prostředcích veřejné dopravy stejně tak jako na jejích nástupištích nebo čekárnách.

Ale „naštěstí“ existovaly výjimky. A tak se člověk dozvěděl z masmédií, že roušky nepotřebovaly děti ani učitelky ve školkách, snoubenci nebo sportovci. Konkrétně se tedy nařízení netýkala dětí, kterým ještě nebyly dva roky, dětí a pedagogických pracovníků v mateřských školách. Těžko si ostatně v prvním případě bylo představit ty malé tvorečky s cumlíky v puse a rouškami na tvářičkách, bylo by to „nelidské“.

V mateřských školkách by zase skotačící děti asi byly vyvedeny z míry, jak ta jejich oblíbená paní učitelka vypadá. Jistě, to není až tak důležité. Roušku nemusí mít rovněž zaměstnanci, setrvávající na jednom místě, přičemž jejich kolega musí být od nich v minimální vzdálenosti dvou metrů. Ale odhadnout takovou vzdálenost nemusí být až tak jednoduché a metr s sebou zpravidla nikdo nenosí. Ani lidé, kteří se živí fyzicky náročnou prací nejsou povinni mít při práci ochranu tváře.

Není divu, ve sklárně nebo slévárně by taková opatření byla doslova trýzněním zaměstnanců. A co svatby? Ano, jak se dá očekávat, snoubenci při obřadu nemusí mít roušku. Svatební polibek si výjimku přímo vyžaduje. Výjimka z opatření nošení roušek platí také pro sportovce v době tréninku. Sotva si kdo dovede představit tenisty při servisu s nasazenou rouškou.

Osoby, které se účastní soudního líčení, jsou z nutnosti nosit roušky rovněž vyňaty. Obžalovaný přece musí být identifikován a to nejenom podle občanky. Omezení pohybu osob je stanoveno pro návštěvy nákupních center, vstupy do prodejen a provozoven služeb a samozřejmě chození do práce. Na zmíněných místech vláda nařídila pohyb ve skupině maximálně dvou osob.

Toto opatření se nevztahuje například na osoby mladší 15 let, které jsou v doprovodu rodičů. Takže občanky s sebou. Výjimku mají také pokojná shromáždění, kterých se může účastnit nanejvýš 500 účastníků. Budiž, ale co je to „pokojné shromáždění“, některá se tak většinou jenom tváří. Vláda s účinností od středy také zakázala konzumaci alkoholu na veřejných místech.

To by ale nebyl český národ, aby si nevysvětlil pojem „veřejná místa“ po svém. Takže, jak je zřejmé, není výjimka jako výjimka. Některé jsou plně akceptovatelné, jiné nutí člověka k zamyšlení, neboť se jimi popírá důslednost karanténních opatření.

A že je v dnešní době o čem přemýšlet, o tom nemůže být pochyb!

16.03. 2024 09:13:07
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 173122
Týden: 435
Dnes: 57
  přihlásit poslední změna: 26.10. 2020 08:12:05