Odklízení sněhu

Odklízení sněhu

Tak meteorologové měli zase pravdu, začalo sněžit, a přitom docela mohutně.

Následně popisovaný povětrnostní jev je nejenom výzvou pro cestáře, ale i pro majitele usedlostí, byť povinnosti úklidu sněhu z chodníků byly již přesunuty na město.

Uklízení sněhu je dnes rutinní záležitostí, kterou zvládne kde kdo, někdy i uvedené město.

Když se tedy ráno probudíme a vyhlédneme z okna, ihned nás asi napadne, že se něco přes noc s našim chodníkem stalo.

Konstatujeme, že je pokryt větší či menší sněhovou pokrývkou, kterou bude třeba co nejdříve, nejspíše vlastním úsilím odstranit.

Za tím účelem se dobře oblečeme, vezmeme si rukavice, šálu, teplou čepici, odhrnovač sněhu a vyrazíme před dům.

Zprvu zrakem zkontrolujeme, jestli nás v našem plánovaném bohulibém úsilí nepředstihli sousedé, určitě by to dali zase jiným sousedům na vědomí.

Jde tedy o jakousi uliční soutěž, kdo první, kdo následně a tak.

Ach ty sousedské vztahy, to by bylo na celý román...

Že úklidová forma Rumpold mně už zrána nepřispěchala na pomoc, moc se nedivím. Nemůže být najednou všude, alespoň u mě ne...

Kolem mě projíždějí mohutné sněhové pluhy a s větší či menší úspěšností odhrnují sníh do stran.

Samotné ruční odhrnování je u prachového sněhu poměrně snadné, horší je, když je sníh navlhlý, to pak opravdu není žádná legrace, ale obtížná fyzická práce.

Tuto skutečnost dokáží objektivně zhodnotit ti co chodí kolem, a to zpravidla se slovy:

„To máme zase sněhového nadělení, viďte? Ale vy jste šikovný. Jde vám to od ruky!"

Nezbývá mně než s kyselým úsměvem těmto výrokům mých sympatizantů přitakat a dodat:.

„To víte, někdo to dělat musí!"

Jsem však vzteky bez sebe, když vidím, že to co mám v nebližších minutách odklízet, je ušlapáváno právě těmi, co mě oblažovali výše uvedenými poznámkami.

A tak odhazuji z chodníku jednu porci sněhu  za druhou, ale zbývá mně i čas na kochání se okolní zasněženou přírodou a  pohled na ptačí krmítko, kterému jsem dal ještě za tmy přísunem slunečnicových semen přednost před odhrnováním sněhu.

Když konečně dokončím své dílo, zálibně se dívám na relativně čistý, před mým domem nechutně dlouhý chodník, ale proklínám i nadále padající vločky sněhu.

„Holky, nechte toho vašeho snášení se, mám vás dnes už po krk, nebo alespoň po kotníky!"

Sem tam projede po silnici pluh s usměvavým řidičem, který mně zase nahrne trošinku již odklizeného sněhu znovu na již očištěný chodník

No i když pak přece jenom přijdou, anebo přijedou pracovníci úklidové čety a začnou uklízet sníh sousedovi, tak mě čerti berou. To nemohli přikvačit dříve?

Stejně tak člověka naštve, když po skoro půlhodinovém mém úklidu přichází v dalších hodinách pořádná obleva, která si i u neuklizených chodníků se sněhem snadno poradí

Ale na druhé straně ráno se nadýchat čerstvého vzduchu, pročištěného nočním sněžením, je docela příjemné.

A když se pak člověk vrátí do teploučka své domácnosti a přes okno se pozře na vlastní rukou  vyčištěný chodník, je mu docela blaho. Navíc má  pocit, že udělal něco pro svoji fyzičku.

Ale pozor, prý kdo není na takovou práci zvyklý, mohl by notně ublížit svému srdci. Takže všeho s mírou, to ale platí nejenom při úklid sněhu...

Jaromír Slavíček

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187686
Týden: 1024
Dnes: 32
  přihlásit poslední změna: 13.02. 2013 15:32:53