O Evropě

Evropa v obrazech

O co jde? No přece o moji přednášku na Centru seniorů, realizovanou na brodské Charitě. Jako téma jsem pro dříve narozené tentokráte zvolil obrazové přiblížení Západní Evropy, a to jak po stránce historické, kulturní i přírodní.

Stovky a stovky obrázků jsem měl uloženy na své obstarožní flashce a hodlal je svěřit příchozím. Ještě dříve, než mladý pan Vojtěch Houšť nainstaloval potřebnou promítací techniku, navštívil jsem kancelář číslo 14 za účelem prohození několika vět.

Na místě samém jsem shledal novou sedící osobu. Začíná se to tam nějak hemžit mládím, což mně vlastně ani tak moc nevadí, akorát ztrácím přehled o kompetencích nově nastupujících pracovníků.

Prý povýšila paní Bc. Jitka Chvílová. Věřím tomu, Korytná se totiž nachází v již docela slušné nadmořské výšce s nádhernými rozhledy.

Po zjištění důvodu mé návštěvy mně byla nabídnuta paní Mgr. M.Skočovskou káva, kterémuž úplatku jsem s mírným upejpáním rád vyhověl. Záhy jsem však musel vrátit do projekční místnosti za svými ctiteli naplnit své poslání.

Do funkce řečníka jsem byl uveden krátkým proslovem paní vedoucí Centra seniorů Bc. Janou Hrdinovou a já se mohl konečně ujmout slova. Úvodní sympatie jsem si získal několika větami o pověrách v době Velikonoc – třepání tobolkou s penězi po posledním zvonění za účelem zbohatnutí a zítřejším ranním stoupáním na podkovu vedle postele, a to proto, aby nebolely nohy.

Pak teprve jsem  se pustil  do promítání stovek obrázků a byl jsem svým slovním komentářem vpravdě k nezastavení.

Společně jsme počali procházet historickými objekty Velké Británie, Irska, zemí Beneluxu a samozřejmě Francie. Těch katedrál, zámků a hradů bylo k obdivování opravdu bezpočet. Něco jsem věděl, něco jsem si vymyslel – Londýn, Oxford. Liverpool, Edinburg, Dublin, Amsterodam, Haag, samozřejmě Naarden, sýry, tulipány , větrné mlýny,Brusel, jeho historické náměstí, čurající chlapeček, Valoni kontra Vlámové, no nevěděl jsem, co mám okomentovat dříve a co později.

Francie na závěr, tak to byla vskutku lahůdka – Paříž, Vítězný oblouk, Versailles, Francouzská Riviéra, Alpy – no jeden pohádkový obrázek za druhým. Ano, nejlepší by bylo tato místa navštívit, ale pro nás starší tento úkon asi už nebude příliš reálný, tak alespoň takto.

S anglickým překladem mně pomohla paní Bc. Jana Hrdinová, u francouzštiny jsem si byl jistý svými středoškolskými znalostmi zase já. Technika fungovala na rozdíl od mých kloubů dokonale, káva byla výborná a zadarmo. Pravda, trochu jsem postrádal přítomnost původní vedoucí centra Zdeny Šulekové, ale čas se nedá zastavit. Něco o tom vím...

Nemyslím si, a nyní hovořím vážně, že jsem obrazově i slovně dnes prezentoval jenom architekturu, historické pamětihodnosti, respektive přírodu jednotlivých zemí. V mém výkladu bylo i duchovno, které je v naší společnosti žel dle mého pocitu na ústupuDnes promítané země byly velmi krásné, ale přesto je jedna země, která je ještě krásnější. Která? Přemýšlejte!

Jaromír Slavíček v.r.

26.06. 2024 16:22:01
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 186837
Týden: 1245
Dnes: 33
  přihlásit poslední změna: 15.02. 2013 18:56:00