Ne obyčejný Štědrý den

Ne obyčejný Štědrý den

Vánoce začínají, jak všeobecně známo, až večerem Štědrého dne. Ale i jeho rána mají čí překvapit. Když jsem ráno po probuzení vyhlédl z okna, nespatřil jsem téměř nic.

Mlha se dala, jak se říká, nožem krájet. Lehce jsem se přioděl a vyšel podle tradice s mimořádně velkou dávkou slunečnicových semen k ptačímu krmítku. Po návratu domů a z okna pohledu k němu jsem se nestačil divit. Přes předcházející nebývale teplé dny byl na krmítku šrumec. Jak jsou ty sýkorky při chuti, to je skutečně k nevíře.

Den co den sezobají spolu se svými opeřenými spolustolovníky, tedy vrabci, zvonky, pěnkavami, půl kila semínek jakoby nic. Pochopitelně mezi nimi nescházela obvyklá řevnivost, doprovázená štěbetáním s výhružnými poskoky. Jinak je ale příroda v současnosti více jak divná. Předešlý večer se mně po zahradě producíroval ježek, divné, měl být dávno zazimován.

Některé keře i stromy začínají pučet, zeleně je na polích vidět více jak v horkém létě. Něco se s naší zeměkoulí děje, ale co? I vědci si drží nevěřícně hlavu v dlaních, dosavadní klimatická data jsou jim k ničemu. Tak raději k průběhu Štědrého dne. Ruch v obchodech s postupujícím časem postupně ustával, lidé si asi už jen obstarávali potraviny na nejbližší dny.

Vše se postupně ukládalo do klidu, i aut bylo konečně na silnicích k vidění znatelně méně. K vánoční idylce snad už jenom chyběl známý obrázek zimy za Josefa Lady. Ale marnost nad marnost. Mráz se sněhem je v současné době k zastižení snad jenom za polárním kruhem. Ale i bez něho vánoční atmosféra dávala o sobě vědět ze všech stran.

V domácnostech končilo zdobení stromečků. Byly provoněné jehličím i cukrovím, avšak myšlenky dětí a jejich rodičů se ubíraly k blížícímu se večeru, chvílím vděku a štědrosti. Krajinou se mezitím s postupujícím šerem rozhostilo posvátné ticho.

A v něm se procházet kolem exteriérů domů, do nespočtu světel svátečně oděných, byl vskutku požitek pro nejedny oči. Mnozí z nás ale netušili, že i nebeská sféra přispěla k probíhajícím štědrovečerním hodinám pozoruhodnými jevy.

S oblohy shlížel na pozemský svět měsíční úplněk, který bývá o Vánocích jinak hodně neobvyklý. O něco dříve naši Zemi pozdravil i kolem letící dvoukilometrový asteroid. Sice byl vzdálen asi 30 x dál než je vzdálenost naší planety od Měsíce, ale i tak si informovaný člověk nemusel být jistý, jestli to astronomové dobře spočítali.

Co je vlastně dnes zaručené?

Po slavnostní večeři a následným rozdáním dárků přišel čas pro oblíbené televizní pohádky a inscenace. Neméně lákavými, zejména pak pro dospělé, byly i hudební pořady. Koledy s hluboce procítěnou Tichou nocí se staly duše pohlazením, stejně jako repertoár Spirituál kvintetu.

Žádný Štědrý večer tedy nemůže být obyčejný, každý má své neopakovatelné kouzlo.

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182826
Týden: 868
Dnes: 7
  přihlásit poslední změna: 25.12. 2015 09:40:14