Melancholie

Melancholie

Léto je za námi, před námi vyhlídky na podzimní plískanice, chladné a lezavé počasí a krátké dny bez slunce. Kdo by jen z toho pomyšlení neměl „depku“? Co vlastně je ta „depka“, kde je hranice a jaký je rozdíl mezi špatnou náladou, smutkem, úzkostí, strachem, obavou a depresí?

Již staří Řekové vnímali melancholii jako nemoc, kterou je potřeba léčit. Deprese je definována jako hluboký smutek, který se objevuje většinou bez zjevné příčiny, trvá déle než tři týdny a omezuje každodenní život pacienta.

Jde o vážná nemoc. Touto nemocí ročně onemocní asi pět lidí ze sta, zhruba dvakrát častěji jsou to ženy, častý je výskyt ve stáří, mnohdy doprovází i jiná onemocnění. Také po životním traumatu, jakým je například ztráta blízké osoby, může smutek přejít v depresi.

Jak z tohoto stavu ven?

Odpověď by asi vynesla nominaci na Nobelovu cenu. Do jisté míry je deprese dědičná, velký vliv má vnější prostředí, výchova, stres, tíživá životní situace, často začíná na podzim a v zimě, kdy ubývá slunečního světla. Všechny tyto okolnosti mohou být spouštěčem deprese.

A jaké jsou příznaky deprese? Patří mezi ně neschopnost se radovat, výrazná únava, obavy, strach, úzkost, plačtivost, poruchy spánku, změny chuti k jídlu. Depresivní člověk se přestává věnovat svým koníčkům, vyhýbá se přátelům, trpí neopodstatněnými výčitkami svědomí, nevěří si, nemá chuť k jídlu, nebo se naopak přejídá.

S tím, jak se neléčená deprese prohlubuje, přestává být pacient schopen pracovat, později už nezvládá ani běžné činnosti, hygienu a zůstává celý den v posteli. Mohou se dokonce objevovat i myšlenky na sebevraždu. Mechanismus prohlubování deprese výstižně popisuje bludný kruh. Co s tím můžeme dělat?

At už je to tak, či onak, musíme dbát zásad zdravého životního stylu a zdravého rozumu, aneb jak praví přísloví:„Zachovej řád a řád zachová tebe“. Na místě je dodržování pravidelného denního režimu, pokud možno aktivně trávit svůj volný čas, mít dostatek pohybu, snažit se být společenský.

Pokud jsme ji dlouho nezašli se svými přáteli na kávu, nešli si zacvičit, byli podráždění, nic nás nebaví, všem už jdeme na nervy, snad by bylo lepší vůbec nebýt…, je tu pravděpodobně nějaký problém, s nímž byste měli něco dělat.

Ale vždyť návod je o odstavec výše, tak co?

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182900
Týden: 893
Dnes: 19
  přihlásit poslední změna: 09.10. 2022 16:31:46