Milovaný kraj
Je na východě ohraničen obrazem skalistého Vršatce a na severovýchodě olemován hřebenem Vizovických vrchů.
Na západě mu vévodí impozantní Buchlov a z jihu na něj zase shlíží majestátná Velká Javořina.
Je územím historických měst a malebných slováckých vesnic, které spolu s rázovitými valašskými roubenkami musí obejmout srdce každého, kdo tuto krajinu navštívil.
Kdo zde žil, anebo jen ve svém životě procházel, měl by se každou chvíli pozastavit a s úctou shlížet na veškerou tu krásu kolem se rozprostírající.
Na hluboké lesy, na stráně pokryté vonnými bylinami, na stinná místa s kapradinami a tajemnými místy.
Pohraniční hvozdy kolem Návojné a Nedašova jsou snad ještě dnes ve větší míře netknuté civilizací a kde jinde než právě na jejich okrajích najdeme pozoruhodné jalovcové stráně s loukami plnými pasoucích se oveček?
A co náhorní rovinky kolem Slavičína a Hostětína, které i v době letních žárů jsou plné syté zeleně s roztroušenými stády, tentokráte pestrobarevných kravek?
Anebo se raději člověku zachce vystoupat na nejvyšší horu Vizovických vrchů Klášťov za jejím tajemnem pohanských zvyků a raně velkomoravských obřadů?
Na jeho vrcholu totiž nelze zrakem opominout skalisko „Čertův kámen", které na mysl zde pobývajícího člověka působí až mysticky.
Na sousedících vrcholcích Vizovických vrchů najdeme zase torza kdysi mocných hradů Starého Světlova, hradu sehradického, ale i řadu dalších kultovních míst z dob historicky značně vzdálených.
Geologové si zase přijdou na své v okolí Bánova s nálezy sopečných vyvřelin, které jsou k nalezení na Bučníku, Modré vodě, v Nezdenicích či Starém Hrozenkově.
Člověku snad v těchto místech začne probíhat až mráz po zádech, když si uvědomí, že se zde před desítkami milionů let drala k zemskému povrchu žhavá láva.
Odtud již není daleko k pohádkovému Vyškovci kousek za Mikulčiným vrchem, ze kterého je vidět snad do poloviny Slovenska s obrysy Malé Fatry, Klaku i jiných horských velikánů.
I na naší Moravě nelze v dálce opomenout překrásné horské scenérie Beskyd s Lysou horou, Kněhyní, Smrkem a hřebenem Javorníků.
Při zpáteční cestě na Brodsko můžeme navštívit proslulé kyselky v Nezdenicích, Záhorovicích či Suché Lozi, mezi kterými můžeme volit silně sycené oxidem uhličitým, ale i takové, které mírně zavánějí sirovodíkem.
A jen kousíček dál se nám nabídnou v podhůří Bílých Karpat k obdivu orchidejové louky, ať už jsou to přírodní rezervace Drahy, Porážky, Čertoryje, které jsou doslova botanickými ráji.
Zjara zde kvetou rozmanité druhy vstavačů, toříčů, konikleců a dalších klenotů naší přírody, které jinak v naší republice nacházíme jen obtížně. Z těchto končin už máme téměř na dohled vinné sklípky blatnické nebo hlucké se známým sv. Antonínkem v pozadí.
Jsou obklopeny rozsáhlými vinicemi, ze kterých pocházejí značky světově proslulých vín.
V těchto místech jsou k nalezení i známé folklorní klenoty, kterými se chlubí tento kraj po celém světě.
Jeden kroj je krásnější druhého a když si spanilé místní děvy obléknou tuto krásu na sebe, tak člověk musí oněmět úžasem.
Jízda králů ve Vlčnově, obdobná akce v Kunovicích, Slavnosti vína v Uherském Hradiště, to jsou všechno vyhlášené a proslavené slavnosti našeho sluncem požehnaného kraje.
Jsme však současně i v kraji J. A. Komenského, přičemž je jedno, jestli jde o Nivnici, Uherský Brod či Komňu.
Tento velikán světové pedagogiky proslavil náš kraj ve světě asi vůbec nejvíce.
Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě uchovává na tohoto velkého učitele národů spisů a památek nepočítaně.
Zlatým hřebem kraje je samotné Pomoraví, které je kolébkou Velkomoravské říše.
Co dodat k Velehradu, Starému městu, Sadům a dalším významným archeologickým lokalitám?
Zde přece byly položeny základy křesťanství našich historických území!
Není tedy mnoho zemí ve světě, které by oplývaly takovým bohatstvím přírodních krás a historických památek jako je naše, a proto važme si tohoto malebného koutu slováckého kraje.
On ale není jen můj, on je přece nás všech!