Lucie noci upije

Třináctý prosinec a super úplněk.

Jde o souhru okolností, anebo o záměr vesmíru?

Čert ví!

Astronomové před tímto úplňkem upozorňovali, že bude třetím tzv. super úplňkem v řadě, což samo o sobě je unikátním jevem. Měsíc během nich měl být větší a jasnější než je to obvyklé. Měl být o 14 % větší a o 30 % jasnější, než je obvyklé.

"Super úplňky nejsou neobvyklé, během roku jich máme vždy několik, ale je zvláštní mít tři v řadě na konci roku a na konci devítiletého cyklu," dávala na vědomí přední australská astroložka Rose Smithová.

Tatáž žena varovala, že úplněk, konkrétně jeho gravitační síla, podstatnou měrou ovlivní tok tekutin  v našem těle. „A aby našim obavám nebyl konec, tak nás kromě stresu z předvánočního shonu mohou v těchto dnech ovlivňovat i „padající hvězdy“ z meteorického roje Geminid,“ vršila obavy Rose Smithová.

„ Lidé během tohoto dne budou dělat věci, které by normálně nedělali“. No, kdo by neměl po těchto informacích mít strach? A nejenom dospělí, ale i děti.

Ty už také proto, že 13. prosinec je svátkem svaté Lucie s četnými pověrami. Podle jedné z nich, Lucky, které už svým vzhledem naháněly strach a hrůzu, "trestaly " neposlušné dítka.

Navštěvovaly jednotlivá stavení a strašily děti, že jim rozpárají břicho nožem, když se o adventu nebudou postit. Kdepak ale dnešní děti a půst.Stačí se podívat, co si dávají na svačinu… Ale abychom ty Lucky příliš nepomlouvali, byly mezi nimi i takové, které dávaly vzorně se chovajícím ratolestem nějaký ten malý dárek.

Lucie byly také patronkami velkého množství profesí a řemesel, například kajících se nevěstek, sedláků, sklářů, sedlářů, krejčích, švadlen a dalších řemeslníků. Lidé se k nim modlili o pomoc proti očním nemocem, bolestem v krku, infekcích, krvácením a úplavici. Prý byly i ochránkyněmi před čarodějnicemi.

Ale ženy to neměly v uvedený svátek vůbec jednoduché. Podle lidových tradic jim bývalo v tu dobu zakázáno předení, draní, praní a tkaní. Některé hospodyňky proto na Valašsku dokonce schovávaly své kolovrátky na půdu.

Někdy se z legrace za Lucky převlékaly ženy ze vsi a chodily kontrolovat své sousedky, zda skutečně odpočívají. Pokud je přistihly při práci, provedly jim pěknou zlomyslnost – rozfoukaly nadrané peří po světnici, nebo vymotaly napředené nitě.

No, já bych za důvod těch návštěv považoval něco jiného, ale to je věc názoru. Někdy prý dokonce Lucky přepadávaly muže přímo v hospodě u piva a pak je natíraly hořčicí, kolomazí, zasypávaly je moukou a šťouchaly je vařečkami. Prý proto, že byli líní a nepomáhali s domácím úklidem před svátky.

Hmm! Mohu si myslet něco jiného, ale nechám si to raději pro sebe.Též se praví, že Lucie noci upije. Ale pozor! Zde nejde o pověru, ale o skutečnost. Noc se opravdu začne zkracovat, ale do Nového roku zatím jenom z večera.

Ale zpátky k super úplňku!

I po setmění se toho večera nic pozoruhodného v našem městě nedělo. V obchodech bylo sice o poznání více uspěchaných kupujících, ale to přece bývá o Vánocích běžné.
Měsíc byl na noční obloze, pravda, svým vzhledem o něco větší, ale meteory abych na ní dohledal. Prý až po půlnoci ve větší míře padaly.

Kdo by na ně čekal, že ano? A ten proměnlivý tok tekutin v našich tělech? Na ten si počkejme až o Silvestru!

Tam ta pověra určitě dojde naplnění!

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182820
Týden: 862
Dnes: 1
  přihlásit poslední změna: 14.12. 2016 12:39:41