Koupelky

Brodské „koupelky"

Léto vrcholí, vše živé se zejména v posledních dnech ukrývá do chladivého stínu před žhnoucími poledními paprsky. Lidé, pokud je ovšem mají, zapínají klimatizace a vyhledávají doma teplotně co nejsnesitelnější místnosti ke své relaxaci. Spotřeba nápojů všeho druhu je na maximu, z čehož mají nepochybnou radost příslušní prodejci minerálek, limonád a samozřejmě piva.

Chodit na houby v tomto počasí je čirý nesmysl, ostatně ani nerostou, alespoň ne tam, kam chodím já. Co tedy zbývá prostému smrtelníku? No přece koupání ať už v přírodních nádržích, řekách anebo koupalištích. A jedno takové, v horní části našeho města, máme rovněž. Jsou to nám broďanům známé „koupelky."

Ano vím, řeknete si, Aquacentrum Delfín, to je o něčem jiném, tam je dispozici plavecký bazén 25 m, zábavný bazén s atrakcemi, vodní masáže, jeskyně, divoká řeka, tobogán 91 m, whirlpool a dětské brouzdaliště s vodopádem. Z doplňkových služeb potom dětský svět - herna, parní a finská sauna, masáže a ricofit. Já si ale nemohu pomoct, jsem jakýsi staromilec, celá léta v tomto ohledu dávám přednost vodní ploše zasazené do přírodního prostředí.

Nabízí se mně srovnání ve smyslu, že si raději zajdu do své oblíbené hospůdky než do přepychového baru. A brodské koupelky jsou právě takovou osvěžující oázkou, a to docela nedaleko městského centra.

Vchod do těchto míst od nepaměti hlídají dva mohutné platany, ale i uvnitř areálu uvidíme rozmanité stromoví, namátkou uvádím ořešáky, plody nyní obsypanou jabloň, ztepilý jasan a mnohé další dřeviny. Všude kolem oblažuje naše oči svěží, jen málo vyšlapaná travnatá plocha, terasovitě uspořádaná. Jinak ale v prostoru převládají „švédské" barvy, kde modře natřené betonové plochy kontrastují se žlutě zabarveným zábradlím.

Všechny uvedené barvy jsou zraku nevtíravé a neruší je ani červená křesílka.s růžovými baldachýny nad nimi na jedné z teras. Nedaleko bazénu je i stánek s občerstvením, takže není ani divu, že od něj v těchto vedrech odcházejí mladí i starší nejčastěji s kornouty zmrzliny v ruce. Ale to hlavní, tedy vodní plocha s návštěvníky, ta se doslova hemží opálenými těly, ať už jsou to plavci nebo neplavci.

Hlavní bazén je dvoudílný s maximální hloubkou téměř 3 metrů. Jde o místo pro ty nejzdatnější, kteří si v těchto místech plaveckým stylem na prsa či kraulem ověřují své dovednosti. V mělčí částí bazénu pak přibývá ryzího mládí, právě odtud zaznívá největší smích a zvedá se co chvíli jiskřící vodní tříšť. Přibývá pleskání rukou do vodní hladiny, přičemž vzájemné ostřikování vodou je tu víc jak běžné.

Méně zdatní plavci s nafukovacími koly kolem pasu se zde učí prvním plaveckým „krůčkům." Co jiného by člověk v tomto prostředí čekal? Prostě léto jak má být! Ta nejmenší drobotina se pak zase nedaleko čvachtá v plytkém bazénku pod bedlivým dohledem svých maminek.

Ti naši nejmladší, po kolena stojící ve vodě, zkoušejí, zda-li všechny ty kachničky nebo rybičky se udrží na hladině. Někteří z nich zase nabírají vodu plastovými lopatkami s problematickým konečným efektem. Ale to snad nevadí. Za pokus to přece stojí. Kolem bazénu na dekách či lehátkách pak polehávají ti, co si toužebně přejí, aby se jejich kůže co nejdříve skvěla bronzem.

Doufám, že jsou ale natřeni ochrannými krémy s co s nejvyšším koeficientem ochrany proti UV paprskům. Sluníčko je sice dobrý pán, ale zlý sluha. To dnes mnozí vědí, nebo by měli  snad konečně vědět! Kolorit popisovaného prostoru doplňují neustále činné, nepřehlédnutelné sprchy.

Jedinci dříve narození však s knihou v ruce vyhledávají stín v ústraní, ale i oni se neopomenou čas od času podívat na bujné reje mládí ve vodě a tím zjistit, co zajímavého se tam děje. Mladý plavčík od kabin sleduje sokolím zrakem veškeré dění, ale podle jeho slov drahnou dobu k žádné vážné události naštěstí nedošlo. Informuje mě o tom, že voda je pravidelně čištěna a má teplotu, alespoň pro dnešek, 26 stupňů Celsia. To je téměř jako v Rudém moři! Panečku!

Návštěvnost koupelek, alespoň v nejteplejších dnech, činí až kolem 700 osob, přičemž je přirozeně nabízeno i večerní koupání. Takže co si závěrem přát? Snad aby léto ještě nějakou dobu vydrželo a svými radovánkami dodávalo všem věkovým generacím co nejvíce radosti ze života.

Jaromír Slavíček

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182894
Týden: 887
Dnes: 13
  přihlásit poslední změna: 15.02. 2013 08:33:39