Konec školního roku

 

Téměř všichni se těšili a těší na vše, co s ním souvisí. Děti na „žmoulání“ vysvědčení ve svých rukou, a hlavně ve většině případů na rodičovskou pochvalu za hezké na něm známky.Konec školního roku pochopitelně vítají i pedagogičtí pracovníci.

Co jenom dřiny je stála náročná výuka, co starostí měli s nezbednou mládeží. Tak to vždy bylo a bude.

Učitelé se zpravidla dočasně loučí se školou posezením v některé z městských restaurací. Probíhá tam známý kantorský rituál popovídání si a něčeho smlsnutí. O mnohačetné vstřícné úsměvy nebývá nouze. Často už před restauračním podnikem člověk zaslechne: „Jé, podívejte, kdo mezi nás po letech přichází!

Ahoj, ahoj, jak se máš, vypadáš dobře.“

Pedagožky na kolegyních zase oceňují oblečení a nešetří v tomto ohledu chválou, často i upřímně míněnou. Muži zase svádějí hovor na sportovní události, ale ani politika nezůstává stranou. Pak už se vchází do nitra kulinářského podniku.

Před krátkým zhodnocením uplynulého školního roku vedením školy se ještě musí počkat na opozdilce, holt, zvonek v těchto zařízeních prostě chybí. Účast na takové „slezině“ bývá hojná, zájmem jsou nejenom nejnovější zážitky a drby, ale také, jak již výše uvedeno, dobře se najíst, popít, později i zazpívat při kytaře.

Čili průběh, jak má být. Mezi současně působící kantory přicházejí i ti, kteří již mají dlouhá léta pedagogické praxe za sebou. I ti se mají svému okolí s čím svěřovat.

Čas jim zpravidla již ubral na vzhledu, ale i tak jsou mnozí z nich ještě hodně vitální a povídaví. Poptávají se na současný chod školy, ale značnou míru času věnují i svým zážitkům z doby svého působení na gymplu, přičemž je porovnávají se současnými trendy ve školství.

Mnohé se totiž mění, nejenom ministři. Do výuky často neblaze zasahují sociální sítě, technické vymoženosti současné doby nejsou pro výukový proces vždy jenom přínosem. Upřesňují se rámcové plány, řeší se problematika výukových metod. Mnohé návrhy, byť dobře míněné, jsou však rozporuplné. Nakonec proč ne, jen na základě diskuze se lze přiblížit pravdě.

Tak zbývá si jenom přát, aby se změny ve školství vyvíjely příznivým směrem ve všestranně náročné době, která od každého z nás vyžaduje maximální úsilí a vstřícnost. Konec má být začátkem něčeho nového v tom nejlepším slova smyslu.

Mělo by to platit i ve školství.

 

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187690
Týden: 1028
Dnes: 36
  přihlásit poslední změna: 01.07. 2022 20:46:26