Klimatické změny

Něco se zbláznilo

Já tedy ještě ne, ale počasí určitě. Když tak člověk porovnává pranostiky našich předků s počasím současností, nestačí žasnout. Ty klimatické rozdíly jsou do očí bijící. Už v předcházející letech byly zimy teplejší, ale to, co se děje v těchto dnech, to nemá obdoby nejenom u nás, ale v podstatě v celém světě. Ráno hlásili, že v jižní Austrálií je 47 stupňů Celsia.

Jistě, mají tam léto, ale i tak. U sousedů, tedy na Lomnickém štítu ve výšce dvou a půl kilometru měli včera 6 stupňů nad nulou. Nechci si zabývat příčinami nárůstů těchto teplot, názory jsou rozporuplné. Jde mně o fakta. Tak tedy k pranostikám našich předků! „Když přijde sv. Lucie, tedy třináctého prosince, najde tu už zimu“, praví jedna z pranostik.

Co vím, bylo oblačno a teplota osm nad nulou. Avizované prodlužování dne bude muset ještě pár dnů počkat. O jaké zimě tedy má být řeč? A my jako děcka v minulosti si v tyto dny užívali lyžování a to nejenom na horách. „O svaté Albíně, 16. prosince, schovej se do síně“, doporučuje další z pranostik. Bylo polojasno, šest stupňů, samozřejmě opět nad, asi málokdo se schovával. Závěje svaté Albíny, 16. 12. by měly podle našich předků zaplavovat doliny.

O bílém pokryvu však v těchto dnech není ani zdání a to nejenom v nížinách, ale i na vrcholech Bílých Karpat. Bylo devět nad nulou, čepice na uších jsem u nikoho neviděl. A co k další předpovědi? „O svatém Lazaru, tedy 17. prosince, ucpi v sednici každou spáru!“ Ale kdeže, naopak viděl jsem u některých domů dlouhodobě pootevřená okna.

Bylo 10 nad nulou, oblačno, vítr, cyklistů na cyklostezkách plno. Osmnáctého prosince bylo dokonce čtrnáct nad nulou. Rozhalenky na hrudích, hodně lidí v zahradách i na polích. Pár lidí nastavovalo tvář hřejivému slunci, teplota s nadsázkou tak na koupání i méně otužilým. Dvacátého prvního prosince pranostika uvádí: „O svatém Tomáši meluzína straší“.

Asi by se děti měly svých tatínků ptát? „Tati, a co je to meluzina?“ V předvečer Štědrého dne platívalo: „Svatá Viktorie obrázky na okna ryje“. To spíš v těchto dobách dělají nezbedné děti než Viktorie. „Když Kateřina po ledě, 25. listopadu, chodívá, Eva potom blátem oplývá“, neznám snad známější pranostiku.

No nevím, Kateřina letos chodila po blátě, Eva bude nejspíš jakbysmet! Prognosticky rovněž platívalo: „Padá-li v noci na Štědrý den sníh, bude hojná úroda vína“. Hmm, to je mrzuté, víno mám rád. Nebylo by lepší přát si realitou naplněný úryvek Erbenovy básně o Štědrém dni? Mít podle něho nad sebou hvězdnatou noční oblohu, vrby stařeny se sněhem na šedé hlavě a modré jezero ukrývající se pod sněhem?

Asi ano!

Na závěr mého zamyšlení cituji: „Je-li na Štědrý den zima, shodují se všechny pranostiky, bude dobrá úroda v příštím roce“. Ajajaj, tak to bude problém, i když ozimy nevypadají špatně. Čím se tedy utěšovat? Samozřejmě tím, že pranostiky jsou ve značné míře svou realizací do značné míry již minulostí. Jistě, taková nezvyklá povětrnost nebude trvat věčně.

Dříve nebo později se ochladí, i sněhu se dočkáme, o tom není pochyb, ale i tak prosincové teploty budou vysoko nadprůměrné. Něco se prostě s klimatem děje.

Co, to vysvětlení ponechám na názorech povolanějších…

16.03. 2024 09:13:07
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 173934
Týden: 662
Dnes: 106
  přihlásit poslední změna: 22.12. 2019 07:28:30