Jsou i pozitiva...

Pozitiva v době pandemie

Pandemie je něčím strašným, těžko hledat výstižnější slovo. Asi nejošklivější číslo v současné době je devatenáctka, každý ví, co znamená. Ale i tak se něco pozitivního kolem nás dá najít. Aut jezdí evidentně méně, silnice nejsou jimi zahlceny. V době Velikonoc by se někde dala spočítat na prstech rukou. Parkoviště jsou prázdná nebo poloprázdná.

Většinou se na nich ani neplatí. Na chodnících se není komu vyhýbat, pokud přece jenom ano, tak ho nemine náš podezřívavý pohled. V obchodech je místa až až, ostatně musí se dodržovat rozestupy. Čekárny u lékařů zejí prázdnotou, častěji se pacienti objednávají po telefonu nebo si nechávají posílat elektronické recepty do mobilů.

Všude po krajině se v posledních týdnech rozhostil pohádkový klid. Znovu se dá odposlouchávat švitoření ptáků. Tam sýkor, o kousek dál zase konipasů, lidově třasořitek, nebo rehků. Na lesních okrajích i v polích častěji než dříve spatříme srny či jinou lesní zvěř.

Obloha je blankytně modrá. Až na nepatrné výjimky na ní neuvidíme žádné kondenzační pruhy za letadly. Dohlednost, no jedna báseň. Snad na stovku kilometrů daleko. Obrysy hor jsou, v našem případě Chřibů nebo Bílých Karpat, přímo ukázkové.

Na internetu se objevují mapy naší republiky i jiných zemí, ze kterých je zřejmé, jak markantně se zlepšila situace ve znečistění atmosféry. Znovu se dá dýchat ten nádherný voňavý vzduch. Jistě, to bychom si museli sundat roušky, snad v lesích a na zahradách v úplné samotě by to přece jenom šlo. Možná jde o šálení očí, ale i stromy kvetou tak nějak více, než tomu bylo dříve. Pokud ovšem nebyly květy poškozeny ranními mrazy.

Ano, už tuším výhrady k výše uvedeným řádkům. To bychom snad ani nebyli Češi, abychom jakýkoliv názor nepodrobili kritice. A co hroutící se ekonomika, bývá nejběžnější dotaz? Pravda, dobře na tom není, a nejspíše bude ještě hůř.

Ale i ona se dříve nebo později dá „dohromady“, o tom není pochyb. Svět se pak opět stane hlučnější a ovzduší méně čisté. Přát si tedy návrat k původnímu stavu před epidemii? Určitě ano. Ale snad by se dal najít kompromis mezi návratovou rostoucí ekonomikou a přijatelným stavem životního prostředí. Extrémy jsou vždy škodlivé.

Bude třeba vše dobře vážit na vahách a to není a nebude vůbec jednoduché. Rozumní lidé na patřičných místech to ale určitě dokáží…

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187688
Týden: 1026
Dnes: 34
  přihlásit poslední změna: 20.04. 2020 16:02:43