Jaro v Uherském Brodě

Uherský Brod rozkvetl…

 

Letošní jaro přišlo do našeho kraje v plné síle a rázným krokem. Dubnové teploty jsou nečekaně vysoké, sluníčko pálí do tváří jako počátkem léta.. Na obloze v době Velikonoc je vidět prozatím nemnoho mráčků, které však k jarnímu období jinak běžně patří.

Aprílový měsíc má být podle tradičního ročního chodu počasí spíše měsícem vlhčím, měsícem s dostatečným přísunem vláhy, aby  to, co se již zaselo, mohlo vzejít a dát bohatou úrodu.

Na kapky deště jistě čekají i okrasné trávníky, aby nám svou zelení zdůraznily půvab jarní přírody.

Stromy se sice zvolna, ale plynule obalují plejádami květů různých barev, takže je skutečně se na co dívat a zároveň obdivovat.

Stráně nad obcemi jsou doslova pokryty závoji bílých květů trnek, naplno již rozkvetly i slivoně v našich sadech včetně meruněk    a broskvoní..

Kvetou nebo se k rozkvětu chystají přečetné další druhy známých i neznámých stromů , keřů a bylin. Pozorovat v současné době aleje okrasných japonských slivoní - sakur, to je požitek nejenom pro naše oko, ale i nedávnou zimou deptané lidské nitro.

Sakury jsou velmi uctívány v dalekém Japonsku, klaní se jim mniši, nazývají se po nich buddhistické chrámy. Jsou i symbolem lásky, zalíbení, jara, žel i pomíjovosti bytí pro svou krátkou dobu květu.

Místy jsou vystaveny našim obdivným pohledům i latnatá květenství různobarevných vonných šeříků a obdobně vzhlížející „svíčky“ jírovců maďalů, kterým se lidově běžně říká „koňské“ kaštany.

A pokud pohlédneme k zemi, téměř všude jsou k vidění celé koberce žluti smetánek lékařských, ale i sasanek pryskyřníkovitých a orsejí jarních,  které jsou promíseny modrými kvítky rozrazilů, zběhovců i o něco tmavšími nafialovělými odstíny květů popenců. Svou početností se nedají zahanbit ani nesčetné drobné kvítky bělostných sedmikrás. Je se opravdu na co dívat…

Vím, hovořím o vnímání něčeho, co všeobecně známe, ale je tomu tak doopravdy?

Ne každý totiž dokáže číst v korunách méně známých stromů, které kvetou poměrně nenápadně žlutozelenými kvítky, seskupenými v přebohatých vrcholičnatých, hroznovitých či jehnědovitých květenstvích. Mám na mysli kvetoucí rozmanité druhy javorů či běžně se i v parcích vyskytující habry, duby, buky, břízy a mnoho dalších.  I ty  mají svoji nenapodobitelnou krásu, krásu, kterou dokáže ocenit je duše vnímavá, citlivá, tedy taková, která dokáže číst v knize přírody a vážit si jejich darů.

Nelze opomenout při toulkách přírodou ani současně kvetoucí naše známé i méně známé jehličnany s drobnými, nažloutlými samčími šištičkami a poněkud většími, tentokráte načervenalými šišticemi samičími, ze kterých postupným vývojem vznikají známé dřevnaté šišky.

Takže, při procházkách parky a lesy, pozvedněme hlavu a pokochejme se krásou, kterou nám neodolatelně nabízejí dnešní, na pestrost barev tak bohaté dny!

 

 

Mgr Jaromír Slavíček

 

 

 

 

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182908
Týden: 901
Dnes: 27
  přihlásit poslední změna: 03.08. 2011 17:52:00