Doba ledová



Počasí se vysmívá pranostikám?

V těchto dnech přišlo do našich krajin to, co nikdo nečekal, a sice arktické mrazy.  Teploty klesají ke dvaceti, v některých místech republiky případně i ke třiceti stupňům pod nulou.

„To přece není normální, příroda se opravdu zbláznila“, lidé komentují venkovní nepohodu.

V tuto dobu se máme pomalu těšit na předjaří a bác, člověk aby se obával vyjít ven do zničujících klimatických podmínek.

A tak ráno přemýšlíme do kolika vrstev textilií se máme odít, abychom přečkali tu sibérii.

V nedávné době se všude psalo o globálním oteplování a teď to spíše vypadá na přicházející dobu ledovou.

No, ono to zase až tak dramatické nebude! Mrazivá období s mimořádně nízkými teplotami byla i v minulosti.

Ne nadarmo se připomíná rok 1929, kdy v Litvínovicích v jižních Čechách v únoru klesla teplota na polárních - 41 stupňů.      Obdobně tvrdá zima byla podle pamětníků i v roce 1940 a 1942.

Se vpády ledového arktického vzduchu do našich zeměpisných šířek prostě musíme čas od času počítat, nic až tak mimořádného se neděje.

Samozřejmě příroda trpí, a to jak lesní zvěř, tak i ptáci a spousta dalších organismů.

Podívejme se ale, jak na počasí nahlíželi naši předkové v podobě mnoha svých pranostik!

Zjistíme, že byli moudří už tím, že leccos věděli o výkyvech počasí, neboť pranostiky se často ke stejnému dni liší uváděním protikladů.

Tak například ke 3.únoru se v pranostikách píše: „Na svatého Blažeje kamínek se ohřeje,“ k 6. únoru: „O svaté Dorotě uschne košile na plotě,“ „Svatý Valentýnek- jara tatínek.“

Kdo by z nás nejásal vidinou blížícího se jara?

No jo, ale na druhé straně se uvádí: „Na svatého Blažeje, slunce ještě nehřeje“ nebo „Svatá Dorota je na sníh bohatá,“ k 10.únoru: „O svaté Školastice navleč si rukavice,“ k 14.únoru „Na svatého Valentýna zamrzne kolo mlýna.“

Takže si člověče vyber!

Jedno je jisté, čekat v průběhu února nadměrně vysoké plusové teploty je nemoudré.

Může se tak sice některých letech stát, ale únor má být přece jenom zasvěcen zimě, i když letošní začátek tohoto měsíce je popravdě řečeno teplotně víc jak extrémní.

Uvědomme si rovněž, že příroda ráda kompenzuje, čili nahrazuje jeden klimatický výkyv druhým.

Jenom si vzpomeňme na loňský podzim, který byl mimořádně slunečný a teplý! No a nyní dochází k opačnému extrému, čili dalo se to tak trochu čekat.

Musíme toto období, pocitově jistě velmi nepříjemné, s drkotajícími zuby prostě přečkat, ostatně nic jiného nám nezbývá!

Příroda se tedy nezbláznila, pouze si počasím zvolila jednu ze svých drsnějších variant!

Samozřejmě, v takovýchto nečasech je nutno přikrmovat lesní zvěř a o to už se už jistě starají lesníci. Rybáři zase sekáním ledu provzdušňují rybníky, aby se k rybám dostal tolik potřebný kyslík.

Ptákům je třeba sypat do krmítek patřičné množství slunečnicových semen nebo drcených ořechů, případně můžeme na větve zavěšovat lojové lahůdky.

Trocha optimismu na závěr mé úvahy ale určitě nezaškodí.. Mrazy budou pomaloučku polevovat a koncem února k nám možná, zdůrazňuji možná, přece jenom předjaří nakoukne. Snad tedy vyjde Matějská pranostika, hodně mezi lidmi rozšířená:

„Na svatého Matěje, lidské srdce okřeje, slunce pozře závěje a nad polem skřivan si zapěje.“ Musíme tedy doufat, že alespoň tato předpověď se za pár týdnů vyplní.

A ne-li, některá z dalších pranostik, nakloněných našim přáním, určitě vyjde!

 

Jaromír Slavíček

16.03. 2024 09:13:07
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 173148
Týden: 461
Dnes: 83
  přihlásit poslední změna: 10.02. 2012 10:33:43