Čekání na změnu

Čeho je moc, toho je příliš, říká se.

Mám na mysli květnová chladna a vlhka. Není snad dne, aby nepršelo. Mnozí neodložili ani svetry, vidět někoho při opalování je zřídkavé. Co se to jenom děje? Ano, mnohé současné pranostiky obrazně slibují „modré“ z nebe, tedy po mokrém máji bohatou úrodu. Ale není toho deštivého a chladného počasí přece jenom příliš?

Teploty jsou v průměru 5 stupňů pod dlouhodobým normálem. A když si člověk uvědomí, že za několik málo týdnů Slunce opět sklonem svých paprsků zamíří k zimě, není daleko k depresím… Musíme se utěšovat, že červen, nejpozději červenec tuto teplotní anomálii napraví. Ale bude tomu opravdu tak? Jsem o tom přesvědčen, slovutní odborníci ne tak docela.

Napsal jsem významnému českému klimatologovi – dr. Radimu Tolaszovi. Je vedoucím oddělení klimatické změny pro meteorologii a klimatologii na Ostravské univerzitě a současně expertem WMO pro klimatická data a databáze.

„Vážený pane doktore, dnes ráno jsem četl v Lidovkách Vaši úvahu o letošním průběhu počasí. Souhlasím s vašimi názory, ale co se týká kompenzace chladného počasí, jsem na rozdíl od Vás trošinku více optimistický. Domnívám se, že v příštích týdnech se počasí za svůj květnový průběh „zastydí“, a konečně nám pošle masy přehřátého vzduchu, tedy že nahradí současné nevlídné teploty. Že nás tedy pravděpodobně čeká velmi horké léto. Posílám Vám k mé vizi výstižný graf z odborné literatury, který jistě dobře znáte, takže třeba se mnou budete alespoň v něčem souhlasit. Přeji Vám pěkný den.“

Odpověděl:

„Dobrý den, já si myslím, že "kompenzace" stavu počasí byla v mém článku myšlena jinak a byla to reakce na dotaz "byl studený květen, tak bude už dále teplo?". Takto to nefunguje, i když jsem často říkával, že "v ročním průměru se to srovná". Už to neříkám, ani v ročních průměrech se výkyvy posledních let nesrovnávají.

Ale třeba bude letošní rok jiný a nějaká kompenzace za studený květen přece jen přijde. Radim Tolasz.“ No, názorově oponovat odborníkovi bylo ode mě hodně odvážné. Ale rád soutěžím, tak ať příští týdny rozhodnou, kdo byl lepší věštec.

Snad se přece jenom budeme koncem jara a v létě konečně „smažit“, na druhé straně však možná rádi vzpomínat na chladnější květen a kapky deště.

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182913
Týden: 906
Dnes: 32
  přihlásit poslední změna: 22.05. 2021 08:57:40