Čarování podzimu

Čarování podzimu...

První podzimní mrazík nepřišel neočekávaně. V polovině října se tento klimatický jev objevuje zcela běžně, někdy i dříve. Snad jenom tím, že letošní „Babí léto" bylo teplotně nadprůměrné, nás mohl překvapit uvedený nástup nízkých ranních teplot.

A tak v těchto dnech, záhy po probuzení, jsme mohli na přízemní vegetaci pozorovat drobné ledové krystalky.

Automobilisté museli zase škrabkami pracně odstraňovat ledové vrstvičky z karoserií svých aut, někde i okna domácností měla na svých sklech ledovou kresbu, neboť sv. Terezie podle známé pranostiky bymělazasazovat „zimníokna."

Namrzlé kapky vody na stéblech usychajících trav působily neobyčejně romanticky, ale tou největší změnou je zcela jiný, co se týče barevnosti, vzhled našich listnatých lesů.

Ano, jako kdyby mávnutím čarovného proutku se ze dne na den pestře zabarvily listy stromů, jejich nastupující žluť se zkombinovala s červení a někdy již i s neodbytnou hnědou barvou.

Hezky se tento přírodní úkaz pozoruje v současné době na javorech – ať už klenech nebo babykách. Na některých ale stromech, třeba jasanech, dosud zeleň listů náporu nízkých teplot odolala, ale tito „otužilci"shazují listí po silnějším mrazíku bez barevných změn naráz.

Krajina v těchto nádherných dnech dostává kouzelný, takřka melancholický ráz, který člověka nutí k nejenom k procházkám a vyjížďkám na kole, ale k hloubavému zamýšlení.

Strniska na sklizených polích jsou sice ještě pokryta „babími léty," ale neodvratný konec teplejších dnů se blíží a naznačuje jej mimo jiné i odlet divokých husí.

Pozoruhodně živo zůstává ale v remízcích, křovinách, jsou v tomto období hojnosti obtíženy velkým množstvím dozrávajících plodů - šípků, hložinek, bezinek, pro ptáky vítaných lahůdek, kterými se tito opeřenci sytí v přípravě na blížící se zimu.

Lesy se pozvolna ukládají do ticha, stále více a více mezi větvemi stromů prosvěcují k zemi ve sluncem zalitých dnech kužely světla, kterýžto jev poskytuje fotografům řadu námětů na umělecké ztvárnění přírody.

Nad pozemky s mladým osením krouží hejna krákajících havranů a poslední tažní ptáci odlétají v početných hejnech do teplejších krajin.

Pole jsou již v drtivé míře sklizena, někde si již pospíšili i s orbou, a tím dostala krajina svůj typický podzimní, uklidňující ráz, s ním i krásy, které v jiných ročních obdobích k zastižení nejsou!

Takže snad říkám pravdu, že v těchto dnech, pokud se ovšem vydaří počasí, je téměř hříchem zůstávat doma!


08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182907
Týden: 900
Dnes: 26
  přihlásit poslední změna: 19.10. 2011 07:47:32