Autoservis

Autoservis

Když je nám zle, jdeme k lékaři, něco nám tento předepíše a ve většině případů se zase na čas naše tváře rozzáří.

Když je něco našemu automobilu, navštívíme přirozeně autoservis.

Co já jen v životě prošel těchto zařízení s mými auty, ať už to byla Škoda 100, Škoda 105,  nebo i současná, poněkud již obstarožní, červeně zbarvená Felície.

Vzpomínám si, že mnohdy jsem se pokoušel sám vyspravit na těchto autech co se dalo. Dříve to docela šlo, zalepil jsem výfuk, vyměnil brzdové destičky, seřídil karburátor a třeba si troufl někdy i na elektriku.

Ale dnes, v době masivně nainstalované elektroniky, se prostě s problémy aut do autoopraven většinou musí.

Autoservis, to ale nejsou jenom zdvižné plošiny, různá nářadí, specifická vůně benzinu, nafty a olejů, to jsou především lidé.

Jak už jsem výše naznačil, prošla moje auta mnoha těmito opravnami. Někdy se čekalo na opravu delší dobu, jindy byla ochota zaměstnanců větší a já mohl zanedlouho opět sešlapávat plynový pedál.

V řadě případů se člověk nejednou musel obrnit trpělivostí, osazenstvo autoservisů bylo pány, takže čekání u dveří těchto opraven byla pokorná a mnohdy zdlouhavá.

Nemohu pochopitelně posuzovat dnešní úroveň všech těchto zařízení, nejsem v tomto ohledu kompetentní. Ale asi se nemýlím, když řeknu, že některá z nich jsou lepší, jiná horší. Tak to na světě prostě chodí.Beru!.

Dovolím si ale v těchto souvislostech upozornit na autoservis pana Milana Nováka v brodské čtvrti Úlehly.

Je to poměrně nový podnik, přičemž jeho vnější vzhled mně připomíná spíše rozsáhlou a pohlednou vilu.

Paní Nováková, manželka vedoucího autoservisu, pečlivě dbá na to, aby i květiny se staly součástí celého opravárenského komplexu. A tak na jižní straně budovy autoservisu se to přímo hemží petúniemi, muškáty a všude kolem je pak patrný pořádek s osvěžující zelení kolem se vyskytující vegetace.

Příkladná čistota je i uvnitř servisu, vždyť tam čeká na ošetření několik pacientů, tedy aut různých značek.

Není divu, že jsem při průchodu tímto zařízením přirovnal interiér dílny téměř ke zdravotnickému zařízení.

Zahlédl jsem tam mimo jiné i krásné auto, ale tak pocuchané autohavárií, že bude uměním ho dát znovu dohromady. Vůbec ale nepochybuji, že pan Milan Novák to zajisté s fortelem jemu vlastním dokáže!

Na stěnách rozsáhlého popisovaného prostoru jsou zavěšena jízdní kola, která celá rodina majitele autoservisu využívá k relaxaci v místních lesích.

Vládcem tohoto autokrálovství je, jak už jsem výše  naznačil, pan Milan Novák. Když jsem u něho byl ohledně technické prohlídky mého vozu, právě seřizoval brzdy Fordu Galaxy.

Řeknete si, no a co má být? Takových autoservisů a jejich vedoucích je jistě ve městě více....

Samozřejmě, ale to co je právě zde pozoruhodné, na co chci zejména upozornit, je příkladná ochota vedoucího tohoto podniku.

Přiznám se, že jsem často v životě nezažil tak vstřícného člověka, jako je právě on. Nejenom že jeho práce nese známku nejvyšší kvality, ale je i ukázkově rychlá a spolehlivá.

Konverzace s ním je navíc zřetelně příjemnější jak s mnohými jinými mistry řemesla ve městě.

No co byste řekli na to, že vedoucí autoservisu přijme vaše auto do opravy a současně vám nabídne, že vás jeho vlastním vozem v době opravy odveze domů?

Anebo, co říct na to, že když nemohu v zimě na opravu přijet kvůli vybité baterií, on sám přijede s náhradní baterkou až k vašemu domovu.

A tak bych mohl pokračovat dále a dále.

Pan Milan Novák byl ještě nedávno dobře znám i lyžařům na Mikulčině vrchu, konkrétně na louce Lopata, kde obsluhoval rolbu při úpravě lyžařského svahu. Při tradičně těžkém tamějším jarním firnu to určitě nebyla práce snadná.

Řeknete si, že se pouze triviálně někomu podbízím. Není mně toho již potřeba, já prakticky už vzhledem ke svému věku  s automobilismem končím. Chci jenom upozornit, že máme-li být spokojeni ve svém životě, je třeba , abychom se setkávali co nejvíce ve svém okolí s takovými lidmi, jaké jsem výše uvedenými řádky představil....

Jaromír Slavíček

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 188477
Týden: 998
Dnes: 22
  přihlásit poslední změna: 05.07. 2012 16:32:07