Archeologické nálezy

A tak jsem z nedávného čísla Slováckého deníku zjistil, že na jižním okraji Uherského Brodu došlo k novým archeologickým objevům. To bych nebyl já, abych se k nim dnes dopoledne nevydal. Šel jsem městem pěšky, odrážedlo jsem nechal tentokrát doma.

U sídliště Olšavy jsem uviděl velké staveniště s jeřábem. Tak tady to nebude, pomyslel jsem si. Jako obyčejně, mýlil jsem se. Bylo. Hned u brány jsem potkal archeologa, kterému jsem se chtěl představit. Nebylo třeba, poznal mě, neboť v devadesátých letech studoval na místním gymnáziu. Šlo o pana Švehlíka, mimochodem švagra paní Švehlíkové.

Dříve než jsem ho zaplavil svými dotazy, museli jsme si zavzpomínat na gymnaziální kantory včetně jejich povahových rysů. Alenka Podloucká byla jeho třídním, ale došlo i na matematiky, jazykovědce a historiky, namátkou uvádím prof. Petřivalskou. Bože, proč jsem tak ukecaný, musím pořád někomu sdělovat svoje názory? Nu a pak už došlo na zmíněné mé dotazy ohledně archeologických nálezů.

Jde o sídliště z mladší doby římské, to jsem věděl dopředu, kamarád Google poradil. Působily tady ovšem v tu dobu, tedy ve třetím století našeho letopočtu, germánské kmeny. Hmm. Zanechaly po sobě řadu artefaktů, v jednom z výkopů jsem spatřil objemnou dvoukomorovou pec. Paráda, takovou nemám ani doma. Pan Švehlík pravil, že bude pravděpodobně rozřezána a pak v jednotlivých dílech odvezena do hradišťského muzea, kde bude zase zkompletována.

Trochu mně to připomíná záchranu skalního chrámu Abú Simpel u plánované Asuánské přehrady. Na jiném místě mně pan archeolog ukázal zase přeslen. Sloužil k výrobě textilií, jakým způsobem, to nevím, nikdy jsem se v tomto oboru nevyznal. Očima jsem ale hlavně vyhledával římské mince, které se tady rovněž našly. Žádné jsem nespatřil, škoda, musím přiznat, že peníze mám rád. Další nálezy, tedy spony atd, již byly odvezeny do Archeologického muzea v Uherském Hradišti.

Porozhlédl jsem se po krajině a nabyl představy, že tady mohla stát v „dávném šerověku“ celá germánská metropole. Niva je totiž hodně prostorná. Žel, bude dříve nebo později zastavěna, spory, jestli se Komenský narodil v Nivnici nebo Uherském Brodě, přijdou patrně touto skutečností vniveč. Obohacen nově nabytými poznatky, hotovil jsem se k odchodu. Podal si ruku s archeologem, zasněně se podíval na naleziště, a vydal k městu.

Exkurze gymnazistů by do těchto míst nebyla marná, mínění mé…

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182908
Týden: 901
Dnes: 27
  přihlásit poslední změna: 09.04. 2022 08:26:51