Stává se Slovácko Archou Noemovou?
No asi ano, vypadá to tak.
Nad Čechami i větší částí Moravy se nebesa otevřela a proudy vod se nezadržitelně valí ze šedivé oblohy.
Moravští Slováci sedí u televize a nevěří svým kukadlům, co se to děje na západě naší vlasti..
Vlastně by se divit ani neměli, mnozí z nich přece pamatují událostí v roce1997, kdy se při vysokém vodním stavu protrhl v Mařaticích břeh Moravy a pak velmi rychle byla zaplavena centrální část města.
Kdo by si nepamatoval fotografii psíka plovoucího, tuším, Prostřední ulicí...
No a nyní taková hrůza postihuje českou kotlinu. Ze Šumavy, Krkonoš, Krušných hor se nezadržitelně řítí přívaly vod, které více a více zaplňují koryta řek.
Ohroženy jsou už nejenom vísky v horních úsecích vodních toků, ale i města v blízkosti českých „veletoků", Vltavy a Labe.
Rybníky, ba už i přehrady nestačí zadržovat nápory řítícího se vodního živlu a popouštějí vodu dále k našemu hlavnímu městu, ve kterém jsou již některá nábřeží zaplavena.
Není tedy divu, že tisíce občanů naší metropole trnou očekáváním věcí příštích
Nejenom Vltava, ale i pražské říčky, například Botič, v těchto hodinách překvapivě zahrozily, zaplnily se vodou doslova přes noc a počaly se vylévat ze svých břehů.
Krajina v bezprostřední blízkosti vodních toků je již zaplavena a člověku se naskýtá smutný pohled nejenom na „utopené" osady zahrádkářů, ale i na políčka a pole s bramborami, cibulí, řepou, která se rovněž ocitla pod vodou.
Své „dostávají" ale už i domy, postavené v blízkosti vody, dopravní cesty, a vůbec celá infrastruktura krajiny.
Lidé stojí na mostech a s obavami sledují, jak voda v řekách po decimetrech rychle stoupá a stoupá...
Kalná voda vzedmutých řek unáší vše možné, vyvrácené stromy, břevna, různé harampádí, které se často zablokuje u pilířů řek, a pak je teprve o strach zaděláno.
Jsou hlášeny už i první lidské oběti, no člověk by zaplakal.
Všude je vidět plno hasičů i dobrovolníků, ale voda, jak se alespoň zdá, je silnější hodinu za hodinou, takže je často slyšet houkání sirén a obyvatelstvo se varuje rozhlasem.
Čas od času se prostě sejdou meteorologické faktory v takové konstelaci, že zvýšený vodní stav je, jak se také říká, na spadnutí.
K nám na Slovácko si to několikrát do roka namíří tlaková níže od Jadranu.
Prostě zlomyslní Italové ji k nám pošlou s plným vybavením, tedy deštěm těhotnými tmavými mračny.
Tato cyklona, zlomyslně podotýkám, že je ženského rodu, si to vezme cestou přes Maďarsko, Slovensko, a jenom aby se neřeklo, tak trochu „štrejchne" i východní Moravu.
Postupuje pomalu, nepřechází kolmo přes naše území jako jiné frontální systémy, ale tře se o naše pohraniční Bílé Karpaty celé dny a noci..
A leje a leje...
Valaši tomu říkají ještě jinak, ale to tady raději nebudu říkat.l
Stružky vod se sbíhají ve větší a větší proudy, potoky se rozvodňují nejdříve, a pak to dostává místní hlavní tok, Olšava, v plné parádě.
Jen o něco později se rozvodňuje řeka Morava
Zde na východní Moravě máme navíc těžké, jílovité půdy, které nejsou příliš nasáklivé, no a jak jistě tušíte, co nebe spustí k zemi, to se řítí Bečvou, Dřevnicí a uherskobrodskou Olšavou k řece Moravě korytem nekorytem..
To nám pak Broďanům Hradišťané poděkují, myslím to samozřejmě ironicky
Regulace řek by sice měly zabránit povodním, ne vždy se tak ale děje.
Člověk znalý přírody však ví, že povodně byly a jsou součástí života krajiny, takže vylití vody v okolí zákrutů - meandrů bývá docela přirozené, a přece nás téměř vždy tak nemilosrdně překvapí.
Ale tentokráte Moravským Slovákům nebezpečí nehrozí. Deště do Čech totiž přicházejí od severu a našemu kraji, vinnou révou opředenému, se zatím přívaly vod ve větší míře vyhýbají.
Jsme však součástí celku, celé této naší krásné země.
Držme tedy palce těm, kteří nyní tak trpí přírodním živlem, a poskytněme pomoc tam kde bude nejvíce třeba!
Buďme tímto konáním pro postižené záplavami Archou Noemovou!
A doufejme, že počasí, tak zvláštní v letošním roce, se přece jenom časem umoudří...
Jaromír Slavíček