Vytvoření fotogalerie

Nejrychleji se vytvoří nová fotogalerie ve správci souborů:

Zde se taky provádí kompletní správa nejen souborů, ale taky všech fotogalerií. Jako základní adresář je obvykle obr/. Fotogalerie se pozná podle modré barvy a vstup do jednotlivých fotogalerií se provádí kliknutím na zvolenou fotogalerii. Pro opětovné spatření všech fotogaleríí se provede klepnutím na tlačítko 'Vynořit do obr/ (vynoření do základního adresáře)'. Aktuální adresář se zobrazuje ve zlutém pruhu asi takto: Adresář: obr/dovol_2004/.
Po vytvoření nové fotogalerie je nutné stisknout tlačítko 'Vynořit do obr/ (vynoření do základního adresáře)' aby došlo k občerstvení obsahu (refreši) a aby se nová fotogalerie zobrazila ve výpisu.

Pro úspěšné zadání nové fotogalerie je nutno zadat šifrovací heslo, viz popis níže.

Fotogalerie se dá taky vytvořit při přidávání náhledů takto:

Klepnutím na velmi výkonné tlačítko 'přidat náhled' vlevo dole.

Vytvoření více náhledů

Moderní fotoaparáty vytvářejí úžasné fotky v např. 20Mpx (mega pixelů), které ale nejsou vhodné pro umístění na web. Je potřeba je upravit (zmenšit) tak, aby se daly zobrazovat na webu, viz optimalizace fotek pro web. Až takto upravené fotky je třeba nahrát do nějakého pracovního adresáře a pak kliknout na tlačítko "přidat více náhledů". Na jedno kliknutí je možno přidat až 20 fotek, to se dá opakovat neustále.

 

 

Zobrazí se formulář pro vytvoření náhledu:


Pokud adresář fotogalerie neexistuje v rozbalovacím boxu, je třeba stisknout odkaz přidat fotogalerii. Zobrazí se stránka na vytvoření nové fotogalerie, kde se zadá nazev fotogalerie a šifrovací heslo. Tímto je zajištěno, že běžní uživatelé mohou vytvářet adresáře pro fotogalerie aniž by znali skutečné heslo pro FTP přístup, což je bezpečné a nemůže se stát, že by běžný pracovník pomocí FTP klienta zrušil celý web ap. Heslo je uloženo v databázi a zašifrováno pomocí AES crypto standardu.
Pokud se vytvoření adresáře fotogalerie nezdaří, je vypsána chyba. Pak nezbývá nic jiného než aby administrátor vytvořil požadovaný adresář pomocí FTP klienta ručně.

 

Pokud je fotogalerie v rozbalovacím menu vybrána, může se pokračovat ve vyplňování formuláře. Při zadávání dalších fotek si program již zvolenou fotogalerii pamatuje.

Pokud je vše připraveno tak se velmi pohodlně vytvářejí fotogalerie. Malý příklad: chci vytvořit 2 fotogalerie, dovolena_2009 a dovolena_2010. Tak se vytvoří fotogalerie dovolena_2009 a dovolena_2010. Pak již stačí zadat v rozbalovacím menu název fotogalerie. Nyní volitelně zatrhnout popisek náhledu a text popisku (max. 17 znaků), text bubliny (volitelné, max. 45 znaků), pak kliknout na tlačítko soubor, procházet a najít požadovanou fotku. Následuje stiknutí tlačítka uložit soubor. Poté dojde k vytvoření náhledu 120 x 90 a fotka je zmenšena na 1200 x 900 pixelů (pokud nezvolíte jiné hodnoty). Pokud se v rámečku Fotka zadá šířka fotky 0 a výška fotky 0, tak se výsledná fotka neupravuje a hodnoty se dosadí automaticky z udajů souboru jpg v plné velikosti (například 2048 x 1536). Tím je umožněno zobrazení maximální kvality a velikosti fotek.
Výsledný náhled s odkazem na fotku se zobrazí v editační části. Další náhled se vytvoří stiskem tlačítko vytvořit náhled...

příliš velká fotka
Může se stát, že se při nahrávání fotek zobrazí takováto chybová hláška. Je to způsobeno nadměrnou velikostí fotky. U požadované fotky před nahráním nejdříve zmenšete její velikost! Velikost fotky před přidáváním na internet by neměla být větší než 1.5 MB! Více na internetu "optimalizace fotek pro internet".

Zde je ukázka změny práv fotogalerie v FTP klientu na 777.

Změna přístupových práv (atributů) v LINUXu


V FTP klientu (např. TOTAL COMMANDERu nebo gFTP) je to zobrazeno ve sloupci ATRIBUTY jako drwxr-xr-x. To znamená, že adresár obr/knihovna má pro vlastníka práva (permissions) čtení, zápis, spuštění. Skupina a ostatní nemají právo zápisu. A to je ta chyba, má být drwxrwxrwx (777), zatrhnete právo zápisu u skupiny a ostatní, uložit (OK) a je to vyřešeno.

Božka a Tom

Máňa

Božka a Tom

Protože náhledy ve fotogalerii jsou plovoucí objekty s obtékáním textu zprava, tak text přidaný za fotogalerii se znaží obtékat tyto objekty zprava. Pokud to nechceme, ale chceme text umístit až za fotogalerii, tak řešení je velmi snadné. Stačí v editačním okně navolit «HTML», na konec přidat třeba XX a aktualizovat. Takto přidanému textu navolit styl formátovač. To je vše, další texty budou zobrazeny až za fotogalerií. Tomu odpovídá tento (X)HTML kód:
<p class="formatovac"></p>
<p>Psaní pod fotogalerii</p>

Nebo stačí několikrát stisknout ENTER ař kurzor zajede na požadované místo.

Nově je také možné přidávat více náhledů (max. 20), tím se přidání fotogalerie stává hračkou.

Přidat více náhledů


« zpět na obsah dokumentace


Komentáře

Kdokoliv může přidávat komentáře ke článkům bez registrace. Zadá si libovolnou přezdívku a napíše komentář.

Jak používat messenger Signál


SSL pro weby od 11/2015 zdarma


MS WINDOWS 10, 11 - sběr informací o uživateli


DEBIAN 12 (bookworm) - OS zdarma debian vyšel 10.6.2023

debian

debian - stáhnout nejnovější DEBIAN pro PC
debian edu - debian pro školy a školní prostředí, stažení DEBedu (torrent)


Zranitelnost „ROM-0“ routerů


Předali data tajným službám
Americké bezpečnostní agentuře (NSA) předali data Microsoft, Yahoo, Google, Facebook...


Itálie preferuje open source
Italský parlament schválil zákon, který nařizuje státním institucím pořizovat otevřený software před komerčním. To znamená LINUX místo MS-WINDOWS, LIBRE OFFICE místo MS OFFICE atd.

19.03. 2024 10:36:16
 • Redakční systém MRS
 • 10 nečastějších zranitelností WEBU
 • Esperantoesperanto - univerzální mezinárodní jazyk
 • Kryptografie okolo nás - kniha popisuje využití kryptografie v běžném životě
 • SMS zdarma - posílání SMS zdarma
 • proč LINUX
 • základy LINUXU
 • Software na úřadech - jeho otevřené alternativy
 • Řekněte sbohem Microsoftu
 • Rychlost připojení - změřte si svoji rychlost
 • SEO servis
 • Jak psát web
 • Zákony - občanský, autorský, obchodní zákoník atd.
 • Infosoud - nalezení stání a průběhu jednání
 • Soudní rozhodnutí - nalezení rozsudků
 • ARES - registr ekonomických subjektů
 • Katastr nemovitostí
 • Broďan - brodské nezávislé zpravodajství

vydělávejte
na burze kryptoměn

23.03. 2024 15:47:51
Návštěvy
Celkem: 298897
Týden: 669
Dnes: 24
  přihlásit poslední změna: 09.09. 2016 18:14:46