PRISM - sledování internetu USA

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) oficiálně požádala o vyšetření úniku informací týkajících se sledování lidí v rámci tajného protiteroristického programu. V neděli to oznámila agentura Reuters s odvoláním na kancelář ředitele amerických výzvědných služeb. "Bylo podáno trestní oznámení," uvedl Shawn Turner, mluvčí úřadu ředitele amerických výzvědných služeb.

V rámci přísně tajného protiteroristického programu, který nese krycí název PRISM, získávají americká Národní agentura pro bezpečnost a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků.

Tuto skutečnost odhalily ve čtvrtek ve svých článcích americký deník The Washington Post a britský list The Guardian. Mimo jiné na ně by se prý mělo vyšetřování zaměřit.

Jde o bezpečnost, hájil program šéf rozvědky, ředitel amerických výzvědných služeb James Clapper čerstvě vyzrazený protiteroristický program v sobotu 8.6. 2013 obhajoval. Řekl, že tento program je legální, byl schválen Kongresem, spadá pod přísný soudní dozor a není zaměřen na americké občany. Clapper zároveň ostře kritizoval "lehkomyslné odhalení" projektu PRISM.

„Minulý týden jsme byli svědky lehkomyslného odhalení tajných opatření, jejichž cílem je zajistit bezpečnost Američanů,“ uvedl Clapper v prohlášení. Nedávné novinářské články vyvolaly o projektu "mylný dojem", dodal.

Clapperovo prohlášení je podle agentury Reuters vzácným veřejným přiznáním, že americké tajné služby získávají od webových společností údaje o soukromých osobách.

Vláda ale může podle Clappera vybrat někoho jako terč sledování na internetu, pouze "pokud má rozvědka pro sběr dat náležitý důvod". Tyto důvody zahrnují terorismus, šíření zbraní a kybernetické hrozby, konstatoval Clapper. Navíc se musí jednat o zahraniční cíl, o němž je známo, že se nachází mimo území USA. Rozvědka si nesmí záměrně vzít za cíl žádného amerického občana ani žádnou osobu, o níž se ví, že je na území Spojených států.

Podle Clappera program probíhá s vědomím poskytovatelů internetových služeb. Byly do něj údajně zapojeny globální společnosti Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple. Ty však tvrdí, že dobrovolně žádná data uživatelů neposkytují.

Ǔdajně za tím stojí bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden, po kterém teď usilovně pátrají.

Americká federální prokuratura obvinila Edwarda Snowdena, který začátkem června vyzradil údaje o tajném americkém programu Prism, mimo jiné ze špionáže. Informoval o tom na svém serveru list Washington Post. Úřady zároveň požádaly Hongkong, kde se muž v současnosti ukrývá, o jeho zadržení za účelem jeho vydání.

Vznikla stránka PRISM break na potlačování tohoto špehování.

Převzato z www.novinky.cz


Komentáře

Kdokoliv může přidávat komentáře ke článkům bez registrace. Zadá si libovolnou přezdívku a napíše komentář.

Jak používat messenger Signál


SSL pro weby od 11/2015 zdarma


MS WINDOWS 10, 11 - sběr informací o uživateli


DEBIAN 12 (bookworm) - OS zdarma debian vyšel 10.6.2023

debian

debian - stáhnout nejnovější DEBIAN pro PC
debian edu - debian pro školy a školní prostředí, stažení DEBedu (torrent)


Zranitelnost „ROM-0“ routerů


Předali data tajným službám
Americké bezpečnostní agentuře (NSA) předali data Microsoft, Yahoo, Google, Facebook...


Itálie preferuje open source
Italský parlament schválil zákon, který nařizuje státním institucím pořizovat otevřený software před komerčním. To znamená LINUX místo MS-WINDOWS, LIBRE OFFICE místo MS OFFICE atd.

19.03. 2024 10:36:16
  • Redakční systém MRS
  • 10 nečastějších zranitelností WEBU
  • Esperantoesperanto - univerzální mezinárodní jazyk
  • Kryptografie okolo nás - kniha popisuje využití kryptografie v běžném životě
  • SMS zdarma - posílání SMS zdarma
  • proč LINUX
  • základy LINUXU
  • Software na úřadech - jeho otevřené alternativy
  • Řekněte sbohem Microsoftu
  • Rychlost připojení - změřte si svoji rychlost
  • SEO servis
  • Jak psát web
  • Zákony - občanský, autorský, obchodní zákoník atd.
  • Infosoud - nalezení stání a průběhu jednání
  • Soudní rozhodnutí - nalezení rozsudků
  • ARES - registr ekonomických subjektů
  • Katastr nemovitostí
  • Broďan - brodské nezávislé zpravodajství

vydělávejte
na burze kryptoměn

23.03. 2024 15:47:51
Návštěvy
Celkem: 308337
Týden: 732
Dnes: 80
  přihlásit poslední změna: 30.09. 2016 18:13:38