Invisible Internet Projekt - IIP (I2P)

I2P - neviditelný internet

Projekt „Neviditelný Internet“ byl zahájen v roce 2002. Vizí projektu, jak ji popsal v rozhovoru Lance James, bylo, aby síť I2P poskytovala plnou anonymitu, soukromí a bezpečnost na nejvyšší možné úrovni. Decentralizovaný a peer to peer internet znamená, že už se nemusíte obávat, že váš poskytovatel internetu bude kontrolovat váš provoz. To umožní (lidem) provádět bezproblémové činnosti a změnit pohled na bezpečnost a dokonce i na internet, a to s využitím kryptografie s veřejným klíčem, IP steganografie a ověřování zpráv. Internet, který měl být, bude brzy." Od té doby se I2P vyvinul tak, aby specifikoval a implementoval kompletní sadu síťových protokolů schopných poskytovat vysokou úroveň soukromí, zabezpečení a ověřování různým aplikacím.

Síť I2P

Síť I2P je plně šifrovaná překryvná síť typu peer-to-peer. Pozorovatel nemůže vidět obsah zprávy, její zdroj ani cíl. Nikdo nemůže vidět, odkud provoz přichází, kam směřuje ani jaký je jeho obsah. Navíc přenosy I2P nabízejí odolnost proti rozpoznání a blokování cenzory. Vzhledem k tomu, že síť se při směrování provozu spoléhá na rovnocenné partnery, je blokování na základě polohy výzvou, která roste spolu se sítí. Na anonymizaci sítě se podílí každý směrovač v síti. S výjimkou případů, kdy by to nebylo bezpečné, se každý podílí na odesílání a přijímání síťového provozu.

Jak se připojit k síti I2P

Základní software (Java) obsahuje směrovač, který zavádí a udržuje spojení se sítí. Poskytuje také aplikace a možnosti konfigurace, které umožňují přizpůsobit si prostředí a pracovní postupy.

Co mohu dělat v síti I2P?

Síť poskytuje aplikační vrstvu pro služby, aplikace a správu sítě. Síť má také vlastní jedinečný systém DNS, který umožňuje vlastní hostování a zrcadlení obsahu z internetu (Clearnet). Síť I2P funguje stejně jako internet. Součástí softwaru v jazyce Java je klient BitTorrent a e-mail a také statická šablona webových stránek. Další aplikace lze snadno přidat do konzole směrovače.

Přehled sítě

I2P fórum

I2P používá kryptografii k dosažení různých vlastností tunelů, které vytváří, a komunikace, kterou přenáší. Tunely I2P využívají přenosy NTCP2 a SSU2 k utajení provozu, který je přes ně přenášen. Spojení jsou šifrována od směrovače ke směrovači a od klienta ke klientovi (end-to-end). Pro všechna spojení je zajištěno utajení směrem dopředu. Protože je síť I2P adresována kryptograficky, jsou síťové adresy I2P samoopravitelné a patří pouze uživateli, který je vygeneroval.

Síť se skládá z peerů ("směrovačů") a jednosměrných příchozích a odchozích virtuálních tunelů. Směrovače mezi sebou komunikují pomocí protokolů postavených na stávajících transportních mechanismech (TCP, UDP) a předávají si zprávy. Klientské aplikace mají vlastní kryptografický identifikátor ("Destination"), který jim umožňuje odesílat a přijímat zprávy. Tito klienti se mohou připojit k libovolnému směrovači a autorizovat dočasné přidělení ("pronájem") některých tunelů, které budou použity pro odesílání a příjem zpráv prostřednictvím sítě. I2P má vlastní interní síťovou databázi (využívající modifikaci DHT Kademlia) pro bezpečnou distribuci směrovacích a kontaktních informací.

O decentralizaci a síti I2P

Síť I2P je téměř zcela decentralizovaná, s výjimkou tzv. serverů Reseed. Je to z důvodu řešení problému zavádění DHT ( Distributed Hash Table ). V podstatě neexistuje dobrý a spolehlivý způsob, jak se vymanit z provozování alespoň jednoho stálého bootstrapového uzlu, který by mohli najít neúčastníci sítě, aby mohli začít pracovat. Jakmile je směrovač připojen k síti, objevuje partnery pouze vytvářením "průzkumných" tunelů, ale k navázání počátečního spojení je zapotřebí opětovný hostitel, který vytvoří spojení a připojí nový směrovač k síti. Reseed servery mohou sledovat, kdy si od nich nový směrovač stáhl reseed, ale nic jiného o provozu v síti I2P.

Síť I2P neukončuje provoz

Výstupní servery do internetu provozují dobrovolníci a jedná se o centralizované služby. Výhody pro soukromí plynoucí z účasti v síti I2P spočívají v tom, že zůstávají v síti a nepřistupují k internetu. Prohlížeč Tor nebo důvěryhodná síť VPN jsou lepšími možnostmi pro soukromé prohlížení internetu.

Srovnání

Na anonymní komunikaci pracuje velké množství dalších aplikací a projektů a I2P se velkou částí jejich snah inspiroval. Toto není vyčerpávající seznam zdrojů pro anonymitu - k tomuto účelu dobře poslouží jak bibliografie anonymity freehavenu, tak související projekty GNUnetu. Přesto je třeba uvést několik systémů, které stojí za další srovnání. Následující mají samostatné srovnávací stránky:

Odkazy na I2P

  1. wiki.i2p-project.i2p - na P2P síti mají weby kocovku .i2p
  2. Oficiální stránka I2P - neviditelného internetu (IIP = Invisible Internet Project)
  3. Alternativa sítě TOR - článek na rootu
  4. Invisible Internet Project - TOR není jediný
  5. GNU:net

Komentáře

Kdokoliv může přidávat komentáře ke článkům bez registrace. Zadá si libovolnou přezdívku a napíše komentář.

Jak používat messenger Signál


SSL pro weby od 11/2015 zdarma


MS WINDOWS 10, 11 - sběr informací o uživateli


DEBIAN 12 (bookworm) - OS zdarma debian vyšel 10.6.2023

debian

debian - stáhnout nejnovější DEBIAN pro PC
debian edu - debian pro školy a školní prostředí, stažení DEBedu (torrent)


Zranitelnost „ROM-0“ routerů


Předali data tajným službám
Americké bezpečnostní agentuře (NSA) předali data Microsoft, Yahoo, Google, Facebook...


Itálie preferuje open source
Italský parlament schválil zákon, který nařizuje státním institucím pořizovat otevřený software před komerčním. To znamená LINUX místo MS-WINDOWS, LIBRE OFFICE místo MS OFFICE atd.

19.03. 2024 10:36:16
  • Redakční systém MRS
  • 10 nečastějších zranitelností WEBU
  • Esperantoesperanto - univerzální mezinárodní jazyk
  • Kryptografie okolo nás - kniha popisuje využití kryptografie v běžném životě
  • SMS zdarma - posílání SMS zdarma
  • proč LINUX
  • základy LINUXU
  • Software na úřadech - jeho otevřené alternativy
  • Řekněte sbohem Microsoftu
  • Rychlost připojení - změřte si svoji rychlost
  • SEO servis
  • Jak psát web
  • Zákony - občanský, autorský, obchodní zákoník atd.
  • Infosoud - nalezení stání a průběhu jednání
  • Soudní rozhodnutí - nalezení rozsudků
  • ARES - registr ekonomických subjektů
  • Katastr nemovitostí
  • Broďan - brodské nezávislé zpravodajství

vydělávejte
na burze kryptoměn

23.03. 2024 15:47:51
Návštěvy
Celkem: 290025
Týden: 858
Dnes: 42
  přihlásit poslední změna: 27.08. 2023 18:21:57