Darknet je temný internet?

Temný internet (darknet) je nejkontroverznější a nejnebezpečnější část internetu - a lze k němu přistupovat pouze pomocí určitých prohlížečů, jako je například Tor. Obecně je darknet vykreslován jako špatné místo, kde se shromažďují zločinci, aby komunikovali mimo dosah zákona. I když je to částečně pravda, existuje také spousta dobrých důvodů, proč byste měli na webové stránky darknetu přistupovat. Darknet totiž poskytuje také:

  1. Anonymitu - network anonymity
  2. Bezpečnost
  3. Soukromí


Hlavní výhodou používání temného webu je anonymita. Ta však sahá pouze do sítě - váš poskytovatel internetového připojení (například) může vidět, že na něj přistupujete, a může to nahlásit úřadům, i když neděláte nic nezákonného.

VPN chrání vaše soukromí online tím, že šifruje váš internetový provoz a přesměrovává ho přes své soukromé servery. Tím skryje tvoje osobní údaje před zvědavýma očima, hackery, sledovači a dalšími kybernetickými hrozbami spojenými s přístupem na temný internet.

Stručný průvodce: Jak bezpečně přistupovat k temnému webu ve 3 snadných krocích

1. Pořiďte si VPN. Doporučuji NordVPN (protože je vysoce bezpečná, superrychlá), zdarma je protonVPN,  obě nabízí kombinaci funkcí pro ochranu soukromí, které vám zajistí anonymitu na temném webu.

2. Stáhněte si Tor. Přejděte na oficiální stránku pro stahování aplikace Tor a vyberte své zařízení. Budete mít možnost jej nakonfigurovat, nebo se můžete rovnou připojit.

3. Procházejte temný web! Před otevřením služby Tor vždy připojte síť VPN, abyste zajistili nejvyšší úroveň zabezpečení při procházení!

proton VPN

TOR prohlížeč (browser)

Co je darknet (temný web)?

Temný web je po povrchovém webu a hlubokém webu třetí vrstvou internetu. Zde je obecné vysvětlení toho, co můžete v jednotlivých vrstvách najít:

Povrchový web

První vrstva internetu - povrchový web - neboli čistý web - je část internetu, ke které máte kdykoli přístup pomocí běžných prohlížečů (jako je Chrome, Firefox, Safari atd.). Patří sem všechny indexované stránky, ke kterým se dostanete pomocí jednoduchého vyhledávání v Googlu. Můžete vidět pouze informace, které chce správce webu, a nemáte přístup k souborům v backendu, stránkám účtu nebo archivům.

Jako příklad lze uvést prohlížení produktů z internetových obchodů (např. eBay) na povrchovém webu. To, co na webu vidíte a děláte, je však omezeno, dokud se nepřihlásíte k účtu - tehdy vstoupíte do hlubokého webu.

Hluboký web, internet - deep web

Druhá vrstva internetu - hluboký internet (web) je soukromá vrstva, která je často chráněna heslem. Je to největší část webu, která zabírá asi 96 % internetu. Ke stránkám hlubokého webu se nelze dostat prostřednictvím jednoduchého vyhledávání, protože je vyhledávače neindexují - jedná se o vrstvu internetu přístupnou pouze lidem s konkrétním odkazem nebo přihlašovacími údaji.

Do této kategorie patří cloudové disky, stránky účtů na různých webových stránkách, lékařské záznamy, informace o kreditních kartách, zprávy atd. Většinou je k přístupu na stránky v hlubokém webu potřeba konkrétní adresa URL a heslo. Například vaše firemní databáze by se nacházela na hlubokém webu.
Typickým příkladem hlubokého webu, deep webu, je klientský systém (Vašeho) internetového bankovnictví. Dostanete se do něj přes obyčejný internetový prohlížeč, ale přes vícefaktorovou autentizaci. Tedy nikdo jiný se tam nedostane, ani vyhladávače (google), ani zvědavci.

Darknet a deep web nejsou totéž, ačkoli lidé často tyto dva pojmy používají zaměnitelně.

Temný web - darknet

Třetí vrstva internetu - darknet je nejtěžší najít. Skládá se z webových stránek, které nejsou přístupné pomocí běžného prohlížeče. Používá také jinou strukturu adres URL než weby na povrchu a hlubokém webu. Webové stránky na temném webu mají řetězec náhodných písmen a čísel, který končí na .onion místo na .cz, .com... Zatímco na povrchový a hluboký web lze přistupovat pomocí běžného webového prohlížeče, k přístupu na weby .onion potřebujete speciální software. Nejčastěji používaným prohlížečem pro temný web je Tor; mezi další sítě však patří Freenet, Riffle a I2P. Na temném webu můžete najít legální i nelegální webové stránky/aktivity, protože není nijak regulován.

Tor a další prohlížeče temného webu nabízejí omezenou ochranu - i váš poskytovatel internetu může vidět, kdy na něj přistupujete. Fungují totiž pouze jako brány do temného webu a umožňují vám přístup do konkrétní sítě. Vaše osobní údaje mohou být stále zranitelné vůči zvědavým očím, hackerům a kyberzločincům - můžete však přidat další vrstvu ochrany, když budete temný web procházet připojeni k síti VPN.

Je temný web nelegální?

Temný web je ve většině zemí legální. Pokud se nezapojíte do nelegálních aktivit, neměli byste mít žádné problémy. V zemích s vysokou cenzurou (jako je Čína nebo SAE) je však přístup na temný web zcela nelegální - důrazně doporučuji dodržovat zákony své země, abyste se vyhnuli právním následkům.

I když je darknet ve vaší zemi legální, můžete být sledováni už jen proto, že používáte darknetový prohlížeč, jako je Tor. Úřady používají temný web jako nástroj k dopadení zločinců, kteří se podílejí na nezákonných činnostech, jako je obchodování s lidmi, obchody s drogami nebo zbraněmi a další. Zde jsou některé z nejznámějších kriminálních případů, které se týkají temného webu:


Ačkoli tyto typy příběhů zanechávají o temném webu negativní dojem, existuje spousta legálních a pozitivních aktivit, ke kterým vám temný web poskytuje přístup. Doporučuji navštěvovat pouze důvěryhodné a renomované stránky a chránit se dalšími bezpečnostními opatřeními.

Co mohu na temném webu dělat?

Na temném webu je k dispozici mnoho prospěšných aktivit a zdrojů, ale přesto je důležité zachovat svou identitu v anonymitě. Používáním Toru bez bezpečnostních opatření se můžete stát zranitelnými vůči řadě kybernetických hrozeb, jako jsou hackeři, sledovací programy a malware. Pokud však budete při návštěvě temného webu dodržovat zásady bezpečnosti, můžete si užívat mnoha pozitiv, která nabízí, jako např:

Než se pustíte do jakýchkoli aktivit na temném webu, doporučuji si stránky předem prozkoumat - použijte běžný prohlížeč a podívejte se, které stránky mají dobrou pověst. Na internetu je spousta informací poskytovaných bezpečnostními experty, jako je ExpressVPN, kteří doporučují důvěryhodné cibulové odkazy.onion.

Zde je několik bezpečných a užitečných webových stránek pro darknet:

Hidden Wiki - jedná se o knihovnu odkazů na temném webu
DuckDuckgo - anonymní vzhledávač
Torch
- vyhledávač na hlubokém webu
ProPublica - zde najdete vynikající díla investigativní žurnalistiky.
Hidden Answers - jedná se o darknetovou verzi Quory, kde můžete anonymně položit jakoukoli otázku.
Z-Library - pokud rádi čtete, tento temný web je pro vás skvělý. Najdete zde tisíce bezplatných knih jakéhokoli žánru.

Anarhistická knihovna(cs) - bez cenzury, svobodně, česky

 

Nebezpečí temného webu, o kterých byste měli vědět

Kvůli nedostatečnému dohledu nad temným webem jste při každé jeho návštěvě vystaveni kybernetickým hrozbám. Těmto rizikům se lze snadno vyhnout, pokud jste dobře informováni a víte, jak se před nimi chránit.

Mezi nejčastěji se vyskytující nebezpečí patří např:

Potenciální malware

Prohlížení temného webu vás vystavuje riziku kybernetických útoků, jako jsou útoky DDoS, botnety a další malware nebo viry. Pouhým zadáním nesprávné adresy URL nebo náhodným stažením škodlivého souboru si můžete nainstalovat infekční viry nebo malware. To může mít škodlivý dopad na vaše zařízení, nebo ještě hůře, odhalit vaše osobní údaje.

Abyste předešli těmto typům nebezpečí, doporučuji procházet temný web s přímým cílem - předem prozkoumat konkrétní stránky a vést si seznam odkazů, kterým můžete důvěřovat.

Nebezpečné činnosti

Temný web je domovem mnoha kriminálních aktivit - od používání kradených nebo falešných dokumentů až po obchodování s drogami a zbraněmi. Navíc se jedná o síť, která zahrnuje nájemné vrahy, dětskou pornografii, a dokonce i živé přenosy vražd. Pokud se náhodou ocitnete na některé z těchto stránek, můžete čelit obvinění, pokud se o tom někdo dozví.

Abyste se vyhnuli setkání se znepokojivými nebo nezákonnými situacemi, nedoporučuji vstupovat na stránky darknetu dříve, než si je důkladně prozkoumáte.

Podvodné stránky

Hackeři na darknetu se mohou snadno dostat k vašim osobním údajům pomocí trojských koní, phishingu a dalších typů podvodných stránek nebo programů. Někdy stačí pouhé chybné kliknutí, aby došlo k úniku všech informací uložených ve vašem počítači. A co hůř - je známo, že kyberzločinci aktivují počítačové kamery a mikrofony, aby získali živé přenosy od nic netušících obětí.

Většina adres URL na temném webu má nerozpoznatelné názvy, takže je snadné naletět této pasti - a vystavit tak nebezpečí své soukromé soubory, finanční údaje, stisknuté klávesy a další osobní informace. Doporučuji při procházení vždy používat síť VPN, aby v žádném případě nedošlo k úniku vašich skutečných informací.

Sledování

Ve snaze zastavit zločinecké organizace působící na darknetu zřizují úřady falešné webové stránky, aby mohly sledovat případnou trestnou činnost. Tím získají přístup ke každému, kdo tyto stránky navštěvuje - a to se týká i vás, pokud se na nich náhodou ocitnete. V některých částech světa vás tyto agentury mohou označit už jen za použití prohlížeče, jako je Tor, i když se neúčastníte nezákonné činnosti.

Mějte na paměti, že Tor je produktem americké vlády, takže vládní sledování je vždy možné. Nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby vaše aktivita při prohlížení stránek upozornila úřady, je zcela se vyhnout stránkám s nelegální činností - další důvod, proč navštěvovat pouze stránky, které jste si prověřili a kterým důvěřujete.

CHYBY VE SLUŽBÁCH ONION

Pokud se nemůžete připojit k webu služby onion, prohlížeč Tor Browser zobrazí konkrétní chybovou zprávu s informací, proč je web nedostupný. K chybám může dojít v různých rovinách: chyby klienta, chyby sítě nebo chyby služby. Některé z těchto chyb lze odstranit podle části Odstraňování problémů. V následující tabulce jsou uvedeny všechny možné chyby a akce, které je třeba provést k vyřešení problému.

Code Error Title Short Description
0xF0 Onionsite Not Found The most likely cause is that the onionsite is offline. Contact the onionsite administrator.
0xF1 Onionsite Cannot Be Reached The onionsite is unreachable due an internal error.
0xF2 Onionsite Has Disconnected The most likely cause is that the onionsite is offline. Contact the onionsite administrator.
0xF3 Unable to Connect to Onionsite The onionsite is busy or the Tor network is overloaded. Try again later.
0xF4 Onionsite Requires Authentication Access to the onionsite requires a key but none was provided.
0xF5 Onionsite Authentication Failed The provided key is incorrect or has been revoked. Contact the onionsite administrator.
0xF6 Invalid Onionsite Address The provided onionsite address is invalid. Please check that you entered it correctly.
0xF7 Onionsite Circuit Creation Timed Out Failed to connect to the onionsite, possibly due to a poor network connection.

Odkazy


Komentáře

Kdokoliv může přidávat komentáře ke článkům bez registrace. Zadá si libovolnou přezdívku a napíše komentář.

Jak používat messenger Signál


SSL pro weby od 11/2015 zdarma


MS WINDOWS 10, 11 - sběr informací o uživateli


DEBIAN 12 (bookworm) - OS zdarma debian vyšel 10.6.2023

debian

debian - stáhnout nejnovější DEBIAN pro PC
debian edu - debian pro školy a školní prostředí, stažení DEBedu (torrent)


Zranitelnost „ROM-0“ routerů


Předali data tajným službám
Americké bezpečnostní agentuře (NSA) předali data Microsoft, Yahoo, Google, Facebook...


Itálie preferuje open source
Italský parlament schválil zákon, který nařizuje státním institucím pořizovat otevřený software před komerčním. To znamená LINUX místo MS-WINDOWS, LIBRE OFFICE místo MS OFFICE atd.

19.03. 2024 10:36:16
  • Redakční systém MRS
  • 10 nečastějších zranitelností WEBU
  • Esperantoesperanto - univerzální mezinárodní jazyk
  • Kryptografie okolo nás - kniha popisuje využití kryptografie v běžném životě
  • SMS zdarma - posílání SMS zdarma
  • proč LINUX
  • základy LINUXU
  • Software na úřadech - jeho otevřené alternativy
  • Řekněte sbohem Microsoftu
  • Rychlost připojení - změřte si svoji rychlost
  • SEO servis
  • Jak psát web
  • Zákony - občanský, autorský, obchodní zákoník atd.
  • Infosoud - nalezení stání a průběhu jednání
  • Soudní rozhodnutí - nalezení rozsudků
  • ARES - registr ekonomických subjektů
  • Katastr nemovitostí
  • Broďan - brodské nezávislé zpravodajství

vydělávejte
na burze kryptoměn

23.03. 2024 15:47:51
Návštěvy
Celkem: 308441
Týden: 687
Dnes: 4
  přihlásit poslední změna: 04.07. 2023 15:38:15