Alternativa ICQ a SKYPE, zadarmo, bez reklam a placených kreditů
Jabber je komunikační protokol 21. století. Nebuďte více závislí na rozmarech jednoho poskytovatele, hltači reklam, nebuďte monitorováni, sledováni, špehováni, buďte bez celosvětových výpadků (ICQ, SKYPE), buďte svobodní, zapomeňte na licence a euly ala MS. Zde je alternativa k ICQ a SKYPE = jabber / XMPP (s klientem např. PIDGIN).
Jabber je otevřený komunikační protokol založený na XML (Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP)), jehož základ je standardizován podobně jako e-mail nebo HTTP. V angličtině se pro podobné služby vžil název instant messaging (IM komunikace). Jeho velkou předností je decentralizace, tedy ho nelze vypnout příkazem od NSA a podobných organizací a není odkázán na rozmary jednoho poskytovatele (ICQ, SKYPE). Takže ani nemívá celosvětové výpadky, umožňuje šifrování, je bezpečný. Jabber je otevřený XMPP protokol pro on-line komunikátory (instant messangery). Umí on-line komunikaci, konference (místnosti), hlasové hovory. Například s jabber klientem pidgin ho lze považovat za výbornou a lepší alternativu ICQ, SKYPE.
V podstatě je to podobné jako s emaily, můžete mít poskytovatele např. seznam.cz, google.com ap. Pak je email jméno@seznam.cz, jmeno@google.com. A u jabberu je to stejné, potřebujete znát jabber server (poskytovatel), vyberete si některý a přímo v jabber klientu si založíte jabber účet.
Jabber klient Gajim
K vytvoření jabber účtu potřebujete jabber klienta (psí, pidgin, Gajim ap.). Jabber účet lze vytvořit obvykle přímo v jabber klientu, nebo na jabim na stránce registrace. Jako protokol se používá XMPP. Nejpropracovanější jabber klient je psí. Lze použít také pidgin, který může obsahovat více protokolů (AIM, ICQ, IRC, MSN...) a je jednodušší na ovládání. Stačí si zvolit Jabber ID (JID) @ jabberserver.cz. Tedy to před zavináčem je jabber ID, za je jabber server. Potom jabber účet bude vypadat třeba takto: snehurka@jabbim.cz
Jabber chat na jabbim.cz - on-line chat na jabbim, možno taky vytvořit jabber účet.
Známý server root.cz spustil jabber server.
Dále bude nápověda na IM klienta PIDGIN, který je multiplatformní (běží na windows i na linuxu), multiprotokolový (umí i ICQ, tedy ty nešťastníky, kteří ještě ICQ používají a konzumují tuny reklam).
Instalace OTR
Nastavení OTR
Nejdříve je třeba nainstalovat balíček pidgin-otr. Pak v pidginu v menu nástroje, zásuvné moduly povolit „off-the-record messaging“ a vlevo dole klepnout na tlačítko „nastavit zásuvný modul“. Potom v záložce „Config“ je třeba vytvořit soukromý klíč kliknutím na tlačítko „Generate“. Po vytvoření soukromého klíče dojde k zobrazení jeho otisku (prstu) - fingerprintu. Tím je to dokončeno.
Otisk prstu - fingerprint
V menu účty, spravovat, přidat a pak už se řídíme podle obrázků. Musí se zadat ta CAPTCHA URL do internetového prohlížeče a pak to číslo zadat do odpovídajícího políčka. Nakonec by se mělo zobrazit: registrace úspěšná. Pak v klientu v menu účty, povolit účet - povolit příslušný účet. Dojde k přihlášení a tím je nastavení hotové.
Je důležité si ověřit otisk prstu - fingerprint jabber serveru. Klikne se na zobrazit certifikát (viz obrázek Otisk prstu - fingerprint). Kazdý jabber server by ho měl mít vystavený. Pro jabbim.com je to:
Veřejné jméno: jabbim.com
Otisk (SHA1): ad:6e:1c:83:3d:67:5d:1e:b6:0a:72:18:ac:6d:84:40:b1:11:81:7b
Datum aktivace: Thu Jul 3 15:53:32 2014
Datum vypršení: Sat Jul 2 15:53:32 2016
Veřejné jméno: jabber.root.cz
Otisk (SHA1): 08:35:0f:c1:37:99:34:a6:79:28:f5:dd:9e:52:fc:98:83:8a:7b:fa
Datum aktivace: Mon Aug 4 18:16:05 2014
Datum vypršení: Wed Aug 3 18:16:05 2016
Veřejné jméno: jabbim.cz
Otisk (SHA1): 14:2a:ee:05:07:c2:0d:ff:45:4f:f8:87:e3:50:28:2d:21:45:c0:40
Datum aktivace: Thu Jul 3 15:53:46 2014
Datum vypršení: Sat Jul 2 15:53:46 2016
Pokud fingerprint (otisk SHA1) není totožný, tak rozhodně zvolit odmítnout certifikát.
Změna hesla na serveru
Heslo jde změnit buď jen v jabber klientu pidgin nebo klientu i na serveru jabber.
Pro změnu hesla na serveru se zadá menu účty, přihlášený-účet@jabbim.cz, změnit heslo.
Pro změnu hesla jen v klientu se v menu účty spravovat, účet, změnit - změní lokální heslo v klientu. Jde to podle toho obrázku, ta první volba - upravit účet. Ale pak se bude lišit heslo v klientu a na serveru a nebude možno se přihlásit (jedině zadáním původního hesla).
Spuštění hlas. přenosu
Pidgin umí také hlasové přenosy. To už je vážný důvod k odstanění mrvosoft SKYPE. Nejdříve si v menu nástroje, zásuvné moduly zapněte volbu „Nastavení hlasu/videa“. Pak v menu nástroje, nastavení hlasu/videa, test mikrofonu zkuste citlivost mikrofonu. Pokud mikrofon máte nastavený, stačí někomu zavolat tak, že v seznamu „kamarádů“ (on-line kontaktů) klepneme pravým tlačítkem myši a zvolíme hlasový hovor. Pozor, uzivatel musí být online, jinak není volba telefonování zobrazená!
Vytvoření chatu
Konferenční místnost neboli „Multi-User Chat“ zkráceně MUC: Jedná se o rozšíření pro Jabber, které umožňuje komunikaci více uživatelů najednou ve formě jakési textové konference, velmi podobné IRC nebo on-line chatům známých z webu (lide.cz, xchat.cz …).
Jabber server: jabbim.cz
MUC: conf.netlab.cz
Místnost: ubuntu
Celková adresa: ubuntu@conf.netlab.cz
místnost root.cz
Přidat chat je v menu kamarádi, přidat chat, zadat místnost:
Chatů lze přidávat více, ale tyto jsou české. V některých chat místnostech je robot Boticka, Taxator, lze jim posílat soukromé IM dotazy. Jejich seznam získáte napsáním .help <ENTER>. Třeba .calc 4+6 vrátí 10.0.
~/.purple/logs
~ znamená Tvůj domovský adresář, který je umístěn v /home a dále ve složce s Tvým uživatelským jménem. Například /home/karel/. Pokud ve svém domovském adresáři nevidíš složku .purple, dej si zobrazit skryté soubory. Složky s tečkou na začátku jsou skryté soubory. Při zálohování si tedy stačí někam uložit složku logs. Pak není problém si jí překopírovat do nové instalace nebo na jiný počítač.
Ovšem veškeré naše snažení by nemělo smysl, kdyby se klient pidgin automaticky nespouštěl po spuštění (přihlášení). V LUBUNTU s grafickým prostředím LXDE je to snadné, stačí umístit symbolický odkaz
na pidgin (/usr/share/applications/pidgin.desktop) do skrytého adresáře .config/autostart. Takový symbolický odkaz se vytvoří v terminálu (příkazovém řádku) takto:
ln -s /usr/share/applications/pidgin.desktop ~/.config/autostart/
Takto vytvořený odkaz zkontrolujeme, zda je v adresáři .config/autostart a je tím zajištěno spouštění při startu.
V UBUNTU 14.04 a vyšší je to terminálový příkaz:
gnome-session-properties
Nebo z DASH dát hledat a otevřít Startup Applications.
Blokování spammerů
Takže pokud mohu udělat závěr, tak v klientu PIDGIN nastavení soukromí si klient nepamatuje. Po nainstalování balíčku pidgin-privacy-please a nastavení v menu nástroje, zásuvné moduly, privacy please, nastavit zásuvný modul to už funguje a dokonce si to klient pamatuje. Pak už nebudou chodit žádné zprávy krom od těch lidí, kteří jsou v kontaktech.
Jabber WEB klient slouží pro připojení k jabber účtu bez klienta (např. PIDGIN) z webového prohlížeče. Tak lze mít přístup odkudkoliv a kdykoliv.
Komentáře
Kdokoliv může přidávat komentáře ke článkům bez registrace. Zadá si libovolnou přezdívku a napíše komentář.
SSL pro weby od 11/2015 zdarma
MS WINDOWS 10, 11 - sběr informací o uživateli
DEBIAN 12 (bookworm) - OS zdarma debian vyšel 10.6.2023
debian - stáhnout nejnovější DEBIAN pro PC
debian edu - debian pro školy a školní prostředí, stažení DEBedu (torrent)
Zranitelnost „ROM-0“ routerů
Předali data tajným službám
Americké bezpečnostní agentuře (NSA) předali data Microsoft, Yahoo, Google, Facebook...
Itálie preferuje open source
Italský parlament schválil zákon, který nařizuje státním institucím pořizovat otevřený software před komerčním. To znamená LINUX místo MS-WINDOWS, LIBRE OFFICE místo MS OFFICE atd.