Program Nástěnka je sada PHP skriptů s podporou MariaDB
Nástěnka je určena pro sdílení souborů na internetovém úložišti redakční radou (internetových) novin. Byla vytvořena k redakci a administraci článků. Nástěnka umožňuje nahrávat články (soubory) editorům odpovědným za rubriky, které se u nich sejdou. Dále umožňuje jejich označení, schválení, do jaké rubriky patří, kdo je jejich autor, editor, zda již prošly jazykovou korekcí, hlasováním s komentářem o každém článku.
Systém Nástěnka je moderní a bezpečný způsob sdílení souborů a správy článků na internetovém úložišti, které je na doméně (místě), kde se nachází i webové stránky.
Nejdříve je třeba se do nástěnky přihlásit. To se provádí přes zabezpečený protokol https a otisk hesel je v databázi uložen pomocí hašovací metody bcrypt, který (ten otisk, hash) lze změnit na kvantově odolný hash Agron2id (nahoře žlutý řádek „změna hesla“. To vyhovuje nejvyšším bezpečnostním standardům. Proti SQL injection (injekce SQL databáze) jsou používány výhradně parametrizované dotazy z třídy TmariaDB a posléze instance třídy, tedy objektu. Proti Cross-site request forgery (CSRF) útokům jsou formuláře chráněny bezpečnostním tokenem. Tento tokem se pro každou sejšnovou relaci mění, viz:
<input type="hidden" name="autok" value="ERgGbAfa8e8PttX3eNURG982i9umEVtUpZy5G9Pe6s6OVHriFyH4u240ie586mzYm7sy02660AP488H1" />
nahrání souborů
Prvním krokem po přihlášení je vždy nahrání článků (souborů) na Nástěnku, které se provádí ve vodorovném menu Soubory. Článek se potom pojmenuje podle názvu nahraného souboru. Proto musí být názvy dokumentů nejlépe podle nadpisu článku (v tom souboru), např. „Jak církev upálila mistra Jana Husa.docx“. Nevhodný název souboru je např. „153-Makalena-Vladimír S.-Zahraničí-korektura-3.docx“. V nevhodném názvu souboru jsou pomocné informace (číslo článku, editor, rubrika, korektura), které již nyní nepotřebujeme, jelikož je máme na Nástěnce.
Pro nahrání souborů (dokumentů) na Nástěnku se zadá číslo vydání, kategorie (rubrika), zda bude článek také v tištěné verzi (může zadávat jen šéfredaktor) a vyberou se soubory klepnutím na „Procházet…“. Zobrazí se systémový dialog pro výběr souborů, vybereme soubory a dáme OK.
Po vybrání se objeví celkový počet vybraných souborů. Pak se klikne na odesílací tlačítko „Odešli“. Tím dojde k odeslání souborů na nástěnku a úložiště (v tabulce se podle názvu souboru vytvoří článek a ten bude odkazovat na soubor v úložišti).
Tento způsob je nejen daleko přehlednější (a rychlejší), než soubory přeposílat e-mailem, ale taky daleko bezpečnější jelikož se používá pouze http(secure) protokol (https://). Tím je znemožněno monitorování a čtení emailů třetími stranami (NSA, FBI, BIS, Google, Microsoft, Facebook, síť X, Messenger, Instagram, Skype, Viber, LikedIn, Seznam, YouTube a další). Bez šifrování je obsah emailových zpráv snadno přístupný vašemu poskytovateli emailové schránky nebo systémům pro hromadné sledování.
nahrané soubory
Současně lze většinou nahrát až 20 souborů, jeden soubor obvykle do max. velikosti 2 MB, čas - časový limit 30 vteřin. Pokud máte pomalé připojení k internetu, tak raději nahrávejte najednou méně souborů. Taky celková délka názvu souboru je omezena na 54 znaků (i s příponou .docx). Nahrávat lze jen dokumenty s příponami ".doc, .docx, .odt, .txt".
Po nahrání článků všemi redaktory do určených kategorií je možno (průběžně) o článcích hlasovat na řádku článku klepnutím na „hlasování“ s možností přidání poznámky (komentáře). Pokud získá některý z článků nadpoloviční většinu redakční rady, může ho šéfredaktor označit jako schválený a určí mu editora.
hlasování o článku
Hlasování se provádí na řádku s článkem klepnutím na „hlasování“ s možností přidání poznámky, komentáře ke článku nebo hlasování.
úpravy stavů
úpravy stavu článku
Redaktoři mohou zadávat a měnit autora, stav a korekturu (ty šedá políčka ne). Ostatní věci může měnit jen šéfredaktor (změna názvu článku, zadání tištěné verze, kategorie, určení editora, vydáno a vydáno kým).
Po skončení úprav se klepne na tlačítko „Upravit“ a tím se úpravy zapíší.
Řádky se schválenými články se potom označí žlutě. To je signál (žlutý řádek) pro určeného editora, aby na článku provedl korektury a úpravy. Úpravy se provádí klepnutím na tužku (v červeném kroužku) na řádku ke článku.
Pokud editor napíše korektury dříve a článek pak bude zamítnut, přijde o svou práci a drahocenný čas.
Po provedení korektur článku, na svém PC nebo notebooku, ho určený editor pod stejným názvem nahraje na internetové úložiště a přiřadí mu v Nástěnce atribut „Korektura=Ano“. Tím mají ostatní redaktoři ihned přístupnou opravenou verzi článku bez posílání emailem.
Nová karta
Nejlépe to funguje, když při hovoru na https://meet.vpsfree.cz/místnost zvolíme + „nová karta“, tam zadáme adresu Nástěnky, přihlásíte se, zvolíte číslo vydání a ihned vidíte prováděné změny v Nástěnce a zároveň slyšíte konverzaci.
Dojde ke změně barvy řádku na zelenou. To je další signál pro webové vydavatele (šéfredaktor, admin) a můžou článek začít vydávat na webu. Po jeho vydání se změní barva článku na modrou. To značí, že článek byl vydán na webu a už se k němu nemusí nikdo vyjadřovat. Pokud se ale většina členů redakční rady vysloví PROTI, šéfredaktor označí článek jako zamítnutý, řádek se označí červeně.
Tyto změny barev řádků byly nazvány SEMAFOR.
SEMAFOR Nástěnky
Zde se plánují úkoly RR (redakční rady) nebo události, na které je třeba reagovat a termíny plnění zodpovědnými osobami. Úkoly jsou řazeny podle DATUMU UKONČENÍ (zelenkavý sloupec).
Přidávat , upravovat a mazat úkoly může jenom šéfredaktor.
úkoly, události
Kliknutím na č. článku se spustí formulář pro zadání textu do diskuze. Lze to nyní i bez hlasování o článku. Zda je k článku nějaká diskuze se v seznamu článků pozná podle změny barvy č. článku na červenou, viz článek č. 9.
Komentáře
Kdokoliv může přidávat komentáře ke článkům bez registrace. Zadá si libovolnou přezdívku a napíše komentář.
SSL pro weby od 11/2015 zdarma
MS WINDOWS 10, 11 - sběr informací o uživateli
DEBIAN 12 (bookworm) - OS zdarma debian vyšel 10.6.2023
debian - stáhnout nejnovější DEBIAN pro PC
debian edu - debian pro školy a školní prostředí, stažení DEBedu (torrent)
Zranitelnost „ROM-0“ routerů
Předali data tajným službám
Americké bezpečnostní agentuře (NSA) předali data Microsoft, Yahoo, Google, Facebook...
Itálie preferuje open source
Italský parlament schválil zákon, který nařizuje státním institucím pořizovat otevřený software před komerčním. To znamená LINUX místo MS-WINDOWS, LIBRE OFFICE místo MS OFFICE atd.