Veď mě dál, slevo má!

Unášej mě dál, slevo má…

No musel jsem ty slevy v dopravě přece jenom vyzkoušet, nedalo mně to. Ale už u pokladny jsem se cítil celý nesvůj. Pošeptal jsem přes přepážku pokladní, že jsem senior. S úsměvem mně vydala jízdenku. A pak už jsem se vypravil na nástupiště. Tam odhadoval, kdo by mohl být dalším dříve narozeným adeptem na slevu.

Pár seniorů i mladých tam stálo. Nastoupil jsem do vagonu a v ruce už preventivně třímal kromě jízdenky i občanku. Přemýšlel jsem ale, jestli nemám místo sezení raději zůstat stát, to abych nezabíral sedadlo platícím plné jízdné. Ti by si sezení asi zasloužili více, ačkoliv některý mladý jedinec by mně místo možná nabídl, i zázraky se někdy stávají.

Ale přece jenom jsem se usadil. V cestovním prostředku se má nyní senior prokazovat kromě jízdenky jen občankou nebo pasem. Prý ale většinou bude průvodčím stačit pohled na dříve narozeného. Tak to bych nerad. Žádám, aby po mně kontroloři nekompromisně požadovali občanku. Udělali by mně tím radost, o ženách ani nemluvě.

Člověk by tím mohl mít o sobě lepší „mínění“! Ale k dalšímu chodu událostí! Oči naproti mně sedících, zjevně v plném pracovním poměru, mě přísným pohledem doslova „probodávaly“. Nedivil jsem se jim, jel jsem na slevu, která bude hrazena z částek daňových poplatníků. Odvrátil jsem proto raději zrak a při jízdě se díval na ubíhající krajinu.

A tu se konečně objevil průvodčí. Podal jsem mu jízdenku. Pečlivě si mě prohlédl a letmo nahlédl i do občanky. U mnohých seniorů by se přece „letokruhy“ daly posoudit i bez občanky. Když se kupuje ojeté auto, tak si přece máme všímat stavu ošoupaných pedálů, vyviklaných řadicích pák, případně ošuntělého čalounění sedadel. Podle toho můžeme usuzovat na stáří kupovaného vozu.

Věk člověka by se dal analogicky posuzovat obdobně. Určitě i průvodčí nebo řidiči autobusů již prošli v tomto směru patrně školením. Mají si pravděpodobně všímat počtu vrásek na čele cestujícího, zachovalých zubů, případně stařeckých skvrn na rukou. Možná by ale stačilo postaršímu cestujícímu při výzvě průvodčího si dlaní prodloužit ušní boltec k lepšímu náslechu.

Proces identifikace seniora by se tím jistě urychlil. Jinak budou kontroly pasažérů probíhat jako za protektorátu. Slevy jsou opravdu veliké. Když to tak bude dále pokračovat, není vyloučeno, že po osmdesátce se bude cestovat hromadnými dopravními prostředky zcela zadarmo. A po devadesátce České dráhy předají dlouhověkému po prověrkovém řízení nějaké to k životu přilepšení.

Třeba potravinový balíček.

Mé myšlenky ubíhaly rychle jako obrazy krajiny kolem. Přes poslední deště vypadá příroda dost nevábně. Je vyprahlá horkým létem. Nevím, jestli si přát babí léto se sluncem, vláhy není pořád dost.

Úsměvů ale také…

26.06. 2024 16:22:01
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 186837
Týden: 1245
Dnes: 33
  přihlásit poslední změna: 06.09. 2018 06:53:23