Už je jich příliš...

Není jich již příliš?

Ano, tentokrát si beru na paškál automobilismus. Těch plechových miláčků už je na našich vozovkách skutečně přespříliš. Jistě, musí se do zaměstnání, na dovolenou a podobně, ale také třeba jen několik set metrů za nákupy. A to poslední uvedené je už na pováženou. Parkuje se všude, nejenom na oficiálních parkovištích, ale i na chodnících a přilehlých trávnících, prostě kde se dá.

Ulice jsou přesyceny pachem výfukových plynů, kterým se stejně jako kouření dává vina za nárůst onemocnění rakovinou plic a astmatu. Zcela nedávno se ministr životního prostředí vyjádřil, že přemíra dieselů v pražských ulicích je kolektivní sebevraždou. Není divu, vždyť jenom v Praze je registrováno na milion aut. Na dálnicích vznikají úděsné fronty, často několikahodinové.

Na silničních přechodech od rodičů s dětmi čím dál víc slýcháváme: „Stůj, nevidíš, že jede auto! Podívej se vlevo, vpravo!“ Zastav, tak zastav, povídám!“ Ale i tak každý rok na přechodech zahyne mnoho dětí. Nedávno jsem, samozřejmě už jako dospělý, stál na silničním přechodu a dával zjevně najevo, že chci přejít. Ani jedno z desítek aut nepřibrzdilo, aby umožnilo přejít silnici.

Asi by to už chtělo vytvořit manuál pro ty, co chtějí přejít na druhou stanu silnice. Měli by si podle něho všímat vzezření řidiče, jeho stáří i grimas. Tetovaný svalovec, asi nebude tím pravým, kdo u přechodu babičce přívětivě pokyne. Možná se ale mýlím. V současné době se připravují v hromadné dopravě slevy pro seniory a mládež. To je jistě chvályhodné.

Ale budou oni chtít jít několik set metrů k autobusové či vlakové zastávce? Tímto se omlouvám pohybově handicapovaným, není jich jistě málo. Co se to tedy děje? Co se to s lidmi stalo, že tak zpohodlněli? Kam to všechno povede? V Americe si prý řidiči nechávají podávat sendviče okénkem do vozu. Ponechávat volnoběh auta v chodu při nevelkém čekání je i u nás běžné.

Když to tak půjde dál, tak chodce v ulicích sídel budeme vídat stále méně a méně. Skoro budou vzácní. S nadsázkou uvádím příklad: „A paní, viděla jste toho muže?“ Kterého? „No toho, co šel do nedalekého obchodu pěšky“. „Ano paní, viděla, i mně to připadalo divné!“ Že se tento trend narůstajícího automobilismu promítne dříve nebo později i do fyziognomie lidí, je nepochybné.

Už nyní přibývá jedinců s vypuklými břišními partiemi a ochablými dolními končetinami. Prostě tak, jak se to předpovídalo do velmi vzdálené budoucnosti.

No, ale kdo chce tam, pomozme mu tam, že ano?

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187687
Týden: 1025
Dnes: 33
  přihlásit poslední změna: 23.08. 2018 12:30:42