Úvaha o nemocích

Ne, nejsem samozřejmě jejich obhájce, chraň Bůh, jenom se zamýšlím nad chováním toho, kteří narušuje naše zdraví, naši pohodu. Kladu si otázku, zabýval se někdo „pocity“ našich zarytých nepřátel, tedy nemocemi, zejména těch na infekční bázi.

Kým vlastně jsou, jaké mají s okolním světem úmysly, proč nám lidem, ale i jiným organismům tak komplikují život? Jedna otázka se vrší za druhou. Snad není člověka, který by nemoci velebil.

Ale i ony řeší náplň svého „bytí“. Nějakou roli v živočišném i rostlinném světě nesporně mají. Ty fatální se někdy patrně snaží regulovat velikost populací. A ty zdánlivě banální?

Třeba rýmy, trávící problémy, co ty? Jsou jenom obtěžujícími? Možné to je, ale proč to dělají takovým pro nás nepřijatelným způsobem. Co je k tomu vede? Samozřejmě viry i bakterie duševní vlastnosti nemají, přesto si počínají překvapivě cílevědomě, mají určitý, těžko definovatelný záměr.

Při nejmenším narušují životy napadených, jsou zdrojem bolesti a nejednou i zániku organismů, se kterými se pravidelně utkávají v nelítostné řeži. Ale znovu se vracím k předcházející otázce.

Není vlastně jejich počínání vysoce účelné? Člověku běhá mráz po zádech s předpokládanou odpovědí. Ale infekční nemoci mají své nepřátele. Ničí je imunitní systém, jejich úhlavními nepřáteli jsou antibiotika. Snaží se vymknout jejich působení změnou svých vlastností, čili získáním vůči nim rezistence. Nejednou se jim to i daří.

Jásat ale vždy nemohou, také prožívají údobí zmaru, ale litovat je, opakuji, to ani náhodou. Věru, věčný je to boj, ve kterém vítězí jednou strana bránících se, podruhé útočníci.

Člověka maně napadá, nedá se nějak ovlivnit tento setrvalý válečný stav? A pokud ano, jakým způsobem? Třeba jen uzavřením příměří mezi organismem a nemocí.

Podle známého výroku, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Zatím to ale nevypadá na usmíření. Ani jedna ze soupeřících stran, tedy nemoc a organismus, totiž nechce ze svých pozic ustoupit. Ale třeba se přece jednou najde nějaký nositel Nobelovy ceny, který si bude vědět rady, dá prostě návod k řešení této zapeklité situace.

Bylo by na času.

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182821
Týden: 863
Dnes: 2
  přihlásit poslední změna: 11.07. 2022 08:46:23