Tradice slunovratu

Tak nám přichází letní slunovrat, nastane v pondělí 21. 6. v 5:31 hod. Podle keltských tradic se den letního slunovratu nazývá Litha.Ctí se takřka po celém světě, nezávisle na kultuře místa je jím oslavován začátek léta a duchovní síla slunce.

Je to nejdelší den roku a noc je naopak nejkratší. Od tohoto dne se začne den zase zkracovat, zprvu málo, ale posléze více a více. Horoucí dny ale máme ještě před sebou. Jedni jásají, druzí naříkají, já patřím k těm druhým. Špatně se spí, a když k přehřátým ložnicím přibude na noční obloze úplněk, případně půlnoční ? rockový koncert na blízkém stadionu, člověku se těžko zavírají víčka.

Další nepříjemností je skutečnost, že v krajině rapidně ubývá vody. Zalévat políčka je ale samozřejmě nutno, neb žádoucí je doba hojnosti a plnosti. Místy se ještě udržují lidové tradice třeba v podobě Svatojánské noci, která navazuje na letní slunovrat.

Na tuto noc, což je evropský lidový svátek slavený v předvečer svátku křesťanského světce Jana Křtitele (24. 6.), se Země otevírá a vydává své poklady, především ve formě léčivých bylin, které jsou v tomto období svými účinky nejsilnější. Tradičním prvkem této doby byla svatojánská kytice obsahující zpravidla devět květin, z nichž nejoblíbenější byla mateřídouška.

Dívky, které mlčky, v tichosti a bez ohlédnutí natrhají devatero kvítí a vloží je pod polštář, mají mít sen o budoucím manželovi. Jen aby se jeho realizací nespletly, rozvodů je přehršel. O tomto svátku se rovněž pálí posvátné ohně, spolu s oslavami slunce, zpěvem a tancem.

Zapalují se ohně z devatera dřev, udržují po celou noc a lidé věří, že tím Slunci dodají sílu, o kterou po slunovratu začne přicházet. Přes svatojánské ohně se skákalo. Uhlíky ze slunovratových ohňů se rozhazovaly po polích pro zajištění dobré úrody. Tak s tím opatrně, požárů v krajině podle posledních zpráv přibývá. Ale pryč s pesimismem!

Určitě jsou události, které člověka v dnešní době těší. Sice si nemohu momentálně na některou z nich vzpomenout, ale určitě existují. Vlastně už jednu z nich mám, pandemie covidu ustupuje…

Otázka je, na jak dlouho …

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 188479
Týden: 1000
Dnes: 24
  přihlásit poslední změna: 18.06. 2021 11:35:46